in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım


Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

keten tohumunun faydaları

Keten tohumu nedir? Keten tohumunun faydaları nelerdir? Son zamanların en popüler soruları bunlar… Sıklıkla karşımıza çıkan keten tohumunun insan vücudu üzerindeki faydaları, herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Belki de en dikkat çekici faydası, kilo vermeye yardımcı olması. Keten tohumunun faydalarını sizler için derledik!

Keten Tohumu Nedir?

Akdeniz ikliminde yetişen bu tohum, keten bitkisinin meyvelerinden elde edilir. İçeriğinde protein, linamarin ve sabit yağlar mevcuttur. Ayrıca içeriğindeki yağlar Omega 3 yağı olarak da kullanılabilir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kolesterolü düşürür, sindirim sistemini düzenler. Tam da bu faydası sebebiyle diyetlerin vazgeçilmez unsuru hâline gelmiştir. Yine aynı faydası nedeniyle kabızlık sorunlarına karşı ek gıda olarak tercih edilir. Bazı cilt rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde ve kemik sağlığının güçlendirilmesinde de etkin rol oynar.

Keten tohumu demek güçlü saçlar demektir. Keten tohumu yağı da saç bakımı ürünleri arasında yoğun ilgi görmektedir. Bu yağ tırnaklar için de kullanılabilir ve tırnak kırılmalarını önemli ölçüde azaltır. Keten tohumu güçlü bir antioksidandır. İçerdiği E vitamini sayesinde vücuttaki toksinleri atmayı kolaylaştırır.

Kanseri önler, enerjinizi yükseltir, unutkanlığa iyi gelir. Kısacası onun için her derde deva desek, yanlış söylemiş olmayız! Keten tohumu tane hâlinde kullanılırken bir miktar yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Sıvı hâlinde kullanımında ise keten tohumu çayı olarak tüketilir. Öğütülmüş şekilde kullanılacaksa son kullanma tarihine özen gösterilmelidir.

Keten Tohumu Lezzetleri

Keten tohumu yemekte zorlanıyorsanız ya da alternatif fikirler arıyorsanız, bu başlık sizin için! Keten tohumunu yemeden önce kısa süreli mikrodalga ya da fırın işleminden geçirin. Böylece fındığımsı bir aroma da elde etmeniz kolaylaşır. Kavrulmuş keten tohumunu salatanıza, yoğurda ya da bala eklemeniz de mümkün.


Keten tohumlu salata tarifini mutlaka deneyin.


Öğütülmüş keten tohumu pasta, waffle ya da ekmek yapımında kullanılabilir. Şayet yapacağınız tariflerde pişirme işlemi varsa keten tohumunu kavurmadan ekleyebilirsiniz. Yani ekmek yapımında una karıştıracaksanız, keten tohumunu kavurmanıza lüzum yok demektir.

Keten tohumu bozulabilir. Bu yüzden küçük miktarda alın. Ayrıca karanlık ve serin bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin. Şayet çiğnenmezse pek fayda sağlamayacaktır. İnsanların keten tohumunu emmesi ya da öğütmesinin yegane nedeni de budur. Muhteşem lezzetler yaratırken keten tohumundan ilham alabilir, lezzetli tarifleri sağlıklı seçeneklerle harmanlayabilirsiniz!

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings