in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Oğlum Mutfakta: Birbirinden Eğlenceli Milföy Şekilleri

milföy hamuru şekilleri yapılışı
15 dak.
Hazırlama Süresi
20 dak.
Pişirme Süresi
-
Kaç Kişilik

Milföy hamuru ile pasta, tatlı ve börekler çok pratik şekilde yapılabiliyor.  Pratik kullanımının yanısıra birbirinden şık ve eğlenceli milföy şekilleri sayesinde sunumlarımızı farklılaştırabiliyoruz. Milföy ile yapılan yiyecekler lezzeti kadar, farklı milföy katlama şekilleri ile gözlere de hitap ediyor.

Kullanımının çok pratik olması nedeniyle çalışan çalışmayan tüm kadınların olduğu kadar erkeklerin ve yemek yapmaya yeni başlayan gençlerin de hayatını kolaylaştıran milföy hamuru ile eğlenceli sunumlar hazırlamak çok kolay. Hatta çocukları ile birlikte yemek pişiren ebeveynler mutlaka milföylü şekilleri çocuklarıyla birlikte denemeli. Bugün sizlerle paylaştığım milföy sarma ve katlama şekillerini ben ve oğlum birlikte hazırladık ve hazırlarken çok keyif aldık. Yeni şekiller denedikçe de sayfamızı güncelleyeceğiz.

Milföy şekilleri için önerilerimi sunmadan önce milföy hamuru ile yapacağınız tatlı ve tuzlular için kullanabileceğiniz malzemeler neler olabilir, örnek bir listeyi buraya bırakıyorum. Malzemelerin miktarlarını kullanacağınız hamur miktarına göre sizler ayarlayabilirsiniz. Tabii ki malzemeleri çeşitlendirmek için sınırınız yok.

Malzemeler

  • Milföy hamuru
  • Sucuk, salam, pastırma
  • Beyaz peynir, kaşar peyniri, labne
  • Nutella, fındık ezmesi, yer fıstığı ezmesi, reçel
  • Çilek, ananas, elma dilimleri
  • Ceviz, fındık, badem parçacıkları
  • Yumurta sarısı, susam, çörek otu, pudra şekeri

Milföy Şekilleri Nasıl Yapılır?

Milföyleri kareler halinde kesin ve karelerin bazılarının üzerine bardak basarak tam ortalarından yuvarlak delikler açın. Bütün karelerin üzerine yuvarlak açtığınız hamurları tam üstlerine gelecek şekilde yerleştirin. İçlerine yumurta sarısı sürün. Bir miktar labne peyniri ve çilek taneleri yerleştirip, resimde görüldüğü gibi hazırlayıp, önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 20 – 25 dakika pişirin.

tatlı milföy şekilleri

Yukarıdaki milföy şekillerini oluşturmak için ortadan delikler açtığınızda çıkardığınız yuvarlak milföy hamurlarının üzerine yumurta sarısı ve susam döküp, poğaça görüntüsünde milföy şekilleri elde edin. Kare milföy hamurlarını şeritler halinde kesin, milföy çubukları hazırlamak için hamurları iki ucundan tutup, ters yönlere kıvırın. Son olarak biraz daha kalınca şeritler halinde kestiğiniz milföy hamurlarının arasına sosis parçaları ekleyip, yuvarlayıp, kapatın. Hepsinin üzerine yumurta sarısı ve susam ilave edip, fırında pişirin.

milföy hamuru şekilleri

Milföy hamurlarını kareler halinde kesin. Karelerin karşılıklı köşelerinden 2 tanesine bıçakla yatay ve dikey birer kesik atın. Şekilde göreceğiniz gibi, diğer iki köşeye dokunmayın. Kesik attığınız köşeleri, aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi, çapraz olarak üst üste getirin. Hamurun içte kalan kısmına Nutella ve yarımşar ceviz ekleyin, fırında pişirin. Arzunuza göre bir kısmına labne ve çilek de ekleyin. Malzemeler tamamen sizin ve tabii çocuğunuzun tercihine göre değişebilir.

milföy katlama şekilleri

Aşağıdaki görselde de bütün bir kareyi sararak oluşturduğumuz şekli görüyorsunuz.Oğlum bu karenin içine kaşar peyniri dilimleri ile minik pastırma dilimleri eklemeyi uygun gördü.

tuzlu milföy katlama yöntemleri

Şimdilik bu kadar, yeni milföylü çalışmalarımız oldukça ekleyeceğim.

Sevgiyle.

5/5 (1 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir