İçeriğe geç

Puding Dondurma Nasıl Yapılır?

Puding Dondurma Nasıl Yapılır?
Hazırlama Süresi
10 dakika
Pişirme Süresi
15 dakika
Kaç Kişilik?
6-8
Bu tarifi büyük umutlarla denedim ve sonuç bizi şaşırttı. Hazırlaması çok kolay, görüntüsü son derece albenili, lezzet de soğuk bir tatlı olarak düşünüldüğünde tam yerinde. Ama dondurma değil de daha çok soğuk puding. İnternette “puding dondurma nasıl yapılır” sorusunun cevabını sayısız kez araştırdım. Pudingli dondurma tarifleri arasından bu tarifi seçtim ve denedim. Ama dediğim gibi dondurma olarak değil de “soğuk puding” olarak düşünürseniz, özellikle yaz sıcaklarında keyifle tüketebilirsiniz.
Eğer sizin puding dondurma tarifi öneriniz varsa benimle de paylaşırsanız mutlu olurum. Tarifi aldığım videoyu izlemek isterseniz linkini de buraya bırakıyorum. youtu.be/K9lU5pST_Jk

Malzemeler

  • 2 paket puding – Ben çikolatalı ve çilekli kullandım.
  • 4 su bardağı süt
  • 7 – 8 adet donmuş çilek (opsiyonel)

Puding Dondurma Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle pudingleri ayrı ayrı 2 küçük tencereye boşaltın.

2. Ardından her birine 2 su bardağı, yani ikisine toplam 4 su bardağı olacak şekilde, süt ilave edin.

3. Normalde puding için gerekli olan süt miktarından daha az miktarda süt ekliyoruz, bu sizi şaşırtıp yanıltmasın. Bu nedenle normal puding pişirirken pudingin aldığı kıvama göre çok daha katı bir kıvam alacak.

4. Süt ilave ettiğiniz pudinglerin tencerelerini ocağa alın.

5. Her ikisini de topaklanmaması için sürekli karıştırarak orta ateşte pişirin.

6. Pişen pudingleri oda sıcaklığına gelmeleri için soğumaya bırakın ve soğuma sırasında da sık sık karıştırın.

7. İyice soğuyup oda sıcaklığına gelen pudingleri tamamen pürüzsüz bir kıvam almaları için el blenderi ile çekin.

8. Arzunuza göre pudinglere dondurduğunuz meyveler ekleyebilirsiniz. Ben çilekli pudinge, dondurucudan çıkardığım çilekleri minik minik dilimleyerek ilave ettim.

9. Pudingleri ayrı ayrı dondurucu kaplarına ve dondurma kalıplarına koyun. Dondurucuda 8 saat kadar bekletin.

10. 8 saatin sonunda puding dordurmalarınız hazır. Afiyetle tüketebilirsiniz. Çok uzun süre buzlukta bekletmeden tüketmenizi tavsiye ederim. Uzun süre buzlukta bırakırsanız dondurma kıvamında olmadığı için taş gibi buz halini alıyor ve lezzeti azalıyor.

Krem Şantili Puding Dondurma Nasıl Yapılır?

Yukarıda paylaştığım pudingten dondurma yapımı tarifimi kullanarak başlayın. Ardından dondurmayı bir süre dondurucuda beklettikten sonra kremşanti ile karıştırın. Bir Kenton YouTube videosunda, krem şanti kullanarak pudingten dondurma yapımı anlatılıyor. Henüz bu tarifi denemedim ama ilk fırsatta deneyeceğim ve sizler için de linkini buraya bırakıyorum. youtu.be/-qk6gwgitag

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.