in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım

Evde Espresso Nasıl Yapılır? Espresso Tarifleri

evde espresso nasıl yapılır
05 dak.
Hazırlama Süresi
00 dak.
Pişirme Süresi
1
Kaç Kişilik

Ülkemizde kendine giderek daha büyük yer bulmaya başlayan kahve ile ilgili her gün yeni ürünler ve teknikler ortaya çıkıyor. Ancak ev içi tüketimde hala merak edilen birçok konu var. Nitelikli kahve yapmanın yüksek maliyetli olduğunu düşünenler, evde kahve yapımına soğuk yaklaşabilir. Bu yazımızda, evde espresso nasıl yapılır sorusunu ve espresso tarifi ve yapımı hakkında merak edilenleri inceleyeceğiz.

Espresso Nedir?

Diğer kahve türleri ile karşılaştırıldığında çok daha yoğun ve güçlü bir kahve türü olan espresso, kaynama derecesindeki suyun yüksek basınçla kahve içerisinden geçirilmesini ifade eder. Espresso hazırlanırken kullanılan kahve, ince çekilmiş ve çoğu zaman sıkıştırılmış durumdadır.

Kaynama sıcaklığındaki su, ince öğütülmüş kahve içerisinden yüksek basınçla geçirilir ve bu işlemin sonucunda yoğun içimli bir kahve ortaya çıkar. Espresso sade tüketilebileceği gibi süt ve süt köpüğü ile de tercih edilebilir. İçimini yumuşatmak için sıcak su eklenebilir.

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Ev içi tüketim için espresso yapmanın iki farklı yöntemi bulunur. Bu yöntemlerden ilki, espresso makinesi kullanmaktır.

Espresso Makinesi ile Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Dünyaca ünlü kahve üreticilerinin ve beyaz eşya markalarının satışa sunduğu onlarca farklı espresso makinesi mevcut. Bu ürünlerden dilediğinizi seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz; ancak seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, makinenizle uyumlu espresso kapsüllerine erişim kolaylığıdır. Her markanın uyumlu olduğu kapsüller farklıdır ve belirli noktalardan satın alınabilir.

Moka Pot ile Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Evde espresso nasıl hazırlanır sorusunun ikinci yanıtı ise, demleme işlemi için moka pot kullanmaktır. Kahve severlerin yakından tanıdığı moka pot, ocak üzerinde kahve demlemenize imkan veren ekipmandır.

Moka pot, kaynar suyun ve ısının yarattığı basınçtan yararlanarak kahve demlemenizi sağlar. Moka potla espresso yapmak için:

1. Öncelikle kahve çekirdeklerinizi olabildiğince ince öğütün.

2. Moka potun kahve haznesine öğütülmüş kahveyi ekledikten sonra üstünü düzleyin ve alt hazneye suyu koyarak ocağa alın.

3. Ocağınızı orta seviyede çalıştırın ve suyun kaynamasını bekleyin.

4. Kaynayan su ve ısı ile oluşan basınç, suyun kahve haznesinden hızla geçmesini ve üst kısımdaki demlenmiş kahve bölümüne akmasını sağlar.

5. Üst hazneniz dolduktan sonra espressonuzu fincana alarak tüketebilirsiniz.

5/5 (4 Oy)

Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings