in ,

BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım


Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kerevizin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Kerevizin faydaları nelerdir

Kerevizin hem yaprakları, hem yumrusu, hem de sapları yenilebilen çok değerli bir sebzedir. Kereviz kolesterolü düşürür, kilo vermeye yardımcıdır, yüksek tansiyon problemine iyi gelir ve genel sağlığı destekleyici birçok özellik taşır.Kerevizde önemli mineral ve vitaminler bulunur. Bu mineraller arasında bakır, magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko yer alır. Ayrıca kereviz A, K, C, E, D ve B vitaminleri ile yağ asitleri ve lif içerir. Bu yazımızda kerevizin faydaları nelerdir, sizler için derledik ve tek tek sıraladık. İşte bilmeniz gerekenler…

Kerevizin faydaları nelerdir?

  1. Kereviz besin değeri yüksek bir sebzedir, tok tutar ve kilo vermeye yardımcıdır.
  2. Hücreleri ve kan damarlarını hasarlardan koruyan bir antioksidan kaynağıdır.
  3. Vücutta iltihaplanmaya karşı koruma sağlar.
  4. Kan basıncını düşürür ve böylece tüm kardiyovasküler sisteme daha az stres uygulanmasını sağlayarak kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini azaltır.
  5. İdrar söktürücüdür, idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Buna bağlı olarak böbrek problemleri, mesane bozukluğu ve sistit gibi rahatsızlıklarda iyileştirici özelliği bulunur.
  6. Sindirim sistemini korur, mide ülserine iyi gelir ve mide zarını iyileştirir.
  7. Kereviz kanser karşıtı özelliklere sahiptir ve kanseri önleyici maddeler içerir.
  8. Artrit, gut ve romatizma rahatsızlıkları olan kişiler için önemli bir besindir. Eklemlerin etrafında gerçekleşen ağrı ve şişkinlikleri azaltıcı antienflamatuar özelliği bulunur.
  9. Kereviz sapları eklemlerin etrafında oluşabilen ürik asit kristallerinin yok edilmesinde rol alan diüretik işlevi görür.
  10. Kereviz astım hastalığı gibi iltihaplı hastalıkların etkisini azaltan anti-enflamatuar işlevi görür.

İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir programda kerevizin faydaları hakkında bilgi verirken romatizmal şikayetlere iyi gelecek ve kanser hastalarında düşük kan değerlerinin düzene girmesini sağlayacak 2 ayrı kereviz kürü tarifi veriyor. Aşağıda İbrahim Saraçoğlu’nun paylaştığı kürleri sizler için paylaşıyoruz. Ancak hekiminize danışmadan uygulamamanız gerektiğini hatırlatalım.

Ağrılı romatizmal şikayetleri azaltmak ve kronikleşmesini engellemek için kereviz kürü:

Romatizmal şikayetler başladığında bu şikayetlerin kronik bir hal almaması için kereviz yenilmelidir. Bunun için 150 gr kereviz ince ince doğranarak 15 dakika ağzı kapalı bir şekilde kaynatın ve suyunu için. (Uygulamadan önce hekiminize danışınız.)

Kanser hastalarında pansitopeni durumunda uygulanacak kereviz kürü:

Kanser hastalarında pansitopeni varsa yani hemoglobin, lökosit ve trombositler düşüyorsa kereviz sayesinde bu 3 değer yükseltilebilir. Bunun için 3 -4 gün boyunca 15 dakika yarım litre suda 200 gram kerevizi kaynatın, 15 dakikanın sonunda 100 gram ıspanak ekleyerek 5 dakika da ıspanak ile kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün ve gün içerisinde için. (Uygulamadan önce onkoloğunuza danışınız.)

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings