İçeriğe geç

Doğal, Çevre Dostu Formüller ile Evde Cam Silme Suyu Hazırlama

Doğal, Çevre Dostu Formüller ile Evde Cam Silme Suyu Hazırlama

Cam temizliği tüm temizlik ve ev düzenleme işleri içerisinde en meşşakkatli olanlardandır. Hele ki evinizin dört bir yanı camlarla kaplı ise cam temizliği gözünüzde büyür de büyür. Peki kolay bir yolu yok mu şu cam temizliğinin? Üzülmeyin tabi ki var. İşin püf noktası cam silme suyu hazırlama aşamasındadır. Cam silme suyunuz kirleri kolayca çözüp, temizleyebiliyor ise işiniz önemli ölçüde kolaylaşacaktır. Eğer hazır cam silme sularını kullanmak istemiyorsanız ya da doğal cam silme suyu hazırlama formülleri arıyorsanız bu yazımız tam size göre. Buradaki yöntemlerle evde doğal, çevreyi ve insan sağlığını tehdit etmeyen cam temizleme suyu hazırlayacağız. İşte amonyaklı, ağır ve kimyasal temizlik maddeleri kullanmak yerine, kendiniz hazırlayacağınız etkili ve doğal karışımlar.

Beyaz Sirke ve Sıcak Su ile Cam Silme Suyu Hazırlama

Gerçekten beyaz sirkenin mucizevi etkilerini henüz bilmiyorsanız bir an önce öğrenmelisiniz. İçeriğinde asetik asit mevcuttur. Bu da onu çok güçlü bir dezenfektan yapar. Cam ve pencere temizliği için doğal ve sağlığa zararsız ürün kullanmak istiyorsanız; püskürtme şişesine 3’te 1 oranında beyaz sirke koyup, gerisini sıcak su ile karıştırın ve camlara püskürtün. Önce sünger veya ıslak bez ile ovalayarak silin, sonra kurulayın. Reçine, yağ gibi kurumuş inatçı lekeler varsa, aynı oranda un ve tuzu macun kıvamına gelinceye kadar beyaz sirke ile karıştırın. Bu karışım ile lekeleri güzelce ovun. Lekeler çıkınca ılık su ve sünger yardımıyla durulayıp, kurutun.

Önemli uyarı!  Beyaz sirkeyi mermer tezgahlarda, döküm ve alüminyum eşyalarda, cilalı ahşap yüzeylerde kullanmamalısınız. Ayrıca çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar ile bir arada da kullanmamalısınız.

Limon Suyu ve Ilık Su İle Cam Silme Suyu Hazırlama

Temizliğin birçok alanında limon kullanılır. Limon da sirke gibi asit içeren bir yapıya sahip olduğu için dezenfektan özelliği taşır. 1 adet limon suyunu püskürtme şişesine alıp, ılık su ile karıştırıp, camlarınıza uygulayabilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak da, limon ile tuzu karıştırarak kullanabilirsiniz. Her iki karışım da iyi sonuç verecektir. Limonun, tıpkı sirkenin de olduğu gibi, mermer ve benzeri hassas zeminlerde kullanılmaması gerekir.

Arap Sabunu ve Karbonat İle Cam Silme Suyu Hazırlama

Arap sabunu ve karbonat karışımı camların ve pervazların temizlenip parlatılmasında çok iyi bir ikili oluşturur. Bu ikili aynı zamanda zorlu cam lekelerinde de işinizi epey kolaylaştırır. Yapmanız gereken bir bardak kadar arap sabununu sıcak suda çözdürüp, içerisine 250 gr. kadar karbonatı ekleyip, karıştırmak. Bu karışımla camlarınızı ovalayarak temizledikten sonra, tüy hav bırakmayan bezlerle veya gazete kağıtlarıyla son dokunuşlarınızı yapın. Pencere pervazlarının ve camların nasıl temizlenip parladığına inanamayacaksınız.       

Soda İle Cam Silme Suyu Hazırlama

Buzdolabı rafları gibi özellikle gıdaların bulunduğu alanlardaki camları temizlerken kimyasal katkılı ürünler kullanmak yerine, sadece soda kullanmanız sağlığınızı riske atmamanız açısından doğru bir karar olacaktır. Soda kolay temizlenir, yağların üzerine uygulandığında dezenfektan etkisi gösterir. Bu nedenle soda yani maden suyunu başka bir malzeme ile karıştırmadan tek başına uygulayın. Pencere camlarını temizlerken de aynı şekilde püskürtme ve kurutma yaparak kullanabilirsiniz

Su ve Gliserin İle Cam Silme Suyu Hazırlama

Son dönemlerde çok yaygın olan silikon içerikli özellikle cam temizleyicileri duymuşsunuzdur. Yoğunlukla araba camları için kullanılan, hidrofobik özelliği yani su kaydırma özelliği olan bu ürünler, buharı ve yağmur ile kirlenmeyi önleyici özellikte ürünlerdir. Aynı  özelliği evinizde yapacağınız basit bir karışımla elde edebilirsiniz. Bir kovaya 3 – 4 litre su koyun. Ardından içerisine 7 – 8 damla gliserin damlatın ve bu hazırladığınız su ile camlarınızı temizleyin. Bu sayede camlar ıslanma özelliğini yitirecek, su ve kirece karşı daha dayanıklı hale gelecektir. Ayrıca camlarınızın kirini alıp temizledikten sonra kullanmadığınız naylon bir çoraba bir kaç damla gliserin damlatarak camlarınızın yüzeyini ıslanmayan yüzeyler haline getirebilirsiniz.

çevre dostu temizlik

Tüm karışımları kapılar, duşakabinler, cam masa ve sehpalar gibi evinizin farklı cam yüzeyleri için de kullanabilirsiniz. Pencere camı temizliğinde eğer camlar fazlasıyla geniş ve yüksekte bir yerde ise, uzanamadığınız camlar için uzun saplı temizlik fırçalarını kullanabilirsiniz. Ya da bu iş için profesyonel şirketlerden yardım alarak temizleyebilirsiniz. Lütfen hayatınızı riske atmayın.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.