İçeriğe geç

Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Tereyağı, Türk mutfağı yemeklerinin vazgeçilmezi… Lezzete lezzet katmasının yanında insan sağlığı için de önemli faydalar sağlıyor. Fakat bazı üreticiler hileli üretim aşamalarından geçirdiği tereyağını tüketicilere sunabiliyor. Elinizde tuttuğunuz şey tereyağı mı, yoksa margarin mi? Aradaki farkı anlamak giderek zorlaşıyor. Peki gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? Kaliteli tereyağı renginden ya da kokusundan anlaşılır mı? Hakiki tereyağı kavramını mercek altına alıyoruz!

gerçek tereyağı nasıl anlaşılır

Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Hakiki tereyağı, kendisini pek çok farklı özellik ile belli eder. Peki sahte tereyağı nasıl belli olur? Bunu anlamak için uygulayabileceğimiz testler şunlardır.

1. Sıcak Su Testi

Tereyağından ufak bir parça kesin ve sıcak suyun içine atın. Eğer suda tek parça hâlinde eriyorsa, bu durum tereyağının gerçek olduğunu gösterir. Çünkü orijinal tereyağı, suda tek parçada erime özelliği taşır. Fakat eğer parçalara ayrılarak eriyorsa, yağın margarin içeriği taşıyan bir karışım yağ olduğundan şüphelenebilirsiniz.

2. Erime Testi

Gerçek tereyağını belli eden bir diğer unsur, tereyağının oda sıcaklığında nasıl eridiğidir. Bu testi yaparken tereyağını oda sıcaklığında 1-2 saat bekletebilirsiniz. Bir süre sonra yağ, su gibi erimeye başlıyorsa, bu yağın sahte olduğunu düşünebilirsiniz. Hakiki tereyağı su gibi erimez, oda sıcaklığında formunu korur ve yavaş yavaş yumuşayarak erir.

3. Köpürme Testi

Tereyağının en belirgin özelliklerinden biri, yüksek ısıda piştiğinde ortaya çıkan kokusu ve köpüğüdür. Bir miktar tereyağını tavada kızdırın. Şayet köpürmüyorsa içinde margarin olan sahte bir yağ olduğu şüphesine kapılırız. Çünkü gerçek tereyağı, tavada kızdırıldığında köpürür. Bunun sebebi, yağ yapılırken bünyesinde bulunan suyun açığa çıkmasıdır.

4. Kesme Testi

Organik tereyağı testi için bir bıçaktan yararlanacağız. Sahte tereyağı, bıçak darbesi vurduğumuzda bütün olarak ayrılır. Hakiki tereyağı ise çok küçük parçalar şeklinde bölünür.

5. Renk Testi

Tereyağı renginin, kalite noktasında önemli bir ipucu olduğunu söylerler. Fakat gerçek tereyağı rengi konusunda net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü tereyağının rengine etki eden şey, kullanılan sütün türü ve yağıdır. Tereyağının rengi, hayvanın beslenmesine göre değişkenlik gösterir. Aldığınız tereyağını tavada erittiğinizde kendi renginden daha koyu bir renge bürünüyorsa, yağınızın sahte olduğunu öğrenmiş olursunuz. Aldığınız tereyağı açık sarı bir renge sahipse ve tavada eridiğinde altın rengi gibi koyu bir tona büründüyse, yağda katkı ve boya olma ihtimali yüksektir.

hakiki tereyağı

Satın Alırken Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır? Kaliteli Tereyağı Nereden Alınır?

Tereyağı, günümüzde her yerde bulunabilen bir besin… Fakat gerçek tereyağına ulaşmamız pek de kolay değil. Gerçek, kaliteli tereyağı alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, yağın fiyatıdır. Şayet tereyağı alışverişi yaparken karşınıza çok düşük rakamlar çıkıyorsa, bu durumdan şüphelenmeniz gerekir. İyi kaliteye sahip olan tereyağının ekonomik değeri de yüksektir. Çünkü kaliteli tereyağı içindeki süt yağı ve doğal taze sütler tereyağının maliyetini arttırır.

Hakiki Tereyağının Faydaları Nelerdir?

  • Hakiki tereyağı kalp sağlığına iyi gelir.
  • Eşsiz bir A vitamini kaynağıdır.
  • Organik tereyağı, içinde bulunan linoleik asit isimli asit sayesinde kansere karşı koruyucudur.
  • Sağlığa faydalı kolesterol bakımından zengindir.
  • İyi bir Omega 3 kaynağıdır.

Gerçek Tereyağı Satın Aldınız, Peki Tereyağı Nerelerde Kullanılır?

En sağlıklı yağlardan biri olan tereyağı tüketimi, uzmanlar tarafından da sıklıkla tavsiye ediliyor. Tereyağı hem leziz hem de besleyici yapısı ile yemeklerde tercih ediliyor. Ayrıca şaşıracağınız noktalarda da imdadınıza yetişiyor. İşte tereyağının farklı kullanım alanları…

Peynirin küflenmesini istiyorsanız, peyniri kestikten sonra üzerine ince bir tabaka tereyağı sürebilirsiniz. Bu yöntem, peynir üzerinde koruyucu bir tabaka sağlar ve peynirin kullanım ömrünü uzatır.

Aynı yöntem soğan için de geçerli… Soğan kestiniz ve diğer yarısının bozulmasını istemiyorsunuz. Öyleyse kaldıracağınız yarım soğana tereyağı sürerek buzdolabında saklayabilirsiniz.

Tereyağı, pilav konusunda eşsiz bir destektir. Bol tereyağı ile hazırlanan pilavın yanı sıra bazlama ve yumurta da son derece leziz seçenekler olarak ön plana çıkar.

Tuzsuz tereyağını dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Bu da her mevsim gönül rahatlığıyla tereyağı kullanımına olanak sağlar.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.