İçeriğe geç

Kışlık Domates Sosu Tarifi ve Püf Noktaları

Kışlık Domates Sosu Tarifi ve Püf Noktaları
Hazırlama Süresi
55 dakika
Pişirme Süresi
30 dakika
Kaç Kişilik?
5 kavanoz

Domates mevsimini kaçırmadan kışlık domates sosu hazırlamanıza yardımcı olacak tüm bilgileri bugün sizlerle paylaşacağız. Hiç denemeyenler için hemen belirtelim, evde domates sosu yapımı tahmin ettiğinizden çok kolay. Var olan azıcık zorluğuna da katlandığınızda kışın o kadar rahat edecekseniz ki “iyi ki yapmışım” deyip kendinizle gurur duyacaksınız. “Evde kolay domates sosu nasıl hazırlanır”, öğrenmek isteyenler! İşte kışa hazırlık yapmaya başlayanların çok işine yarayacak kışlık domates sosu tarifi, yapılışı ve bilmeniz gereken tüm püf noktaları.

Kışlık Domates Sosu İçin Malzemeler

 • 5 kg domates (Az sulu ve az çekirdekli olduğu için armut domates tercih edebilirsiniz.)
 • 50 gram (1 tepeleme çorba kaşığı + 1 silme çorba kaşığı) çekilmiş deniz veya kaya tuzu

Kullanılacak Araç ve Gereçler

 • 1 kevgir
 • 1 tencere
 • Keskin bir bıçak
 • Geniş ve derince 1 kap
 • 5 kavanoz
 • 1 huni
 • 1 kepçe
 • Kesme tahtası, mutfak robotu veya blendar

Kışlık Domates Sosu Tarifi ve Yapımı

Domateslerin Soyulması

1. Domates sosumuzu hazırlamaya domatesleri soymakla başlıyoruz.

2. Bu arada küçük bir tüyo verelim. Kolay domates soyma yöntemi için domatesin alt kısmına keskin bir bıçak ile büyükçe bir artı işareti yapın.

Kolay domates kabuğu soyma

3. Daha sonra kaynar suya atın ve yaklaşık 15 – 20 saniye bekletin. Domates zaten pişeceği için kaynar suda 1 dakikaya kadar bekletebilirsiniz.

4. 15 saniye ile 1 dakika arasında kaynar suda beklettiğiniz domatesleri kevgir ile sudan çıkarın ve soğumaya bırakın.

domates soyma yöntemi

5. Domatesler rahatça tutabileceğiniz kadar soğuduğunda, artı işareti yapıp kestiğiniz yerden kabuklarını tutup çekin. Böylece kabukların domatesten kolayca ayrıldığını göreceksiniz. Bu şekilde tüm domateslerin kabuğunu ayırın.

domatesin kabuğu en kolay nasıl soyulur

Domateslerin Doğranması

6. Sıra geldi domatesleri doğramaya. Kabuklarını ayırdığınız domatesleri kesme tahtasında doğramaya başlayın. Doğramak yerine isterseniz robotta da çekebilirsiniz.

Kışlık domates yapımı

7. Ardından geniş ve derin bir tencereye dökün.

Domateslerin Pişirilmesi

8. Doğrama işlemi devam ederken bir taraftan doğranmış domatesleri tencerede pişirmeye başlayın. Kalan domatesleri de doğradıkça tencereye ekleyerek tüm domatesleri tamamlayın.

9. Tenceredeki domatesler fokurdayana kadar en yüksek ateşte, kaynamaya başladıklarında ise kısık ateşte pişirin.

10. Kaynatmaya başladığınız domatesin üzerinde kefi denilen köpükler oluştukça üzerinden bir kaşık yardımıyla alın.

11. Domatesler kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. Ardından tuzunu ekleyin ve bir tahta kaşık ile karıştırın. Yaklaşık 20 – 25 dakika kısık ateşte, domateslerin fazla suyu uçup, sos kıvamına gelene dek pişirin.

Kavanoz ve Kapakların Sterilize Edilmesi

12. Sterilize etmek için kapakları kaynar suya atın ve bir maşa yardımı ile çevirerek her tarafını kaynar su ile temas ettirin.

13. Ardından aynı işlemi kavanozlar için de yapın. Ancak kavanozlar kaynar suya atılınca çatlayabilir. Bu nedenle kavanozları önce ılık suya koyun ve kavanozlar suyun içindeyken suyu kaynatın.

14. Sıcak sudan çıkardığınız kavanozları iyice sterilize olması ve kurumaları için ısınmış fırına yerleştirin ve kuruyana kadar fırında tutun.

15. Sterilize etmiş olduğunuz kapakların ve fırından çıkardığınız kavanozların ağzına veya içine kesinlikle değmemeye özen gösterin.

Domates Sosunun Kavanozlara Konulması

16. Tamamen kurumuş olan kavanozların içine halen tencerenin altı açık haldeyken, bir kepçe yardımıyla domatesleri alıp, boşaltın. Domatesleri kavanozlara boşaltırken etrafa sıçramaması için huni kullanabilirsiniz.

17. Domatesleri kavanozlara sıcak sıcak boşalttıktan sonra, sıcaklıkları çıkmadan çok hızlı bir şekilde kapaklarını kapatın.

18. Kapakları kapatırken kavanozlar hiç hava almayacak şekilde tüm gücünüzle sıkı sıkı kapattığınızdan emin olun.

Kavanozların Saklanması

19. Son olarak kavanozları bir bezin üzerine ters çevirerek dizin. Soğuyana dek hiç dokunmadan bekletin.

20. Kavanozlar soğuduktan sonra serin bir yerde saklayın. Güneş ışığına kesinlikle maruz kalmayacak şekilde saklamaya özen gösterin.

Domates konservesi

Kışlık Domates Sosu Yapmanın Püf Noktaları

Domates konservesi de denilen kışlık domates sosu için en uygun domates sivri domateslerdir. Bu domateslere armut domates de denilir. Bu domateslerin hem suyu, hem de çekirdekleri az olduğu için konserve yapımına uygundur.

Kavanozlar daha önce kullanılmış kavanozlar olabilir. Ancak kapakları her seferinde yenilemelisiniz. Kesinlikle daha önce kullanılmış, eskimiş ya da paslanmış kapak kullanmamalısınız.

Domates sosunu kış aylarında makarnaların, et ve tavukların üzerine ekleyebilirsiniz.  Ayrıca çorba yapımı, kahvaltılık sos yapımı ya da kızartma soslarının yapımlarında da bu sostan yararlanabilirsiniz.

Domatesleri doğrarken irili ufaklı doğrarsanız kıvamı ve lezzeti daha güzel olur. Küçük parçalar pişerken erir, büyük parçalar da dişe gelir halde kalır.

Domates sosunuzu hazırlandıktan hemen sonraki gün tüketmeye başlayabilirsiniz. Kavanoz açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza etmeniz ve 5 gün içinde tüketmeniz uygun olur.

Domates sosunu kavanozlara doldurma işlemi bitene kadar tencerenin altını kapatmayın. Sos kaynamaya devam ederken kavanozlara boşaltın.

Domatesleri kavanozlara mutlaka sıcak halde koyun. Ancak domatesleri sıcak halde kavanozlara koyarken ellerinizi yakmamaya dikkat edin. Bunun için kavanozları bir tutacak veya bezle tutabilirsiniz.

Kavanozlara sosu doldurur doldurmaz domatesin sıcağı dışarı çıkmadan kapaklarını kapatın.

Kavanozlar hava aldığı takdirde domates sosunuz bozulur. Bu nedenle kavanozların kapaklarını iyice sıkarak kapatın.

Kavanozları doldururken dışına veya etrafına sos döküldüğü takdirde hemen silin.

Konserveleriniz hazır olduğunda bir gece bekletin ve ertesi gün kavanozların kapaklarını kontrol edin. Biraz zorlamanıza rağmen kapaklar açılmıyorsa herhangi bir problem yok demektir. Ancak eğer zorlar zorlamaz kapak açılırsa konserve olmamış demektir. Bu durumda kapağı açılan kavanozdaki domatesleri bozulmadan hemen kullanın.

Kavanozlar soğuduktan sonra ters olarak değil, düz olarak saklayabilirsiniz.

Hava alan kavanozların kapaklarında şişme olur ve içindeki domates sosu büyük ihtimalle bozulur. Bu nedenle kavanoz kapaklarında şişme olan sosları kontrol edin. Bozulduğu endişesi duyarsanız kesinlikle tüketmeyin.

Kavanozlar tüketilene kadar mümkünse buzdolabında bekletin. Buzdolabında yer sıkıntısı varsa mutlaka serin bir yerde muhafaza edin.

Kışlık domates sosu nasıl yapılır

Kışlık Domates Sosu Kullanarak Kışlık Menemen Hazırlanması

Domates sosu ile kışlık menemen konservesi de hazırlayabilirsiniz. Bunun için yeşil biberleri kavurup, pişmekte olan domateslere eklemeniz yeterli. Önce biberleri doğrayın, sıvı yağda kavurun ve pişmekte olan domateslere ekleyin. Diğer tüm aşamalar domates sosu tarifi ile aynı. Bilmeniz gerekenler şunlar:

 • Biberleri doğrarken sap ve tohumlarını temizleyin.
 • Biberler yumuşayana kadar sıvı yağda kavurun.
 • 5 kg domatese 1 kg biber yeterli olur.
 • Tercihinize ve damak zevkinize göre biberin tamamını acı, tamamını tatlı ya da yarı yarıya kullanabilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.