İçeriğe geç

Fırında Yumurtalı Avokado: Avokado Yumurta İkilisi

Fırında Yumurtalı Avokado: Avokado Yumurta İkilisi
Hazırlama Süresi
05 dakika
Pişirme Süresi
15 dakika
Kaç Kişilik?
1-2

Son zamanların gözdesi avokado ülkemizde de hızla yaygınlaşırken, lezzetini alanların adeta ondan vazgeçemediğini görüyoruz. Daha da önemlisi avokado ve yumurta ikilisi karın yağlarını eritiyor. Fırında yumurtalı avokado tarifi zayıflamak isteyenler için kolay ve nefis bir tarif. O kadar kolay ki mutfak ile pek sıcak bir ilişkiniz olmasa dahi kahvaltı ya da gün içinde atıştırmalık olarak kendinize havalı bir fırında yumurtalı avokado hazırlayabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Malzemeler

  • 1 adet olgun avokado
  • 2 adet küçük boy yumurta
  • İsteğe göre tuz ve karabiber

Fırında Yumurtalı Avokado Yapılışı

1. İlk iş olarak olgun bir avokado seçin ve dik bir şekilde iki parçaya ayırın. Kabuğunu soymayın ki bir tabak görevi görsün ve yumurta ile iç kısmı bir arada tutsun.

2. Çekirdeğini dikkatli bir şekilde çıkardıktan sonra yumurtanızın büyüklüğüne göre avokadonun içini biraz daha oyabilirsiniz.

3. Her yarım avokadonun içine bir yumurta kırın ve sonra isteğinize göre tuz serpiştirin.

4. Bu arada fırın 160 derecede ısınmış olmalıdır. Hazır olan avokadoları fırına verip, yaklaşık bir 10 – 15 dakika pişirin.

5. Yumurtaların piştiğini gördüğünüzde, fırında yumurtalı avokado yemeğinizin hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Fırından çıkararak üzerine biraz karabiber serpiştirebilirsiniz.

6. Son olarak tabağınıza aldığınız yumurtalı avokadolarınızı, maydanoz eşliğinde tüketebilirsiniz. Hatta maydanoz miktarını biraz fazla da tutabilirsiniz.

Bu şekilde sizi hem enerjik kılacak, hem de hafif hissettirecek bir kahvaltı yapmış olacaksınız. Ve son zamanlarda sürekli karşımıza çıkan avokadonun neden bu kadar ünlü olduğunu da daha iyi anlayabileceksiniz.

Afiyet olsun.

Püf Noktası

  • Avokadonun çekirdeğini isterseniz evde çimlendirerek bir avokado ağacına sahip olabilirsiniz.
  • Yumurtalı avokadonuzu fırına verdikten sonra takip ederek, istediğiniz pişme kıvamına geldiğinde çıkarabilirsiniz.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.