in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım

Siyah Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

siyah çay nasıl demlenir
02 dak.
Hazırlama Süresi
15 dak.
Pişirme Süresi
4 Kişilik
Kaç Kişilik

Siyah çay nasıl demlenir bilmeyen yoktur. Ama acaba bildiklerimiz ne kadar doğru? Genel olarak çayın demlenme şekli kişinin damak zevkine göre belirlenmesi gerekse de, her işin olduğu gibi çay demlemenin de püf noktaları ve tavsiye edilen hazırlama ve demleme şekli bulunur. Örneğin siyah çayı demlerken çayın yapraklarını yakmamanız gerektiğini biliyor muydunuz? Ne yazık ki hemen hemen her gün evlerimizde demlenmesine rağmen, birçoğumuz bu bilgiye sahip değiliz. Bu yazımızda hem siyah çay nasıl demlenir adım adım anlatıyoruz, hem de iyi çay nasıl demlenir sorusunun cevaplarını paylaşıyoruz.

Malzemeler

4 Kişi için 3 yemek kaşığı siyah çay ve su. Çay miktarı zevkinize göre azaltılıp arttırılabilir.

Siyah Çay Nasıl Demlenir?

  1. Demleyeceğiniz çayı bir süzgece koyun ve içindeki tozdan arınması için hızlıca soğuk sudan geçirin.
  2. Yıkadığınız çayı demliğe koyun.
  3. Çaydanlığı içme suyu ile doldurun ve ocağa alın.
  4. Çayın suyu kaynadıktan sonra, çaydanlığı ocaktan alın.
  5. Suyun ısısı siyah çay için ideal demleme ısısı olan 95 dereceye düştüğünde, demliğe suyu mümkün olduğunca yüksekten, hava ile temas etmesini sağlayacak şekilde çayın üzerine dökün.
  6. Çaydanlığa yeniden içme suyu ekleyin.
  7. Çayı kısık ateşte 10 – 12 dakika maksimum 15 dakika demleyin.
  8. Demleme süresinin sonunda çay yapraklarından çayı ayırabilirsiniz. Böylece siyah çayın maksimum demleme süresi olan 15 dakikadan fazla demlenmesini engellemiş olursunuz.
  9. Demlenen çayı en fazla yarım saat içinde tüketin.

siyah çay demleme

İyi Siyah Çay Nasıl Demlenir? Püf Noktaları Nelerdir?

Kaliteli çay seçimi

İyi çay demlemek için kullanacağınız çayın kaliteli çay olması gerekir. Çayın kaliteli olup olmadığını anlamanız için öncelikle kokusunu kontrol etmelisiniz. Kokusu çok sert olmayan, genzi yakmayan, yumuşak kokulu çay tercih etmelisiniz. Ayrıca çayın koyu renkli, yapraklarının parlak ve kıvrımlı olması çayın kalitesinin belirtilerindendir.

Kaliteli su kullanımı

İyi çay demlemenin diğer bir püf noktası ise kullanacağınız suyun kaliteli su olmasıdır. pH değeri 7 – 8 arasında, renksiz, kokusuz, berrak ve kaynatıldığında çok fazla kireç bırakmayan su kullanmalısınız. Musluk suyu kullanacaksanız mutlaka filtreden geçirmelisiniz.

Doğru çaydanlık seçimi

İyi çay demlemeyi etkileyen faktörlerden bir diğeri de kullanacağınız çaydanlığın nasıl bir çaydanlık olduğudur. Kullanacağınız demleme aparatının porselen veya döküm olması demleyeceğiniz çayın lezzetini arttıracaktır.

Doğru demleme sıcaklığı ve süresi

Çayın çeşidine göre suyun sıcaklığı ve demleme süresi de çayınızın lezzetini etkileyecek faktörler arasındadır. Suyun olması gerekenden fazla sıcak olması çayın lezzetini bozar. Bu nedenle çayın suyunu kesinlikle fokurdatmamak gerekir ve çay kesinlikle kaynayan su ile demlenmemelidir. Farklı çay türlerinin ideal demleme sıcaklıkları ve demleme sürelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

çay demleme süre ve dereceleri

Klasik Lezzette Siyah Çay Nasıl Demlenir Öğrendik, Peki Farklı lezzetler Arıyorsanız…

Çayınıza ekleyeceğiniz farklı lezzetler ile çay keyfinizi arttırabilirsiniz. Örneğin yediğiniz meyvelerin kabuklarını atmak yerine kurutabilir ve demleme sırasında çaya ekleyebilirsiniz. Özellikle portakal, mandalina ve limon kabukları siyah çaya nefis bir lezzet katacaktır. Ayrıca yasemin, lavanta veya tomurcuk gül gibi çiçekler ile tarçın, karanfil gibi baharatlar da çayınıza farklı lezzetler katacaktır.

5/5 (13 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings