İçeriğe geç

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?
Hazırlama Süresi
30 dakika
Pişirme Süresi
15 dakika
Kaç Kişilik?
4

Sevdiklerimiz bir araya gelip hamsi tava etrafında toplanıp afiyetle yemek, nasıl da keyiflidir. Her ne kadar hamsi balığı ile sayısız tarifi hayata geçirebilen bir millet olsak da, hiçbir zaman hamsi tavadan vazgeçemeyiz. Peki, hamsi tava nasıl yapılır? Hemen tarifimizin detaylarını verelim ve çeşitli püf noktaları eşliğinde mükemmel bir balık sofrası hazırlamanıza yardım edelim.

Malzemeler

  • 1 kg temizlenmiş hamsi
  • 1 su bardağı un
  • Yarım su bardağı mısır unu
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 çay bardağına yakın kızartma yağı

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

1. Kızartma yağının yarısını tavaya alarak işe başlayın.

2. Bu arada, bir tarafta yağ kızarken, siz de tuz, beyaz un ve mısır ununu büyükçe bir kâsede iyice karıştırın.

3. Nemini aldığınız balıklarınızı bu karışıma bulayın. İsterseniz bir buzdolabı poşetine alacağınız unlu karışım içerisine balıklarınızı atıp, poşetin ağzını da kapatarak balıkları una bulama işini çok daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

4. Yağınız kızdığında ise balıklarınızı tavaya dizmeye başlayın.

5. Dıştan bir halka oluşturacak şekilde başlayıp, içe doğru dönerek, klasik hamsi tava görünümünü elde edin. Balıkların kuyruk kısımları tavanın içine yani merkezine dönük olarak dizin.

6. Hamsilerin alt kısmı kızardığında tavanın genişliğinde bir tabağı tavanın üzerine kapatıp, ters yüz ederek balıkları tabağa alın.

7. Tavayı tekrar ocağa koyun ve sıvıyağın kalanını iyice kızdırın.

8. Tavağa aldığınız hamsileri dizilme şekillerini bozmadan kaydırarak, bu kez de diğer taraflarını kızartmak için kızgın tavaya alın.

9. Balıkların diğer tarafı da kızarıp piştiğinde bu kez de servis tabağını tavanın üzerine kapatın. Tavayı alt üst edecek şekilde balıkları sunum tabağına çevirip, yerleştirin.

Lezzetli ve çıtıtr çıtır hamsi balığı hazırlamak işte bu kadar kolay. Yanında arzunuza göre bol yeşil salata, turp, tere ve limon ile servis yapın.

Afiyet olsun!

Püf Noktası

  • Kızartma yağı olarak zeytinyağı kullanabileceğiniz gibi, ayçiçek yağını da tercih edebilirsiniz.
  • Yağınız ne kadar kızgın olursa, balıklarınız da o kadar çıtır çıtır olacaktır.
  • Tavada kızarttığınız balıklar için çok az sıvı yağ kullanmanız yeterli. Balığın yağın içine batarak kızarmasına neden olacak kadar derin yağ kullanmak zorunda değilsiniz. Ne kadar az yağ ile kızartabilirseniz balığını o kadar sağlıklı olur.
  • Balığınızın alt kısmı kızardıktan sonra diğer tarafı çevirmek ile uğraşmak istemiyorsanız iki taraflı özel balık tavalarını kullanabilirsiniz.
  • Hamsi tavanın lezzetini tamamlayan belli unsurlar var. Bir dilim limon ve biraz maydanoza kimse hayır diyemez. Hatta isterseniz yanına bir de sumaklı soğan salatası yapabilir, parmaklarınızı yiyebilirsiniz.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.