in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım SevmedimSevmedim

Kışlık Domates Sosu Tarifi ve Püf Noktaları

Kışlık domates sosu
55 dak.
Hazırlama Süresi
30 dak.
Pişirme Süresi
5 kavanoz
Kaç Kişilik

Bugün sizler için domates mevsimini kaçırmadan kışlık domates sosu hazırlamanıza yardımcı olacak tüm bilgileri paylaşacağız. Hiç denemeyenler için hemen belirtelim, evde domates sosu yapımı tahmin ettiğinizden çok kolay. Var olan azıcık zorluğuna da katlandığınızda kışın o kadar rahat edecekseniz ki “iyi ki yapmışım” deyip kendinizle gurur duyacaksınız. İşte mutfakta kışa hazırlık yapmaya başlayanların çok işine yarayacak kışlık domates sosu tarifi, yapılışı ve bilmeniz gereken tüm püf noktaları.

Kışlık Domates Sosu İçin Malzemeler

 • 5 kg domates (Az sulu ve az çekirdekli olduğu için armut domates tercih edebilirsiniz.)
 • 50 gr (1 tepeleme çorba kaşığı + 1 silme çorba kaşığı) çekilmiş deniz veya kaya tuzu

Kullanılacak Araç ve Gereçler

 • 1 kevgir
 • 1 tencere
 • Keskin bir bıçak
 • Geniş ve derince 1 kap
 • 5 kavanoz
 • 1 huni
 • 1 kepçe
 • Kesme tahtası veya mutfak robotu (Blendar da kullanılabilir.)

Kışlık Domates Sosu Tarifi ve Yapımı

Domateslerin Soyulması

Domates sosumuzu hazırlamaya domatesleri soymakla başlıyoruz.

Kolay domates soyma yöntemi için domatesin alt kısmına keskin bir bıçak ile büyükçe bir artı işareti yapın.

Kolay domates kabuğu soyma

Kaynar suya atın ve yaklaşık 15 – 20 saniye bekletin. Domatesin cinsine ve miktarına göre bu süre uzayabilir. Domatesi zaten pişireceğimiz için kaynar suda 1 dakikaya kadar bekletmemizde bir sakınca olmayacaktır. 15 saniye ile 1 dakika arasında kaynar suda beklettiğimiz domatesleri kevgir ile sudan çıkarın ve soğumaya bırakın.

domates soyma yöntemi

Domatesler soğuyup rahatça tutabileceğiniz bir ısıya geldiğinde, artı işareti yapıp kestiğiniz yerden kabuklarını tutup çekin. Kabukların domatesten kolayca ayrıldığını göreceksiniz. Tüm domateslerin kabuğunu ayırın.

domatesin kabuğu en kolay nasıl soyulur

Domateslerin Doğranması

Kabuklarını ayırdığınız domatesleri kesme tahtasında doğramaya başlayın. Robotta çekecekseniz, bütün olarak robotun içine atın ve içinde minik parçalar bırakacak şekilde çekin.

Kışlık domates yapımı

Doğradığınız veya çektiğiniz domatesi ocakta altını açıp ısıttığınız geniş ve derin bir tencereye dökün.

Domateslerin Pişirilmesi

Doğrama veya çekme işlemi devam ederken doğranmış veya çekilmiş olan domatesleri bir taraftan tencerede pişirmeye başlayın ve kalan domatesleri de doğrayıp veya çektikçe tencereye ekleyerek tüm domatesleri tamamlayın.

Tencerenin altı domatesler fokurdayana kadar en yüksekte, kaynamaya başladıklarında ise kısık ateşte olmalıdır.

Kaynatmaya başladığınız domatesin üzerinde kefi denilen köpükler oluştukça üzerinden bir kaşık yardımıyla alın.

Domatesler kaynadıktan sonra ocağın altını kısın, tuzunu ekleyin ve bir tahta kaşık ile karıştırın. Yaklaşık 20 – 25 dakika kısık ateşte, domateslerin fazla suyu uçup, sos kıvamına gelene dek pişirmeye devam edin.

Kavanoz ve Kapakların Sterilize Edilmesi

Bu sürenin sonunda domatesler kaynarken sterilize etmek için kapakları kaynar suya atın ve bir maşa yardımı ile çevirerek her tarafını kaynar su ile temas ettirin.

Aynı işlemi kavanozlar için de yapın, ancak kavanozları kaynar suya attığınız takdirde çatlayabileceklerini göz önünde bulundurarak önce ılık suya koyun ve kavanozlar suyun içindeyken suyu kaynatın.

Sıcak sudan çıkardığınız kavanozları iyice sterilize olması ve kurumaları için ısınmış fırına yerleştirin ve kuruyana kadar fırında tutun.

Sterilize etmiş olduğunuz kapakların ve fırından çıkardığınız kavanozların ağzına veya içine kesinlikle değmemeye özen gösterin.

Domates Sosunun Kavanozlara Konulması

Tamamen kurumuş olan kavanozların içine halen tencerenin altı açık haldeyken, bir kepçe veya cezve yardımıyla domatesleri alıp, boşaltın. Domatesleri kavanozlara boşaltırken etrafa sıçramaması için huni kullanabilirsiniz.

Domatesleri kavanozlara sıcak sıcak boşalttıktan sonra, sıcaklıkları çıkmadan çok hızlı bir şekilde kapaklarını kapatın.

Kapakları kapatırken kavanozlar hiç hava almayacak şekilde tüm gücünüzle sıkı sıkı kapattığınızdan emin olun.

Kavanozların Saklanması

Kavanozları bir bezin üzerine ters çevirerek dizin ve soğuyana dek hiç dokunmadan bekletin.

Kavanozlar soğuduktan serin yerde, güneş ışığına kesinlikle maruz kalmayacak şekilde saklayın.

Domates konservesi

Kışlık Domates Sosu Yapmanın Püf Noktaları

 • Domates konservesi de denilen kışlık domates sosu için için en uygun domates armut domates denilen sivri domateslerdir. Bu domateslerin hem suyu, hem de çekirdekleri az olduğu için konserve yapımına uygundur.
 • Kavanozları daha önce kullanılmış kavanozlar olabilir. Ancak kapakları her seferinde yeni almalı, kesinlikle daha önce kullanılmış, eskimiş ya da paslanmış kapak kullanmamalısınız.
 • Domates sosunu kış aylarında makarnaların, et ve tavukların üzerine direkt olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca çorba yapımı, kahvaltılık sos yapımı ya da kızartma soslarının yapımlarında da bu sostan yararlanabilirsiniz.
 • Domatesleri doğrarken irili ufaklı doğrarsanız küçük parçalar pişerken eriyip, büyük parçalar da dişe gelir halde kalacak kıvamı ve lezzeti daha güzel olacaktır. 
 • Domates sosu hazırlandıktan sonraki gün tüketilmeye başlanabilir. Kavanoz açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmeli ve 5 gün içinde tüketilmelidir.
 • Domates sosunu kavanozlara doldurma işlemi bitene kadar tencerenin altını kapatmayın, sos kaynamaya devam ederken kavanozlara boşaltın.
 • Domatesler kavanozlara mutlaka sıcak sıcak konulmalıdır. Ancak domatesleri sıcak halde kavanozlara koyarken ellerinizi yakmamaya özen gösterin. Bunun için kavanozları bir tutacak veya bezle tutabilirsiniz.
 • Kavanozlara sosu doldurur doldurmaz domatesin sıcağı dışarı çıkmadan kapaklarını kapatın.
 • Kavanozlar hava aldığı takdirde domates sosunuz bozulur. Bu nedenle kavanozların kapaklarını iyice sıkarak kapatmalısınız.
 • Kavanozları doldururken dışına veya etrafına sos döküldüğü takdirde hemen silin.
 • Konserveleriniz hazır olduğunda bir gece bekletin ve ertesi gün kavanozların kapaklarını kontrol edin. Biraz zorlamanıza rağmen kapaklar açılmıyorsa herhangi bir problem yok demektir. Ancak eğer zorlar zorlamaz kapak açılırsa konserve olmamış demektir. Bu durumda kapağı açılan kavanozdaki domatesleri bozulmadan hemen kullanın. 
 • Kavanozlar soğuduktan sonra ters olarak değil, düz olarak saklayabilirsiniz.
 • Hava alan kavanozların kapaklarında şişme olacaktır ve içindeki domates sosu büyük ihtimalle bozulacaktır. Bu nedenle kavanoz kapaklarında şişme olan sosları kontrol edin ve bozulduğu endişesi duyarsanız kesinlikle tüketmeyin.
 • Kavanozlar tüketilene kadar mümkünse buzdolabında, yer sıkıntısı varsa mutlaka serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Yaz sıcağı geçene kadar buzdolabında, soğuk havalar başladığında serin bir ortamda muhafaza edilebilir.

Kışlık domates sosu nasıl yapılır

Kışlık Domates Sosu Kullanarak Kışlık Menemen Hazırlanması

Yukarıdaki tarif ile hazırladığınız sosu hazırlarken, yarım çay bardağı sıvı yağda kare kare menemenlik doğranmış yeşil biberleri kavurup, kaynadıktan sonra pişmeye başlamış domateslere eklediğinizde ve tüm diğer aşamaları aynı şekilde uyguladığınızda kışlık menemen konservesi hazırlamış oluyorsunuz. Bilmeniz gerekenler şunlar:

 • Biberleri doğrarken sap ve tohumlarını temizleyin.
 • Biberler yumuşayana kadar sıvı yağda kavrulmalıdır.
 • 5 kg domatese 1 kg biber yeterli olacaktır.
 • Tercihinize ve damak zevkinize göre biberin tamamını acı, tatlı ya da yarı yarıya kullanabilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.

4.7/5 (16 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir