in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Çok Kolay Un Çorbası Tarifi: Üstelik Bir O kadar Da Lezzetli

kolay un çorbası tarifi
05 dak.
Hazırlama Süresi
35 dak.
Pişirme Süresi
4
Kaç Kişilik

Un çorbası az malzemeli, ekonomik ve pratik çorbalar arasındadır. Sofralarımızda en sık karşılaştığımız çorbalarından olan un çorbasını, et veya tavuk suyu ile hazırladığınız takdirde besin değerini arttırmış olursunuz. Haydi başlayalım tarifimize, işte anneciğimden öğrendiğim ve yıllardır severek yaptığım kolay un çorbası tarifi.

Kolay Un Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  • 100 gram tereyağı
  • 2 büyük servis kaşığı un
  • 2 dolu yemek kaşığı domates salçası
  • Dilerseniz tavuk veya et suyu
  • Tuz
  • 4 yemek kaşığı kuru nane
  • Rendelenmiş kaşar

Kolay Un Çorbası Tarifinin Yapılışı

Tereyağını çorba tenceremize alalım, güzelce eritelim, eridikten sonra yağımız yanmadan hemen unu ilave edelim ve iyice ezerek yağla unu kavuralım.

un çorbası tarifi

Un bir miktar kavrulmaya başlarken salçayı da ekleyip, karıştırma ezme işlemini yanık hale gelmemesi için hızlıca yapalım, kısa bir süre de salçayla çevirdikten sonra üzerine 1 su bardağı kadar suyu ilave edip, el çırpıçısı veya ezici bir spatula ile iyice ara vermeden karıştıralım, çorbamızın topak kalmayıp pürüzsüz bir kıvam alması için karıştırma işlemine ara vermememiz gerekiyor.

un çorbası yapımı

Daha sonra istediğimiz kıvam için gereken et suyu-tavuk suyu varsa ilave edelim, yoksa normal suyu ekleyelim. Kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edelim. Kaynadıktan sonra da ocağın altını kısıp, iyice pişene kadar ara ara karıştıralım. Tuz ekleyelim. Piştikten sonra kuru naneyi ekleyelim. Servis sırasında kaşar rendesi ilave edelim.

5/5 (5 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir