İçeriğe geç

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?
Hazırlama Süresi
1Saat 10dakika
Pişirme Süresi
1Saat 20dakika
Kaç Kişilik?
40 adet

Akdeniz Bölgesinde özellikle Hatay yöresinde kendiliğinden yetişen turunç, meyvesi acı olduğundan meyve olarak tüketilmiyor. Ama bu meyvenin kabuklaı ile nefis reçeller yapılıyor. Görünüşü portakala benzeyen turunç kabuğu ile turunç reçeli nasıl yapılır buyrun hep beraber görelim. Bu arada meyveleri yenilmiyor ama onlarla da turunç ekşisi hazırlayabilirsiniz. Turunç reçeli tarifinin ardından, turunç ekşisi tarifini de incelemeyi unutmayın.

Malzemeler

  • 10 adet orta boy turunç
  • 1 kg toz şeker
  • 5 su bardağı su (1 litre)
  • 1 adet limonun suyu

turunç reçeli nasıl yapılır

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

Pişirmeye hazırlama

1. Öncelikle turunçları yıkayın. Ardından rendenin en ince tarafıyla turunçların kabuklarını olabildiğince ince bir tabakayı alacak şekilde rendeleyin.

2. Rendelediğiniz turunçların kabuklarını portakal soyar gibi uzunlamasına 4 eşit parçaya kesip meyvesinden ayırın.

3. Yorgan iğnesine kalınca bir ip geçirin. Turunç kabuklarını rulo şeklinde kıvırın, ardından ortalarından iğneyi geçirin ve tüm ruloları ipe dizin. İpin iki ucunu birbirine sıkıca bağlayıp düğüm yapın.

4. İpe dizdiğiniz turunçların sığacağı geniş bir tencereye bol su koyup kaynatın. Kaynayan suya ruloları ekleyin ve yaklaşık 20 dakika haşlayın.

5. Haşlama süresinin sonunda turunçları sudan çıkarın. Ardından fazla sularını süzüp soğuk su ile dolu bir kaba alıp şoklayın. Bu suyun içinde 1 gün bekletin.

6. Ertesi gün turunçların içinde beklediği suyu dökün, kabı yeniden temiz su ile doldurun ve yine turunçları içine alıp tekrar 1 gün daha bekletin.

7. Aynı işlemi ertesi gün tekrarlayın. Turunç kabuklarının acılığını yok etmek için uygulanan bu işlemi, bekletme suyu tamamen berrak olana dek gerekirse ve hergün suyu değiştirerek tekrarlayın. 3 gün ile 1 hafta arasında bu işlem devam etmesi gerekebilir.

8. Bekletme suyunun iyice berraklaştığı aşamya geldikten sonra, hala ipe dizili olan turunçları sudan çıkarın. Sularını süzdürün ve dağılmalarına izin vermeden hafifçe sıkarak ruloların arasında kalan fazla suları da akıtın. Turunçları pişirmeye başlamadan önce sularını en iyi şekilde süzdürmek önemli çünkü iyi süzülmezlerse taşıdıkları fazla su reçelin kıvam almasını önleyebilir.

Pişirme

9. Geniş bir temcereye toz şekeri ve 1 litre (5 su bardağı) suyu alın ve orta ateşte arada karıştırarak kaynatın.

10. Su kaynadığında turunç kabuklarını tencereye alın ve kısık ateşte 45 – 50 dakika pişirin.

11. Turunç reçelinin tam kıvama gelip gelmediğini anlamak için reçelin şerbetinden 1 çay kaşığı alıp cam veya porselen bir tabağa akıtın. Eğer çok akışkan değilse yani akıcılığını kaybetmiş, yayılmadan top halinde kalıyorsa reçel tam kıvamında pişmiş demektir. Ancak hala çok akıcıysa ve yayılıyorsa bir süre daha kaynatın.

12. Akıcılığı gidip kıvam aldığında limon suyunu da ilave edin ve 5 dakika daha limon suyu ile kaynatıp, ocaktan alın.

13. Reçel ılıdığında eğer üzerinde köpük oluşursa bir tahta kaşık yardımıyla köpükleri alın. Köpükleri almanın diğer bir yöntemi ise kağıt havlu yardımıyla köpükleri almak. Bunun için ılıyan reçelin üzerine kağıt havlu yayıp, hafifçe üzerine bastırın. Köpüklerin kağıt havluya yapışmasını sağladıktan sonra kağıt havluyu bir ucundan yana doğru yavaşça kaldırın. Köpükleri tamamen alana kadar bu işlemi tekrarlayın.

14. Reçel tamamen soğuyup oda sıcaklığına geldikten sonra turunç kabuklarındaki ipleri bir yerinden kesin ve çıkarın.

15. Son olarak küçük küçük kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapattıktan sonra 1 gün boyunca ters şekilde yani kapak aşağıda olacak şekilde serin bir yerde saklayın. Ertesi gün kavanozları düz hale getirio bu şekilde muhafaza edin.

Afiyet olsun.

Turunç Meyvesi ile Turunç Ekşisi Nasıl Yapılır?

Turunçların kabuklarından arta kalan meyvelerin suyunu sıkın. 10 adet turunçtan takriben 2 su bardağı turunç suyu çıkacaktır. Bir küçük tencereye alın ve kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başlayınca 1 tepeleme yemek kaşığı kadar toz şeker ekleyin. Toz şeker hem acılığını alır, hem de kıvam almasına yardımcı olur. Arada karıştırarak 10 – 15 dakika kaynatın. Oda sıcaklığına gelince cam kavanoza koyun ve bu şekilde buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Salata, balık yemekleri ve mezelerde limon suyu yerine kullanabilirsiniz.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.