in ,

SevdimSevdim GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım SevmedimSevmedim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım


Tırnak Eti Soyulması Neden Olur, Nasıl Geçer?

tırnak eti soyulması

Kimi zaman oldukça can yakan bir sorun olan tırnak eti soyulması, görsel olarak da istenmeyen bir durumdur. Tabii bu sadece kozmetik hususlar nedeniyle dikkate alınması gereken bir durum değildir. Çünkü eğer tırnak etleriniz soyuluyor, şeytan tırnağı tabir edilen durumlar sıkça gözlemleniyorsa, bir problem söz konusu olabilir. Tırnak etinde soyulma neden olur ve nasıl geçer sorularını yanıtlamadan önce tırnak eti soyulması dediğimiz durum nedir hızlıca anlatalım.

Tırnak Eti Soyulması Nedir?

Öncelikle tırnak eti soyulması hakkında birçok yanlış inanışlar bulunur. Örneğin tırnak etlerinin kalp sağlığı ile bir bağlantısı olduğu inancı vardır ancak tıp literatüründe böyle bir bağlantı kaydedilmiş değildir. Bir başka hususun belirtisi olarak da gösterilmez. Tırnaklarınız, kertain ismi verilen bir protein türünden meydana gelir ve vücudunuzda derinizle birleştiği noktada çok sağlıklı bir dokunun var olması gerekir. Hücre yenilenmesi sürecinde yeterli beden rezervinin söz konusu olmaması halinde tırnak etlerinizde soyulma olması mümkündür. Yani, vücudunuzda vitamin ve mineraller bakımından bir eksiklik var ise, tırnaklarınızın üzerinde ve çevresindeki dokular zayıflayabilir.

Neden Olur?

Tırnak eti soyulmasının en belirgin sebebi, vitamin ve mineraller bakımından düşük rezerv seviyesinde olmaktır. Bilhassa C vitamini, tırnaklarımız için büyük önem arz eder. Tabii soyulmanın farklı nedenleri de bulunur.

  • Ağır fiziksel koşullar
  • Kimyasalların etkileri
  • Mantar
  • Kozmetikler

Bu etkenler de tırnak etlerinde soyulma oluşmasına neden olan faktörler arasındadır. Bunların yanı sıra, tırnak yeme alışkanlığı da bir etken olarak sayılır.

tırnak eti soyulması tedavisi

Nasıl Geçer?

Kronik biçimde tırnak etlerinizde soyulma problemi varsa, öncelikle hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Hekim tavsiyesi ve kontrolü olmaksızın asla ilaç kullanmamamız gerekir. Kimi ilaçlar, iyileştirmek bir yana çok daha ciddi sorunlarla yüzleşmenize yol açacaktır.

Ancak tırnak etlerinizdeki bu problem düşük seviyede ve dönemsel olarak ortaya çıkıyorsa, kendi kendinize belli düzeyde tedavi geliştirebilmeniz mümkündür. Değindiğimiz gibi vitamin ve mineral eksikliklerinizi gidermeniz, öncelikle tüm bedeniniz için gereklidir. Buradan başlayan iyileşme doğrudan tırnak etlerinizin de iyileşmesini sağlayacaktır.

Ayrıca tırnak etlerinizdeki soyulma sorununa yukarıda bahsettiğimiz fiziksel koşullar sebep oluyorsa, bu koşulları ortadan kaldırmanız gereklidir. Tabii mantar ve benzeri sağlık sorunlarınızın tedavisi için mutlaka hekim kontrolünün gerekli olduğunu da eklememiz gerekir.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.