İçeriğe geç

Evde Espresso Nasıl Yapılır? Espresso Tarifleri

Evde Espresso Nasıl Yapılır? Espresso Tarifleri
Hazırlama Süresi
05 dakika
Pişirme Süresi
05 dakika
Kaç Kişilik?
1

Bu yazımızda, evde espresso nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacağız. Espresso tarifi ve yapımı hakkında merak edilenleri inceleyeceğiz.

Espresso Nedir?

Diğer kahve türleri ile karşılaştırıldığında çok daha yoğun ve güçlü bir kahve türü olan espresso, kaynama derecesindeki suyun yüksek basınçla kahve içerisinden geçirilmesini ifade eder. Espresso için kullanacağımız kahveyi ince ince çekmeliyiz.

Kaynar su, incecik kahve içerisinden yüksek basınçla geçer ve bu işlemin sonucunda yoğun bir kahve ortaya çıkar. Espressoyu sade tüketebileceğiniz gibi süt ve süt köpüğü ile de tercih edilebilirsiniz. İçimini yumuşatmak için sıcak su ekleyebilirsiniz.

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Evde tüketeceğimiz espressoyu iki farklı yöntem ile hazırlayabiliriz. Bu yöntemlerden ilki, espresso makinesi kullanmaktır.

Espresso Makinesi ile Evde Espresso Yapımı

Dünyaca ünlü kahve üreticilerinin ve beyaz eşya markalarının satışa sunduğu onlarca farklı espresso makinesi mevcut. Bu ürünlerden dilediğinizi seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz; ancak seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, makinenizle uyumlu espresso kapsüllerine erişim kolaylığıdır. Her markanın uyumlu olduğu kapsüller farklıdır ve belirli noktalardan satın alabilirsiniz.

Moka Pot ile Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Evde espresso nasıl hazırlanır sorusunun ikinci yanıtı ise, demleme işlemi için moka pot kullanmaktır. Kahve severlerin yakından tanıdığı moka pot, ocak üzerinde kahve demlemenize imkan veren ekipmandır.

Moka pot, kaynar suyun ve ısının yarattığı basınçtan yararlanarak kahve demlemenizi sağlar. Moka potla espresso yapmak için:

1. Öncelikle kahve çekirdeklerinizi olabildiğince ince öğütün.

2. Moka potun kahve haznesine öğütülmüş kahveyi ekledikten sonra üstünü düzleyin ve alt hazneye suyu koyarak ocağa alın.

3. Ardından ocağınızı orta seviyede çalıştırın ve suyun kaynamasını bekleyin.

4. Kaynar su ve ısı ile oluşan basınç, suyun kahve haznesinden hızla geçmesini ve üst kısımdaki demlenen kahve bölümüne akmasını sağlar.

5. Son olarak üst hazneniz dolduktan sonra espressonuzu fincana alarak tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.