in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım SevmedimSevmedim BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım


Yazlık Kışlık Kıyafet Kaldırma İşini Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Yazlık kışlık kıyafet kaldırma

Mevsim geçişlerinde yazdan kışa ya da kıştan yaza geçerken bazı hazırlıklar yapmak gerekir. Bunlardan biri de yazlık kışlık kıyafet kaldırma işlemidir. Ev düzenleme ile ilgili pratik bilgiler vermeye devam ettiğimiz bu yazımızda giysileri kaldırmanın en doğru, en pratik yollarına değineceğiz.

Yazlık Kışlık Kıyafet Kaldırma İşine Kullanmadığınız Kıyafetleri Eleyerek Başlayın

Uzun süredir kullanmadığınız ne varsa elemekten korkmayın. Bu da temizliğin farklı yöntemi. Fazlalık yapıp yer tutmaktan öteye gitmeyen giysiler ya da eşyalar, size yük olmaktan, işlerinizi zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Saklamak yerine kullanmadıklarınızı bağış yapın, ihtiyaç sahibi olanlara ulaştığında çok güzel değerlenmiş olacaklar.

Ev düzenleme

Eleme İşlemi Bittikten Sonra Sıra Geldi Temizliğe

Tüm giysilerinizin temiz olduğundan emin olarak ve gerekirse kirli veya kullanılmış olanları yıkayarak kaldırmalısınız. Kaldıracağınız giysilerin hepsini teker teker elden geçirmeniz temiz ve tertipli kaldırmış olmanız, bir sonraki sezonda size avantaj kazandırır. Unutmayın, içlerinde kirli kalan giyecekler, mevsim boyunca kapalı kalacağı alanda, diğer giysileri de olumsuz etkiler.

Örneğin yıkanmadan kaldırılan bir gömleğin üzerindeki leke bir sonraki mevsime kadar gömleğin üzerinde kalacağından, iyice kumaşa işleyecek ve belki de bir daha asla çıkmayacaktır. Ayrıca giysilerinizin üzerinde bulunan küçük bir yemek kalıntısı bile güvelere davetiye çıkarabilir. O nedenle giysilerinizi kaldırmadan önce yıkanabilir olanları yıkamalı, olmayanları da kuru temizleme yöntemi ile temizleyerek kaldırmalısınız.

Giysileri temizlediniz, hepsi tertemiz. O halde şimdi yapmanız gereken, giysilerinizi kaldırdığınızda içinde muhafaza edeceğiniz hurçların, kutuların, vakumlu poşetlerin temizlenmesi. Eğer içinde saklayacağınız malzemeler yeterince temiz değilse kıyafetleri temizlemenin de anlamı olmaz. Yıkanabilir olan hurçları yıkamak, silinebilir özellikte olanları silmek gerekir.

Daha sonraki temizlik aşaması da bir mevsim boyunca hurç veya kutularınızı koyacağınız alanın tam olarak temiz ve kuru olmasıdır. Tüm eşyalarınızın ve alanların kuruluğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde nemin yol açacağı küflenme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kıyafet düzenleme

Artık Kıyafetleri Kaldırabilir, Saklama Kutuları, Hurçlar, Çekmeceler ve Dolap İçlerini Düzenleyebilirsiniz

Bir dahaki sezona kadar kullanmayacağınız her eşya doğru yerini bulmalı. Kutulara konulan eşyalar, bazaya konulan hurçlar, dolap içindekiler hepsi düzen içerisinde yerleştirilmeli. Dolap içine yerleştirmek için, farklı dolap içi düzenleyiciler, kutular kullanabilirsiniz. Vakumlu saklama poşetleri ile de az yer tutmalarını sağlayarak düzenli bir saklama işlemi uygulayabilirsiniz. Saklama yaptığınız malzemenin içerisine koyacağınız lavanta kesesi, defne yaprakları ve kalıp sabunlar güvelerden uzak tutacağı gibi giysilerinizin, yorgan ve battaniyelerin misler gibi kokmasını sağlar.

Evimizin düzeni için bir işi daha hallettik. Yazlık kışlık kıyafet kaldırma işi planlı olunduğunda düşünüldüğü kadar zor olmayabilir, ne dersiniz?

Ev düzenleme pratik bilgiler

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.