İçeriğe geç

Karpuzlu Sorbe Tarifi

Karpuzlu Sorbe Tarifi
Hazırlama Süresi
20 dakika
Pişirme Süresi
00 dakika
Kaç Kişilik?
8-10

Bugün sizlerle, sıcak yaz aylarının en serinletici ve ferahlatıcı lezzetlerinden sorbe yapımı adımlarını paylaşacağım. Sorbe meyvelerin suyu ya da püresi ile yapılan buzlu bir tatlı. Dondurma ile farkı içinde süt ürünleri, yağ veya kıvam yoğunlaştırıcı gibi maddelerin bulunmaması. Sorbeyi hemen hemen tüm meyveler ile yapabilirsiniz. Bugün sizlerle paylaşacağım karpuzlu sorbe tarifi ile değişik meyveleri kullanarak da sorbenizi hazırlayabilirsiniz. Sadece kullanılacak meyvenin şeker oranı arttıkça, sorbeye ekleyeceğiniz şeker miktarını azaltmalısınız. Bir de diğer meyveler için vişne suyu yerine normal içme suyu kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • İrice bir karpuzun dörtte biri
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı vişne suyu (içme suyu da olabilir)
  • 3 yemek kaşığı limon suyu

Karpuzlu Sorbe Tarifi Yapılışı

1. İlk olarak toz şekeri ve vişne suyunu küçük bir tencereye koyun.

2. Ocağın altını açın ve şekerli karışımı kaynatmadan, sadece şeker eriyene kadar karıştırın.

3. Şeker vişne suyunun içinde eridikten sonra tencereyi ocaktan alın.

4. Karpuzu dörde bölün ve dörtte birini dilimleyin.

5. Dilimlediğiniz karpuzların çekirdeklerini ayırıp, mutfak robotuna alın.

6. Karpuzların üzerine 3 yemek kaşığı limon suyunu dökün ve robotun parçalayıcı aparatı ile karpuzları çekin.

7. Karpuzları çekerken bir yandan da önceden hazırladığınız şeker ve vişne suyu karışımını karpuzların üzerine yavaş yavaş dökün.

8. Karpuz dilimleri sadece hafif pütür parçacıklar kalıp iyice parçalanana kadar çekme işlemini sürdürün.

9. Hazırladığınız karpuzlu sorbe karışımını yüzeyi geniş ve derinliği az dondurucuya girmeye uygun bir kaba döküp, 1 saat kadar dondurun.

10. 1 saat sonra sorbeyi dondurucudan çıkarın ve bir çatal ile yüzeyini hafifçe sıyırın ve donmuş tarafları ile henüz donmamış taraflarını karıştırın ve tekrar dondurucuya koyun.

11. Dondurucuda beklettiğiniz sorbeyi her 1 saatte bir kez çıkarın ve aynı karıştırma işlemini sorbe tam kıvam alana dek tekrarlayın.

12. Karpuz sorbe bütünüyle donduktan sonra taze nane yaprakları ve minik karpuz dilimleri ile süsleyerek ve dondurma kaşığı ile şekil vererek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Karpuzlu Sorbe Tarifi Püf Noktaları

Sorbeye ekleyeceğiniz şeker miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Karpuz sorbe yapımı sırasında robotta çektiğiniz karpuzların tam olarak pürüzsüz olmasını tercih ediyorsanız dondurmadan önce bir süzgeç veya bir mutfak tülbentinden geçirebilirsiniz.

Hazırladığınız sorbeyi dondurmak üzere bir kaba koyup katılaştırmak yerine buzdolabında soğutarak içecek olarak da servis edebilirsiniz.

İçecek olarak servis edeceğiniz karpuz sorbe üzerine bir top vanilyalı dondurma ilave ederek hem lezzetini arttırabilir, hem de sunumu daha da iştah açıcı bir hale getirebilirsiniz.

Şeker kullanmak istemiyorsanız toz şeker yerine bal veya çilek reçeli kullanabilirsiniz.

Tarifi tamamen aynı şekilde karpuz yerine kavun veya şeftali gibi meyveler kullanarak da yapabilirsiniz.

Vişne suyu yerine nar suyu veya orman meyveleri ile hazırlanmış farklı meyve suları da kullanabilirsiniz. İsterseniz meyve suyu yerine içme suyu da kullanabilirsiniz. Ayrıca damak zevkinize göre az miktarda gül suyu ya da çilek reçeli gibi farklı lezzetler katmanız da mümkün.

Hazırladığınız karpuz sorbeyi 3 – 4 ay süre ile dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak aynı gün tüketilmeyen sorbe iyice katılaşıp, sertleşececektir. Bu nedenle servisten 1 saat kadar önce dondurucudan çıkarın ve buzdolabı kısmına alın. Böylece yeme kıvamına gelir ve yumuşadığı için kolayca servis yapabilirsiniz.

Karpuz sorbe tarifi ile hazırladığınız dondurmayı kalıplara dökerek dondurabilir, özellikle çocuklarınıza yazın sıcak günlerinde buzlu dondurma keyfi yaşatabilirsiniz.

karpuzlu sorbe tarifi

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.