in

YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Hamsi tava nasıl yapılır
30 dak.
Hazırlama Süresi
15 dak.
Pişirme Süresi
4
Kaç Kişilik

Sevdiklerimiz bir araya gelip hamsi tava etrafında toplanıp afiyetle yemek, nasıl da keyiflidir. Her ne kadar hamsi balığı ile sayısız tarifi hayata geçirebilen bir millet olsak da, hiçbir zaman hamsi tavadan vazgeçemeyiz. Peki, hamsi tava nasıl yapılır? Hemen tarifimizin detaylarını verelim ve çeşitli püf noktalar eşliğinde mükemmel bir balık sofrası hazırlamanıza yardım edelim.

Malzemeler

  • 1 kg hamsi
  • 1 su bardağı un
  • Yarım su bardağı mısır unu
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 4 – 5 su bardağı kızartma yağı

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Kızartma yağını tavaya alarak işe başlayabilirsiniz. Bu noktada belirtmek gerek ki, özel kızartma yağlarını tercih edebileceğiniz gibi, ayçiçek yağını da tercih edebilir, hatta isterseniz zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Yağınız ne kadar kızgın olursa, balıklarınız da o kadar çıtır çıtır olacaktır. Ayrıca yağınızın çok kızgın olması, balıklarınızın az yağ çekmesi demektir unutmayın. Bu yüzden kızgın yağda Hamsi Tava yapmak işin en önemli püf noktası…

Bu arada, bir tarafta yağ kızarken, siz de tuz, beyaz un ve mısır ununu büyükçe bir kâsede iyice karıştırabilirsiniz. Nemini aldığınız balıklarınızı bu karışıma buladıktan sonra kızartmalısınız. Bir buzdolabı poşetine alacağınız unlu karışım içerisine balıklarınızı atıp, poşetin ağzını da kapatarak balıkları una bulama işini çok daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Yağınız kızdığında ise balıklarınızı tavaya dizmeye başlamalısınız. Dıştan bir halka oluşturacak şekilde başlayıp, içe doğru gelmeniz, bildiğimiz o klasik hamsi tava görünümünü elde etmenizi sağlayacaktır. Özel balık tavalarını kullanarak ya da anne tekniklerini uygulayarak balıklarınızı ters çevirebilir ve her iki tarafının da güzelce pişmesini sağlayabilirsiniz.

Balıklarınız piştiğinde ise iş bitmiyor. Çünkü hamsi tavanın lezzetini tamamlayan belli unsurlar var. Bir dilim limon ve biraz maydanoza kimse hayır demez sanıyoruz. Hatta isterseniz yanına bir de sumaklı soğan salatası yapabilir, parmaklarınızı yiyebilirsiniz.

Lezzetli balık sofraları hazırlamak işte bu kadar kolay…

Afiyet olsun!

5/5 (4 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings