in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım

Yalancı Hamsi Kuşu Tarifi

Yalancı Hamsi Kuşu Tarifi
30 dak.
Hazırlama Süresi
25 dak.
Pişirme Süresi
4 Porsiyon
Kaç Kişilik

Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları hamsinin en yağlanıp lezzetine lezzet katılmış zamanlarıdır. Zaten kış ayları gelip havalar soğumaya başlayınca, balık yeme isteğimiz de bir o kadar artar. Ben de bugün sizler için yalancı hamsi kuşu tarifi vermek istedim.

Malzemeler

  • 1 kg hamsi
  • 1 kase mısır unu
  • Tuz
  • Sıvı yağ

Yalancı Hamsi Kuşu Yapılışı

Öncelikle hamsileri baş kısmından tutarak, gövde kısmından kuyruğuna kadar dikkatlice çekelim. Böylelikle balığımızı ayıklamış oluyoruz.

süzgeçte hamsi

Daha sonraki aşamada, hamsinin karın kısmını güzelce yıkayarak temizleyelim ve bir süzgece alalım. Hamsilerin suları süzüldükten sonra tuzunu ilave ederek karıştıralım. Bir kaseye mısır ununu alalım. Süzülen hamsileri mısır ununa bulayalım.

mısır ununda hamsi balığı

Şimdi elimize 2 tane hamsi alalım ve hamsileri karın kısımlarından açarak 2 hamsinin karın kısımları birbirine bakacak şekilde birleştirelim. Kızartma tavasına az miktarda yağ koyalım. Güzelce tavanın her yanına gelecek şekilde yayalım.

Yalancı Hamsi Kuşu Tarifi

Hazırladığımız hamsilerimizi tavamıza dizelim ve pişirelim. Eğer balık tavasının kapağı varsa kapak yardımı ile hamsilerimizi alt üst edelim. Pişmeyen yüzünü de pişirelim ve sıcak olarak servis edelim.

hamsi tava

Servis Önerisi

Yanında çorba ve salata eşliğinde servis edebilirsiniz.

Yalancı Hamsi Kuşu Tarifi

Afiyet olsun.

5/5 (6 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings