in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım

Vişne Reçeli Yapımı

vişne reçeli
30 dak.
Hazırlama Süresi
55 dak.
Pişirme Süresi
1.5 Kg.
Kaç Kişilik

Bugün sizlerle tam kıvamında, görüntüsü, kokusu ve tadıyla bayıla bayıla yiyeceğiniz tam kıvamında vişne reçeli yapımı aşamalarını ve püf noktalarını paylaşacağım. Haydi buyrun, afiyet olsun.

Vişne Reçeli Yapımı Püf Noktaları

Reçel yapacağımız zaman hangi meyveden olursa olsun, meyvelerin çürümemiş, ezilmemiş, ve beklememiş olanlarını tercih etmemiz lazım.

Pazardan aldığımız veya dalından kopardığımız meyveleri hiç bekletmeden, dolaba koymadan hemen reçelimizi yapmalıyız. O zaman yapacağımız reçeldeki meyveler, ezilmez, daha diri, daha güzel görünürler.

Malzemeler

  • 1 kg vişne
  • 1 kg toz şeker
  • 1 çay kaşığı limon tuzu, yoksa yarım limon suyu

Vişne Reçeli Yapımı Aşamaları

Vişneleri yıkayıp çekirdeklerini çıkarıyoruz. Vişne ve toz şekeri derin bir tencereye alıyoruz.

reçellik vişne

Tencerenin kapağını kapatıp bu şekilde 1 gece bekletiyoruz. Toz şeker ve vişne bekleyince, vişne sulanacaktır. Bu şekilde kısık ateşte mümkün olduğunca, karıştırmadan kaynatıyoruz. Kaynarken meyvelerin üzerine çıkan köpükleri alıyoruz.

Biraz koyulaşmaya başlayınca limon tuzunu atıp hafif karıştırıyoruz.

vişne reçeli nasıl yapılır

Reçelin kıvamını kontrol etmek için bir kaşık yardımıyla az miktarda aldığımız reçel suyunu, bir çay bardağı altlığına damlatıyoruz. Eğer kıvamı olmuşsa, o damla akmaz, bir damla halinde kalır.

Reçelimiz hazırsa, ılımasını bekliyoruz. Ilıyınca, kavanoza alıp soğumaya bırakıyoruz. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp serin ve kuru yerde saklıyoruz. Eğer buzdolabına alırsak, iyice koyu bir kıvam alır. Bu durum tercih edilmez.

vişne reçeli

Tam kıvamında vişne reçeli deneyenlere afiyet olsun.

4.7/5 (12 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.