in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım

Karpuzlu Sorbe Tarifi

Karpuzlu sorbe tarifi
20 dak.
Hazırlama Süresi
00 dak.
Pişirme Süresi
8 - 10
Kaç Kişilik
6 sa.
Bekletme Süresi

Bugün sizlerle, sıcak yaz aylarının en serinletici ve ferahlatıcı lezzetlerinden sorbe yapımı adımlarını paylaşacağız. Sorbe meyvelerin suyu ya da püresi ile yapılan buzlu bir tatlıdır. Dondurma ile farkı içinde süt ürünleri, yağ veya kıvam yoğunlaştırıcı gibi maddelerin bulunmamasıdır. Sorbe hemen hemen tüm meyveler ile yapılabilir. Hangi meyve kullanılırsa kullanılsın bugün sizlerle paylaşacağımız karpuzlu sorbe tarifi kullanılabilir. Sadece kullanılacak meyvenin şeker oranı arttıkça, sorbeye ekleyeceğiniz şeker miktarını azaltmalısınız.  

Malzemeler

  • İrice bir karpuzun ¼’ü
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı vişne suyu
  • 3 yemek kaşığı limon suyu

Karpuz sorbe tarifi

Karpuzlu Sorbe Tarifi Yapılışı

1. Toz şekeri ve vişne suyunu küçük bir tencereye koyun.

2. Ocağın altını açın ve şekerli karışımı kaynatmadan, sadece şeker eriyene kadar karıştırın.

3. Şeker vişne suyunun içinde eridikten sonra tencereyi ocaktan alın. 

4. Karpuzu dörde bölün ve dörtte birini dilimleyin.

5. Dilimlediğiniz karpuzların çekirdeklerini ayırıp, mutfak robotuna alın.

6. Karpuzların üzerine 3 yemek kaşığı limon suyunu dökün ve robotun parçalayıcı aparatı ile karpuzları çekin. 

7. Karpuzları çekerken bir yandan da önceden hazırladığınız şeker ve vişne suyu karışımını karpuzların üzerine yavaş yavaş dökün.

8. Karpuz dilimleri sadece hafif pütür parçacıklar kalıp iyice parçalanana kadar çekme işlemini sürdürün.

9. Hazırladığınız karpuzlu sorbe karışımını yüzeyi geniş ve derinliği az dondurucuya girmeye uygun bir kaba döküp, 1 saat kadar dondurun.

10. 1 saat sonra sorbeyi dondurucudan çıkarın ve bir çatal ile yüzeyini hafifçe sıyırın ve donmuş tarafları ile henüz donmamış taraflarını karıştırın ve tekrar dondurucuya koyun.

11. Dondurucuda beklettiğiniz sorbeyi her 1 saatte bir kez çıkarın ve aynı karıştırma işlemini sorbe tam kıvam alana dek tekrarlayın.

12. Karpuz sorbe bütünüyle donduktan sonra taze nane yaprakları ve minik karpuz dilimleri ile süsleyerek ve dondurma kaşığı ile şekil vererek servis edebilirsiniz.

Karpuzlu Sorbe Tarifi Püf Noktaları

Karpuz sorbe yapımı sırasında robotta çektiğiniz karpuzların tam olarak pürüzsüz olmasını tercih ediyorsanız dondurmadan önce bir süzgeç veya bir mutfak tülbentinden geçirebilirsiniz. 

Hazırladığınız sorbeyi dondurmak üzere bir kaba koyup katılaştırmak yerine buzdolabında soğutarak içecek olarak da servis edebilirsiniz.

Karpuz suyu

İçecek olarak servis edeceğiniz karpuz sorbe üzerine bir top vanilyalı dondurma ilave ederek hem lezzetini arttırabilir, hem de sunumu daha da iştah açıcı bir hale getirebilirsiniz.

Şeker kullanmak istemiyorsanız toz şeker yerine bal veya çilek reçeli kullanabilirsiniz. 

Tarifi tamamen aynı şekilde karpuz yerine kavun veya şeftali gibi meyveler kullanarak da yapabilirsiniz.

Vişne suyu yerine nar suyu veya orman meyveleri ile hazırlanmış farklı meyve suları da kullanabilirsiniz. Ayrıca damak zevkinize göre az miktarda gül suyu ya da çilek reçeli gibi farklı lezzetler katmanız da mümkün.

Hazırladığınız karpuz sorbeyi 3 – 4 ay süre ile dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak 1 haftadan sonra dondurucudaki sorbe iyice katılaşıp, sertleşeceği için servis etmeden takriben 1 saat kadar önce dondurucudan çıkarıp, buzdolabı kısmına alırsanız daha kolay servis edebilirsiniz.

Karpuz sorbe tarifi ile hazırladığınız tatlıyı dondurma kalıplarına dökerek dondurabilir, özellikle çocuklarınıza yazın sıcak günlerinde buzlu dondurma keyfi yaşatabilirsiniz.

Kalıpta karpuz sorbe

Afiyet olsun.

5/5 (12 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings