in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım

Tavada Hamsi Kızartma Tarifi

tavada hamsi kızartma tarifi
30 dak.
Hazırlama Süresi
15 dak.
Pişirme Süresi
4
Kaç Kişilik

Marmara ve Karadeniz’deki balıkların gözdesi hamsidir. Balık yemekleri arasında en çok hamsi tüketilir. Özellikle soğuk ve karlı havalardan sonra yağlanan hamsi, en lezzetli hamsidir. Faydaları saymakla bitmeyen hamsinin, en lezzetli hali tavada kızartma olarak yapılanıdır. İşte mevsim salatalarının yanında çıtır çıtır yiyeceğiniz tavada hamsi kızartma tarifi.

Püf Noktası

Hamsiyi pişirmek için kullanacağınız tava teflon veya herhangi bir tava olabilir. Tavaya ekleyecğiniz yağın 2 – 3 parmak olması yeterlidir.

Balıkların iyice pişmesi ve daha az yağ çekmesi için, balıkları kızartma yağına atmadan önce, yağın iyice kızdığından emin olun.

Hamsi balığının çıtır çıtır kızarmasını istiyorsanız, yıkadığınız balıkları yağa atmadan önce iyice kurulayın.

Kızarttığınız balıkların fazla yağını almak için havlu kağıt üzerinde 1-2 dakika bekletebilirsiniz.

Hamsi kızartmayı yeşil salata ve limon ile servis edebilirsiniz. 

Tavada Hamsi Kızartma Tarifi İçin Malzemeler

  • Sıvı yağ
  • Mısır unu
  • Tuz
  • 1 kg hamsi

Tavada Hamsi Kızartma Tarifi Yapılışı

Hamsiler karın bölgesinden temizlenir. Bol suda tek tek yıkanır. Hamsiler süzgece alınır. Tuzlanır. Suyu süzülür. Mısır unu bir kaseye alınır. Süzülen balıklar, mısır ununa bulanır. Tavada yağ kızdırılır. Unlanmış balıklar kızgın yağa atılır. Altı, üstü kızarana kadar çevrilerek pişirilir. Fazla yağını almak için havlu kağıt serilmiş tabağa daha sonra da servis tabağına alınır.

Afiyet olsun!

Hamsinin Faydaları

Ayda en az 2 kez tüketilmelidir. Hamsi omega-3 yönünden zengindir. Bu nedenle kalp-damar dostudur. İyot açısından zengindir. İhtiyacımız olan tuzu hamsiden alabiliriz. Felç riskini en aza indirir. Çocuklarımıza gelişme çağında, zeka gelişimi için faydalıdır. Göz sağlığımız açısından çok faydalıdır. Kemik erimesi, depresyona iyi gelir. Protein bakımından zengindir.

 

5/5 (5 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings