in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım YapacağımYapacağım

Üzümlü Lif Modeli Resimli Anlatımı

üzümlü lif modeli

Lif modelleri ve lif yapılışları arıyorsanız bu yazımda size tarif edeceğim üzümlü lif modeli mutlaka ilginizi çekecektir. Sizin için adım adım anlattığım üzümlü lif modeli yapılışı gerçekten kolay bir model. Umarım beğenirsiniz. Haydi buyrun başlayalım.

Üzümlü Lif Modeli Başlangıç ve Dilimlerin Yapımı

Üzümlü lif modeli için 2,5 numara tığ ve lif ipine ihtiyacımız var. Beyaz ip ile başlayalım. Zincir çekelim. Halkamızı oluşturalım. 1 zincir çekiyoruz ve zinciri uzatıyoruz, 3 tane daha batıp, uzatarak fıstık yapıyoruz. Aralara 2’şer zincir çekerek, 6 tane fıstık örüyoruz. Son fıstığı örüp ilk fıstığın tepesine batalım. Battığımız zinciri uzatıp 2. sıraya bir fıstık örelim. Bittiği yerden tepedeki zinciri uzatıp 1 tane yukarı fıstık yapıp kapatmadan, 3. fıstığı ilk fıstığın dibine yapıp ikisini bir kapatalım.

uzumlu lif modeli

Bu şekilde fıstıkları örelim ve son fıstıkları ördükten sonra, 2 zincir çekelim ve sıra sonundaki fıstığın tepesine batalım ve halkayı tamamlayalım.

üzümli lif modeliKapattığımız halkanın tepesine 1 zincir çekiyoruz. Fıstık yapıyoruz ve kapatıyoruz. Kapattığımız fıstığın tepesine, dibine ve hemen yanındaki boşluğa fıstıklar yapıp hepsini tek seferde kapatıyoruz. Kapattığımız yere 1 zincir çekip uzatıyoruz, 1 fıstık yapıyoruz, bir de yine alttaki boşluğa fıstık yapıp 2 fıstığı birden kapatıyoruz. Halkanın sonunda 2 zincir çekip sondaki fıstığın tepesine batıyoruz. Halkanın her yeni dilimine geçmeden önce araya 2 zincir çekiyoruz. Bu şekilde her sırada birer fıstık artmış olacak. Toplam 7 fıstık olduktan sonra eksiltmeye başlayacağız.

lif modeli tığla

Sıra başında ilk fıstığı ve yanındaki fıstığın ikisini bir alıp kesiyoruz. Tepesine 1 fıstık yanına ve onun yanına 1 fıstık yapıp 3’ünü bir alıyoruz ve aynı şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz. Sıra sonunda arkasını çevirip aynı işlemleri yapıyoruz. Her sırada 1 fıstık kesmiş oluyoruz ve bu işlemi hiç fıstık kalmayıncaya kadar yapıyoruz. İpimizi koparıyoruz. Bir sonraki dilimin başına ipimizi takıyoruz ve önceki dilimde yaptığımız işlemleri yapıyoruz. İpimizi koparıp bir sonraki dilime takıyoruz. Bütün dilimleri oluşturuyoruz.

üzümlü model lif yapımı

Dilimler bitince üzüm salkımlarını yapmaya başlıyoruz.

Üzümlü Lif Modeli Üzüm Salkımları Yapımı

Tığımıza istediğimiz renk ip takıp, 1 zincir çekiyoruz. Ve 7 fıstık yaptığımız sıraya, ilk fıstığı boş bırakarak, 2. fıstığa tığımızı geçiriyoruz, üste denk gelen 2 fıstığın arasındaki boşluktan çıkarıyoruz ve ipimizi sabitliyoruz. İpimizi sabitledikten sonra, 3 defa batarak 1 fıstık yapıp kapatıyoruz. Tepesine 1 fıstık daha yapıyoruz, kapatmıyoruz. İlk fıstığın dibine 1 fıstık daha yapıyoruz ve kapatıyoruz. Kapattığımız yere 1,2 zincir çekip ipimizi koparıyoruz. Aynı şekilde yanına, onun yanına ve bu şekilde toplam 4 tane üzüm tanesini oluşturuyoruz. 4 tane üzümün üstüne aynı şekilde bu sefer 3 tane üzüm tanesi yapıyoruz. 1 üst sıraya 2, onun üstüne 1 üzüm tanesi yapıyoruz. Her dilimi aynı şekilde tamamlıyoruz. Sıra yaprakları oluşturmaya geldi.

Üzümlü Lif Modeli Yaprakların Yapımı

lif modeli

Yeşil ipimizi alıyoruz. Üzüm toplarını yaptığımız 1 alt sıraya, üzümlerin tam ortasına gelecek fıstığın ortasına ipimizi sabitliyoruz. 4 zincir çekiyoruz, denk gelen yan araya ortadaki boşluk ve fıstıkların arasına zinciri sabitliyoruz. Yine 4 zincir çekiyoruz. Aynı yuvaya (başladığımız yere) dönüş yapıyoruz. Ve 1 dolayarak 2’li trabzan yaparak yaprakları oluşturuyoruz. Sıra sonuna 2 zincir çekip trabzanın tepesine batıyoruz, ve diğer 4 zincire geçip orayı da 2’li trabzan yaparak dolduruyoruz. Yine 4 zincir çekiyoruz, karşı yana geçiyoruz. İpimizi sabitliyoruz, tekrar 4 zincir çekip, başlangıç noktasına dönüyoruz.

lif örgü modeliTrabzanları dolduruyoruz ve yapraklarımızı yapıyoruz. Başlangıç noktasına dönüyoruz, 3 zincir çekiyoruz aşağıdaki boşluğa sabitliyoruz, 3 zincir çekip tekrar boşluğa, 3 zincir çekip tekrar boşluğa sabitliyoruz. Sola doğru oval bir şekil vermek için çeviriyoruz. Zincirimizi çekip sabitleyip 2 zincir çekip ipimizi koparalım. Aynı şekilde diğer dilimleri de yapalım, tamamlayalım. Ortadaki bölüm için ben üzümlerin renginde ip ve iğne kullandım. İğneyi renklendirmek istediğim yerleri belirleyip, boşluklara batarak işledim. Tığla da bu işlemi yapabilirsiniz. Lifin kenarlarını da beyaz renk yaptım.

İpimizi kenara sabitleyelim. 4 zincir çekip, 4’lü fıstık yapalım. 4 zincir çekip dibine batıyoruz. Tekrar 4 zincir çekip yanlardaki boşluklara batıyoruz. Yine fıstık yapıyoruz. Kapatıyoruz. 4 zincir çekip dibine batıyoruz. Bu şekilde kenarları örelim.

Üzümlü lif modeli ile ördüğümüz lifimiz hazır. İyi günlerde kullanın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.