in

YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım SevdimSevdim

Puding Dondurma Nasıl Yapılır?

puding dondurma nasıl yapılır
10 dak.
Hazırlama Süresi
15 dak.
Pişirme Süresi
6-8
Kaç Kişilik

Bu tarifi büyük umutlarla denedim ve sonuç bizi şaşırttı. Hazırlaması çok kolay, görüntüsü son derece albenili, lezzet de soğuk bir tatlı olarak düşünüldüğünde tam yerinde, ama dondurma değil. İnternette Türkçe ve İngilizce olarak “puding dondurma nasıl yapılır” sorusunun cevabını sayısız kez araştırdım ve pudingli dondurma tarifleri arasından en akla yakın bu tarifi seçtim. Ama belirttiğim gibi dondurma olarak değil de “soğuk puding” olarak düşünülürse, özellikle yaz sıcaklarında keyifle tüketebilirsiniz. Şayet sizlerin puding dondurma tarifi önerileriniz varsa benimle de paylaşırsanız mutlu olurum. Tarifi aldığım videoyu izlemek isterseniz linkini de buraya bırakıyorum. Puding Dondurma Nasıl Yapılır Video

Malzemeler

  • 2 paket puding – Ben çikolatalı ve çilekli kullandım.
  • 4 su bardağı süt
  • 7 – 8 adet donmuş çilek (opsiyonel)

Puding Dondurma Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle pudingleri ayrı ayrı 2 küçük tencereye boşaltın.

2. Ardından her birine 2 su bardağı, yani ikisine toplam 4 su bardağı olacak şekilde, süt ilave edin.

3. Normalde puding için gerekli olan süt miktarından daha az miktarda süt ekliyoruz, bu sizi şaşırtıp yanıltmasın. Bu nedenle normal puding pişirirken pudingin aldığı kıvama göre çok daha katı bir kıvam alacak.

4. Süt ilave ettiğiniz pudinglerin tencerelerini ocağa alın.

5. Her ikisini de topaklanmaması için sürekli karıştırarak orta ateşte pişirin.

6. Pişen pudingleri oda sıcaklığına gelmeleri için soğumaya bırakın ve soğuma sırasında da sık sık karıştırın.

7. İyice soğuyup oda sıcaklığına gelen pudingleri tamamen pürüzsüz bir kıvam almaları için el blenderi ile çekin.

8. Arzunuza göre pudinglere donmuş meyve ekleyebilirsiniz. Ben çilekli pudinge, dondurucudan çıkardığım çilekleri minik minik dilimleyerek ilave ettim.

9. Pudingleri ayrı ayrı dondurucu kaplarına ve dondurma kalıplarına koyup, dondurucuda 8 saat kadar bekletin.

10. 8 saatin sonunda puding dordurmalarınız hazır. Afiyetle tüketebilirsiniz. Çok uzun süre buzlukta bekletmeden tüketmenizi tavsiye ederim, uzun süre buzlukta kaldığında dondurma kıvamında olmadığı için taş gibi buzlanıyor ve lezzeti azalıyor.

Krem Şantili Puding Dondurma Nasıl Yapılır?

Bu arada siz de araştırırsanız göreceksiniz, pudingten dondurma yapımı paylaşımlarına yorum olarak, pudingi aynen bu tarifteki gibi hazırlayıp, bir süre dondurucuda beklettikten sonra kremşanti ile karıştırma önerisi var. Kenton YouTube videolarından birinde, krem şanti kullanarak pudingten dondurma yapımını paylaşmış. Henüz bu tarifi denemedim ama ilk fırsatta deneyeceğim ve sizler için de linkini buraya bırakıyorum. Krem Şanti ile Pudingli Dondurma

5/5 (5 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir