İçeriğe geç

Patlıcanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Patlıcanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sulu yemeği de kızartması da nefis olan patlıcanın faydaları saymakla bitmiyor. Üstelik sadece patlıcanın kendisi değil, patlıcanın sapı da suyu da şifa deposu.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Kan şekerini dengeliyor, kalbi koruyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Ayrıca sigarayı bırakmakta da yardımcı oluyor. Nasıl mı? Sigarayı bırakmayı zorlaştıran etken nikotin bağımlılığıdır. Patlıcan ise insan bedeninin alıştığı nikotinin bir bölümünü karşılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenler gün içerisinde küçük miktarlarda patlıcan salatası tükettiğinde, süreç kolaylaşıyor. Patlıcanın yanı sıra patlıcan sapının faydaları da duyanları şaşırtıyor!

Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir?

Patlıcan sapının faydaları arasında cilt sorunlarını gidermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer alıyor. A, B1, B2 ve C vitaminlerini içeren patlıcan sapı, ıspanaktan sonra en zengin demir içeren sebze türü olarak ön plana çıkıyor. Patlıcan sapının ise dikkatli bir biçimde tüketilmesi gerekiyor. Bu konuda sağlığa faydalı olan bir tarif şöyle:

Patlıcan Sapı Nasıl Tüketilir?

10 adet patlıcan sapı için 12 bardak su, yarım çay bardağı limon ve 1 tatlı kaşığı tuza ihtiyacınız olacak. Kestiğiniz patlıcan saplarını bir tencereye koyduktan sonra diğer malzemeleri ekleyin ve kaynatın. Kaynayıncaya kadar kapağını kesinlikle açmayın. Kaynama işlemi bittikten sonra da kapağı kapalı şekilde soğutmaya özen gösterin. Soğumasının ardından buzdolabında muhafaza edin ve karışımı 5 gün boyunca sabah akşam aç karnına tüketin.

Her besinde olduğu gibi patlıcan ve patlıcan sapı tüketiminde de doktorunuza danışmanız önem taşıyor. Varsa hastalıklarınızı ve uyguladığınız diyeti bildirmeniz de son derece önemli. Patlıcanın her şeyinde fayda var demiş miydik? Öyleyse patlıcan suyunu es geçmek olmaz! Peki patlıcan suyu nasıl tüketiliyor?

Patlıcan Suyu Nasıl Tüketilir?

Aslında tarif son derece kolay… Bir adet patlıcanı iyice yıkadıktan sonra dilimleyin. Kaynattığınız bir litre suyun içine doğradığınız patlıcanı ekleyin. Ardından patlıcanı 20-25 dakika boyunca pişirin. İyice yumuşayınca suyun içerisinde minimum 1 saat bekletin. Ardından sıvıyı süzün ve koyu renkli bir şişede muhafaza edin. Çünkü koyu renk cam sıvıyı en iyi şekilde korur.

Kavanozun içine yarım limon suyu da ekleyip karıştırdığınızda, işlem tamam! Bu suyu gün içerisinde tüketin. Sabah aç karnına bir bardak, öğle yemeğinden sonra ikinci bardak ve akşam yemeğinden sonra da üçüncü bardak tüketilebilir. Yedi gün boyunca uygulanan bu kür cildinizden bağışıklığınıza kadar pek çok unsura faydalı etkilerde bulunacaktır.

Fakat yazımızda da bahsettiğimiz gibi, her besinde olduğu gibi patlıcan için de ideal denge önemli. İdeal dengeden ve doktorunuzun önerilerinden şaşmayın.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.