İçeriğe geç

Ani Misafir için Hızlı Temizlik Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Ani Misafir için Hızlı Temizlik Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Yoğun geçen haftanın ardından hafta sonu için kendinize dinlenme sözü verdiniz. Ancak eviniz darmadağınık ve henüz temizlik yapmadınız. Yine de ayaklarınızı uzatıp, biraz dinlenmek istediğiniz sırada aniden misafir geleceği haberini aldınız. Böyle bir sürprizle karşılaşırsanız kısa sürede evi nasıl düzenli ve temiz hale getirebilirsiniz? Hızlı temizlik nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir? Bu yazımızda ani misafir için hızlı temizlik nasıl yapılır birlikte keşfedeceğiz. Öncelikle telaşlanmayın, sakin olun ve önereceğimiz adımları takip edin.

Ani misafir için hızlı temizlik nasıl yapılır, hızlı temizlik yapmanın püf noktaları nelerdir?

Ani misafir için hızlı temizlik sırasında elden geçireceğiniz alanlar misafirinizin kullanacağı ya da kullanma ihtimali olan alanlar olmalı, yani hol, oturma odası, banyo ve mutfak. Diğer alanları nasıl olsa kullanmayacağınız için gerekirse kapılarını kapatarak zaman kazanabilirsiniz.

1. Öncelikle misafiriniz için vestiyerinizde yer açın. Ekstradan duran ayakkabılarınız varsa onları ayakkabı kutularına koyup, ortalıktan kaldırın. Askıda duran gereksiz montları da gardrobunuza asın. Antrenin derli toplu olması eve girişte ferahlık hissi verir, buna özen gösterin.

hızlı temizlik nasıl yapılır

2. Camı açıp odayı biraz havalandırın. Ardından ortalıktaki dağınıklıkları toplayın. Her eşya kendi yerinde durmasa da olur. Nasıl olsa gelen misafir her eşyanın yerini bilmiyor. Etrafta duran telefonunuzun şarj aleti, çıkarıp attığınız saç tokası, önceki geceden ortada kalan makyaj temizleme pamuğu veya oje gibi eşyaları tek tek yerlerine götürmek yerine hepsini vakit kaybetmeden elinize geçirdiğiniz bir kutuya atın. Çay bardağı, meyva tabağı gibi kirli bulaşıklar varsa bir seferde tepsiyle mutfağa taşıyın.

hızlı temizlik

3. Sıra geldi banyoya, daha sonra yıkamak için ayırdığınız ortalıkta duran tüm kirli çamaşırları kirli sepetine doldurun. Tuvalet ve lavaboya bir göz atın. Eğer gerekiyorsa kendi kendine temizleme özelliği olan dezenfekte edici deterjanlar böyle zamanlar için tam bir kurtarıcı. Püskürtün ve ardından tuvalet kağıdı bitmiş ise yenisini takın. Son olarak havluluğunuza misafiriniz için temiz bir havlu asın.

hızlı temizlik nasıl yapılır

4. Toparlama sırası mutfakta, kirli bulaşıklarınız varsa akıtma işlemi ile vakit kaybetmeden olduğu gibi bulaşık makinesine doldurun. Merak etmeyin ön yıkamaya programlarsanız  tertemiz olurlar. Tezgahınızı ve ocağınızı da sildiyseniz ,mutfakta da işiniz bitti demektir.

ani misafir için hızlı temizlik

5. Son adım, küçük bir temizlik. Eğer evinizde şarjlı bir süpürgeniz varsa işiniz çok kolay. Özellikle ortalıktaki kırıntıları şarjlı süpürge ile hızlıca çekebilirsiniz. Sehpaların üzerinde bardak lekesi gibi göze çarpan lekeler varsa şöyle bir tozunu almak yeterli olacaktır. Dilerseniz kokulu bir mum yakarak veya hafif kokulu bir oda spreyi sıkarak temizlik ve ferahlık hissini ortama kazandırabilirsiniz. Evde doğal temizlik malzemeleri hazırlamak isterseniz bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Cam Silme Suyu Hazırlama

hizli temizlik

6. Kısa sürede evinizi toparlamaya çalışırken, mükemmel olmaya çalışmayın. Sonuçta önceden haber vermeden çat kapı gelebilen misafirler, ev halinizi de anlamalıdır. Şimdi samimi ve güler yüzünüz ile misafirinizi karşılayıp, hoşça vakit geçirmeye odaklanabilirsiniz.

Ani misafir için tarifler arıyorsanız kolay atıştırmalıklar  bulabileceğiniz tariflerimizi inceleyebilirsiniz.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.