in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim


Peynir Nasıl Saklanır? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Peynir nasıl saklanır

Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünümüzde sofralarımızda yer alan vazgeçilmez gıdalarımızdan peynirin besleyiciliğini ve lezzetini kaybetmeden saklanması önemlidir. Uygun ve doğru şekilde peynir nasıl saklanır, peynir saklama konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir birlikte inceleyelim.

Öncelikle satın alacağınız peynirin son tüketim tarihinin yakın bir tarih olmamasına dikkat edin. Ayrıca satın alacağınız peynirin ambalajının da yırtık ya da deforme olmaması gerekir.

Her türlü peyniri mutlaka buzdolabında +2 ile +4 derece arasındaki bir sıcaklık ayarında muhafaza etmelisiniz. Peynirler oda sıcaklığında bekletilmemeli ve derin dondurucuda saklanmamalıdır.

Satın aldığınız peynir hemen tüketilmeyecek ise bütün bir şekilde, kesip dilimlemeden saklamalısınız. Peyniri bu şekilde yani bütün halde saklayarak bulunduğu ortam ile peynirin temasını minimuma indirmiş ve ömrünü uzatmış olursunuz.

Her türlü peynirin sadece tüketilecek kadar kesilmesi ve kalanın da hava ile temas etmesine müsade edilmeden ambalajı içinde muhafaza edilmesi gerekir.

peynir nasıl saklanır

Kaşar Peyniri ve Beyaz Peynir Nasıl Saklanır?

Kendi suyu içinde muhafaza edilen peynirlerden, tüketeceğiniz kadarını aldıktan sonra, geri kalanını suyun içinde saklamaya devam etmelisiniz. Eğer peynirin suyu dökülür veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelirse, peyniri kendinizin hazırlayacağı salamura suyunda muhafaza etmelisiniz. Çünkü suyu dökülen peynir lezzetini kaybedip, küflenmeye başlar.

Buzdolabı dışında bekletilmiş beyaz peynirin ambalaj içinde kalan peynir ile tekrar karıştırılmaması gerekir. Bunun yerine oda sıcaklığında bekletilmiş beyaz peynirlerinizi bir saklama kabı içine koyacağınız salamura suyu içinde ayrı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Beyaz peynir saklama kabına zeytinyağı konularak da uzun süre bozulmadan ve lezzetini kaybetmeden saklanabilir.

peynir nasıl saklanır

Kaşar peyniri ve türevleri rutubetten uzak ortamlarda saklanmalıdır. Kaşar peyniri direkt olarak streç film ile sarıldığında veya buzdolabı poşetine konulduğunda kaşar küflenebilir.

Kaşar peynirinin üzerinde küf oluşmuşsa o bölüm tamamen kesilerek temizlenir. Küflenen kısım temizlendikten sonra kalan kısım yenebilir.

Diğer peynir türleri için olduğu gibi, kaşar peyniri için de uygun saklama koşullarının yaratılması önemlidir. Kaşar peyniri dilimlenmeden, bütün olarak pişirme kağıdına sarılır. Daha sonra buzdolabı poşetine konarak ya da alüminyum folyoya sarılarak buzdolabında saklanır.

Diğer Peynir Çeşitlerinin Saklanması

Antep, Urfa ve hellim peyniri gibi kızartma peynirlerini tüketmeden önce yaklaşık 15-20 dakika suda bekletilirseniz, peynirin içindeki fazla tuz gider ve peynirin gerçek lezzeti ortaya çıkar. Bu tip peynirler, beyaz ve burgu peynirler dışındaki peynir türleri yıkanmamalıdır. Çünkü diğer peynirler su ile temas ettiklerinde lezzet ve aromaları önemli ölçüde azalır.

Örgü peynirlerin ambalajları açıldıktan sonra streç film ile sarılmalı ya da hava geçirmeyen bir saklama kabında saklanmalıdır.

Krem peynir kendi ambalajının içinde ve kapağı kapalı şekilde buzdolabında saklanmalıdır.

Ve son olarak önerimiz, türü ne olursa olsun, satın alırken peynirinizi bir veya iki öğünlük az miktarlarda almanız ve sürekli taze olduğundan emin olarak güvenle ve sağlıkla tüketmeniz.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings