in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım GüldümGüldüm

Hardal Otu ile Salata Tarifleri ve Hardal Otu Hakkında Bilgiler

Hardal otunun faydaları
10 dak.
Hazırlama Süresi
15 dak.
Pişirme Süresi
6
Kaç Kişilik

Sizlere hardal otundan bahsedeceğimiz bu yazımızda şöyle bir Ege’ye doğru uzanıyoruz. Aslında hem Akdeniz hem de Ege’de yetişen hardal otu Akdenizliler tarafından Ege’de olduğu kadar tanınmıyor ve Ege’de olduğu sıklıkta sofralarda yer almıyor. Özellikle tarifini vereceğimiz hardal otu salataları, Ege’de çok seviliyor ve çoğunlukla meze olarak kullanılıyor.

Ege’nin mis gibi zeytinyağları ile birleşerek lezzetine lezzet katılan çok kolay hardal otlu salata tariflerini paylaşıyoruz bu yazımızda. Ama önce gelin hardal nedir, hardal tohumu ve otu nasıl kullanılır, hardal otunun faydaları ve kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken uyarılar nelerdir hep birlikte inceleyelim.

Hardal Nedir?

Hardal turpgiller familyasına ait otsu bir bitkidir. Tüylü yaprakları bulunur ve 50 cm uzunluğundadır. Çiçekleri beyaz ve sarı renklerde açar. Hardal tohumu içeriğinde eterik yağ bulunur. Siyah ve beyaz olmak üzere 2 türde hardal mevcuttur. Beyaz hardal iri tanelidir ve çiçekleri soluk kırmızı veya beyazdır. Siyah hardalın sarı çiçekleri olur ve siyah hardal tohumu hekimlikte kullanılmaktadır.

Hardal Tohumu ve Otu ile Ne Yapılır?

Hardal otunu ve henüz açmamış çiçek tomurcuklarını gıda olarak kullanmaktayız. Aşağıda tariflerini verdiğimiz salatalar gibi limon, zeytinyağı veya farklı otlarla lezzetlendirilerek tüketilebilir. Hardal tohumu ise öğütülerek yemeklere lezzet vermek için kullanılır. Ayrıca tohumların yağları sabun yapımında ve sağlık alanında tedavi edici olarak da kullanılır. Bunların dışında hardal tohumu hardaliye denilen siyah üzüm posası ve vişne yaprağı kullanılarak yapılan bir içeçeğin yapımında da kullanılır.

Hardal Otunun Faydaları

 • Hazmı kolaylaştırmayı sağlar.
 • Acı tadının etkisi ile iştah açar.
 • Kabızlığı önleyici özelliği bulunur.
 • Haricen kullanımda romatizma hastalığında etkilidir.
 • Burun tıkanıklığını giderir.
 • Göğüs hastalıklarında oldukça faydalıdır.

sarı hardal çiçeği

 • Göğsü yumuşatıcı özelliğe sahiptir.
 • Doğal bir öksürük kesicidir.
 • Bronşit ve zatürreye gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.
 • Sinirsel ağrılara iyi gelir.
 • Kusturucu özelliği özelliği nedeniyle zehirlenme vakalarında faydalanılır.
 • Hardal tohumu huzursuz ayak sendromuna ve el ayak üşümelerine iyi gelir.

Hardal Otunun Zararları

Yüksek dozlarda veya uzun süre kullanımlarında zararları ortaya çıkabilir. Özellikle tahriş edici özelliği nedeniyle ciltte uzun süre bekletilmesi durumunda cildi tahriş ederek, iltihaplanmalara yol açabilir. Ayrıca midesi hassas olan kişilerin, damar sertliği, karaciğer rahatsızlığı veya tansiyon problemi olan kişilerin hardal otunu tüketmemesi öneriliyor.

 

Hardal otunun faydaları

Hardal Otu Salatası

Hardal otlarını yıkayıp, temizleyip, ayıklayın. Bir tencerede kaynattığınız tuzlu suyun içine hardal otlarını ekleyin ve yenecek kıvama gelinceye dek haşlayın. Kaynar sudan çıkarın ve soğuk sudan geçirin. Suyunu süzün ve bir tabağa alın. Üzerine zeytinyağı ve limon ekleyin. Hardal otunun en çok tercih edilen salatası işte bu kadar basit. Arzuya göre zeytinyağı, limona ilave olarak üzerine ezilmiş sarımsak, halka halka doğranmış soğan, pul biber ve nar ekşisi ekleniyor.

salata

Hardal Otu Sapı Salatası

Hardal otunun sap kısımlarını doğrayalım. Taze soğanı veya kuru soğanı doğrayalım. Maydanozu da yıkadıktan sonra doğrayıp, tüm malzemeyi uygun bir karıştırma kabında karıştıralım. Üzerine pul biber, tuz, limon ve zeytinyağı ekleyip tekrar karıştıralım. Salatamızı servis kabına alalım. Hardal otu sapı salatamız hazır.

Hardal otunun faydaları

5/5 (7 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.