İçeriğe geç

Fırında Dana Kaburga Tarifi

Fırında Dana Kaburga Tarifi
Hazırlama Süresi
15 dakika
Pişirme Süresi
3Saat 30dakika
Kaç Kişilik?
6-8

Evinizde müthiş bir ziyafete hazır mısınız? Dana kaburga evde nasıl yapılır? Dana kaburgayı fırında 4 saat pişireceğiz ve lime lime olacak enfes bir et hazırlayacağız. Ben bu fırında dana kaburga tarifini Şef Uğur Volkan Uysal’ın YouTube kanalından aldım. Kanalın adı Yakışıklı Yemekler. Şefin tarifini birebir uyguladım ve lezzetine bayıldık. İnanın en iyi restaurantlarda yiyeceğiniz dana kaburgaları aratmayacak efsane bir lezzet. Tarifin videosunun linkini aşağıya bırakıyorum.

Malzemeler

  • 2 buçuk kg dana kaburga
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 5 dal taze kekik
  • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu
  • 6 adet dana yağı
  • Yağlı kağıt ve alüminyum folyo

Fırında Dana Kaburga Tarifi

1. Kaburganın tavada mühürlenmesi ile başlıyoruz. Bunun için tavaya 3 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin, tavayı iyice ısıtın.

2. Kaburgayı bütün olarak tavaya alın ve üzerinden elinizle bastırarak tavaya iyice yapışmasına yardımcı olun. İki yüzü için de aynı şekilde tavaya yapışıp, kendini bırakana dek her bir yüzü birer dakika olmak üzere mühürleme işlemini yapın.

3. Mühürlediğiniz dana kaburganın üzerine tuzu serpiştirin, taze kekik dallarını yerleştirin.

4. Ardından yağları tam üzerini kaplayacak şekilde yerleştirin.

5. Şimdi üzerine tuz, otlar ve yağları eklediğiniz kaburgayı her tarafı kapanacak şekilde yağlı kağıt ile kaplayın. Tamamen sarmaya ve açık bırakmamaya özen gösterin.

6. Yağlı kağıdın üzerini bir de alüminyum folyo ile güzelce sarın.

7. Fırın tepsisine yerleştirin ve 220 derecede 210 dakika pişirin.

8. 210 dakikanın sonunda fırını kapatın, fırının ısısının dışarı çıkması için kapağını açın, tekrar kapatın. Eti 90 dakika daha bu şekilde fırının içinde bırakın ve kendi ısısı ile pişirmeye devam edin.

9. Sürenin sonunda tepsiyi fırından alın ve enfes dana kaburganız sunuma hazır.

10. Arzunuza göre kemiklerini ayırıp, ince ince dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Ya da isterseniz bütün olarak sunup, servisi sofrada yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Kaynak: youtu.be/Qh7GzePlask

Püf Noktası

  • Eti satın alırken kasabınızdan kaburganın yağını da istemeyi unutmayın. Bu yağ parçalarını, mühürlediğimiz eti yağlı kağıda sarmadan önce, etin üzerine yerleştireceğiz. Böylece fırında 4 saatte ağır ağır kaburga eti pişerken, bu yağ parçaları da lezzetini aşağı doğru akıtarak etin lezzetine lezzet katacak.
  • Şef Uysal Youtube’daki videosunun açıklamasında malzemelere 5 dal biberiye de eklemiş. Ancak videodaki uygulamasında biberiye kullanmamış. Ben de sadece taze kekik ile yaptım. Harika oldu, siz arzunuza göre biberiye de ilave edebilirsiniz.
  • Dana kaburga fırında 4 saate yakın uzun bir süre pişecek. Bu nedenle eti önce yağlı kağıt ve ardından alüminyum folyo ile güzelce sarmaya özen gösterin. İyice sarmadığınız taktirde et arzu ettiğimiz yumuşaklığa ulaşmayacak ve pişme sırasında yanacaktır.
  • Eti saracağınız yağlı kağıt ve alüminyum folyo bütün yani kesilmemiş olarak satılanlardan ise sarma işlemi daha kolay olur. İhtiyacınız olan büyüklükte yağlı kağıt ve alüminyum folyoyu keserek etin her tarafını paket yapar gibi sarabilirsiniz. Önemli olan her tarafının kapanıp, hava almaması. Bu nedenle yağlı kağıt ve alüminyum folyonun birer ya da gerekiryorsa ikişer kat sarılması yeterli olur.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.