in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım SevmedimSevmedim GüldümGüldüm BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım


Yemek Yemeyi İşkence Haline Getiren Durum: Dil Yaraları

dil yarası nedir nasıl geçer

Dil, insanların tatma, çiğneme ve yutma gibi yemek yeme sırasındaki aktiviteleri yapan ve konuşmamızı sağlayan bizim için gerekli kaslı bir organdır. Bu nedenle, dil yaralanmalarının yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Herkesin hayatı boyunca başına gelebilecek bu olay kimi zaman sağlık açısından risk yaratmasa bile bazen ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.

dil yaraları

Dil Yarası Neden Olur?

Dil yarası nedenleri nelerdir diye bakacak olursak bu soruya birçok cevap verebiliriz.

Herhangi bir nesneyi ağzımızda aldığımız zaman meydana gelebilecek bir travma, ağız ve diş bakımının yapılmadığı zaman ortaya çıkan sorunlar ve bakteriyel, viral ya da mantar nedenli (pamukçuk) sebeplerden dil yarası çıkabilmektedir.

İşte dil yaralanmalarına sebep olan diğer etkenler;

  • Viral veya bakteriyel nedenli ağız mukozasından yayılabilen enfeksiyon ajanları
  • Herpes virüsünün neden olduğu uçuklar
  • Ağız bölgesinde ve dilde çıkan pamukçuk
  • Ağız ve diş temizliğinin düzenli yapılmaması veya yanlış uygulamalar bulunma
  • Ağız içinin sıcak bir içecek veya yiyecek nedeniyle yanması
  • Behçet hastalığı
  • Dilin ısırılması
  • Bulaşıcı solunum yolu hastalıkları. Bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonlarının ajanları genel olarak ağız ve burun yoluyla ağız içerisine giriş yapar. Ağızdan alınan enfeksiyon ajanları dili de etkisi altına alarak mukozalarda enfeksiyona yol açabilir bu da dilin yaralanmasına neden olur.
  • Vücut gereksiniminden az beslenme dil yaralarına neden olabilir. Özellikle doku gelişmesine neden olan protein ve iyileşmede ön planda olan C ve B12 vitaminlerinin vücuda az girmesi sonucu dil yaralanmaları görülebilir.
  • Regl

Dil Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Dil yaralanmalarında meydana gelen belirti ve bulgular etkene göre değişmekle beraber çeşitli belirtiler göstermektedir.

İşte dil yaralanmasının ortaya çıkardığı o belirtiler;

• Dilde yaralanma sonucunda aşırı hassasiyet meydana gelebilir. Bu hassasiyetin şiddeti kişiden kişiye değişse de genel olarak ağrılı bir şekilde seyreder. Özellikle yemek yerken ortaya çıkan bu hassasiyet kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir.
• Dilde farkedilir biçimde renk değişimi gözlemlenir. Travmaya bağlı dil yaralanmalarında kırmızı ve mor renk değişimi ön plana çıkarken enfeksiyona bağlı yaralanmalarda beyaz ve kirli bir renk gözlemlenir.
• En şiddetli belirtilerinden birisi de dildeki yanma hissidir. Dildeki yanma hissi meydana geldiği zaman ağız bakım ürünleri işe yaramayabilir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden bir ağız ve diş sağlığı uzmanları tarafından kontrol edilmelisiniz.
• Dilde yaralanmaya bağlı olarak lezyonlar gelişebilir.

dilde yara ve uçuklar

Dil Yaralarının Çeşitleri Nelerdir?

Afsör Dil Yaraları

Bu yaralanma türünde dilin üzerinde beyaz lekeler oluşurken etrafında ise kızarıklıklar göze çarpar. Oldukça ağrılı bir yaradır.

Lökoplaki Dil Yarası

Bu yaralarda dilin üstünde pütürlü lezyonlar ortaya çıkarken dilin rengi de kirli zemin görünüme kavuşur.

Erektoplaki Dil Yaraları

Bir önceki bahsedilen yaralanma çeşidi ile benzerlik gösteren, dilin üstündeki rengin kırmızı olduğu dil yaralarıdır.

Liken Planus Dil Yarası

Dilde kabarmış mor lezyonların olduğu dil yaralarıdır.

Dil Yaralanmalarının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Dil yaralanmaları günlük hayatta yaşam kalitemizi oldukça etkilemektedir. Bu nedenle dil yaralanması problemi yaşayan kişiler dil yarası tedavisi ilaçları şeklinde aramalar yapmaktadırlar.

Dil yaralanmalarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen etkilerinden kurtulmak için uygulayacağınız adımlar yaralanmaya neden olan etkene ve yaranın ciddiyetine göre değişmekle beraber aşağıdaki uygulamaları içermektedir.

En sık karşılaşılan dil yaralanmaları ağız ve diş bakımının yapılmadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu durumu yaşamamak için düzenli olarak dişlerinizi ve dilinizi ağız yapınıza uygun fırçalar ve solüsyonlar ile temizlemeniz gerekir.

Dil yaralanmaları enfeksiyon nedeniyle olabildiği gibi farklı nedenler ile ortaya çıkıp enfeksiyona sebebiyet verebilmektedir. Ağız içerisine 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı tuz koyarak hazırladığınız gargara solüsyonunu yemeklerden önce ve sonra gün içerisine yayarak kullanmanız halinde dil yaralarının belirtilerinde gözle görülür bir fark olacaktır.

Tuz ile yapılan gargara dışında karbonat da tedavide yerini alabilir. Kabartma tozu ağrıyı hafifleteceğinden 1 çay kaşığı karbonatı az miktarda ılık su ile karıştırmanız ve macunu haline geldikten sonra ağız içerisine uygulamanız ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır.

Dil yaralarında uzmanlar tarafından meyan kökü de önerilmektedir. Bir çay kaşığı kadar meyan kökünün toz kısmı az miktarda ılık su ile karıştırılıp etkilenen bölgeye uygulandığında meyan kökünün iyileştirici özelliği nedeniyle yaralarınız iyileşme gösterecektir.

Yukarıdaki evde yapılabilecek tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda bir ağız ve diş sağlığı uzmanına görünmekte yarar vardır. Geçmeyen dil yaraları daha farklı konuma gelerek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Dil Yaraları Nasıl Önlenir, Nasıl Korunulur?

Dil yaralarından korunmada ilk adım ağız ve diş sağlığının yerinde olması ve temizliğinin düzenli yapılması yer almaktadır. Sigara, alkol ve uyuşturucu madde gibi zararlı alışkanlıklar ağız içindeki yaralanmalara sebebiyet verdiğinden tüketimi kısıtlanmalıdır.

Dil Yaraları En Çok Kimlerde Görülür?

Ağız ve diş sağlığı uzmanlarına göre ağız bakımı ve sağlığını korumayan kişiler dışında, bağışıklık seviyesi baskılanmış kişilerde, hamilelerde, kanser hastalarında, çocuklarda ve yeterli beslenmeyen kişilerde dil yaralanmaları sıklıkla görülmektedir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings