in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım

Timsah Patik Modeli: Krokodil Bayan Patiği

Timsah patik modeli

Bugün hep beraber timsah patik modeli ile krokodil bayan patiği yapacağız.

Malzemeler

  • Taban için keçe
  • Tığ
  • Yün
  • Çengelli iğne

Timsah Patik Modeli 1. Adım: Taban

Ayakkabı tabanımızı alıp istediğimiz büyüklükte yapabiliriz. Biz 38 – 39 numara ayak için yapıyoruz. Tabanlığımızı alıp burun kısmından 13 tanesini işaretleyelim. Topuk kısmından da 9 tanesini işaretleyelim. Topuk kısmından başlayalım (işaretlediğimiz 9 tanenin tam ortasında kalan deliğe, 4 tane sık iğne yapalım. ‘Dolamadan’ ) tabanlığın dışta kalan tarafı bize doğru olsun. Bize doğru taraftan dışta kalan tarafa doğru tığımızı batalım.

Örgü patik

Bu şekilde topuk ve burun kısmının ararsında kalan yan bölümlere 2 şer sık iğne yapalım. Burun kısmında işaretlediğimiz yerden itibaren 3 er sık iğne yapalım. Tam ortasındakine de 4 sık iğne yapalım. 13 ten sonrasını 2 şer sık iğne olarak yapalım ve sırayı tamamlayalım. Zincir gelmeden hemen sonraki zincirden zincir çıkaralım ve tığımızdaki zincirle birleştirelim. 3 zincir çekelim ve 1 dolayalım, alttaki zincirlerin üzerine 2’ li trabzan yapalım. 1 sırayı tamamlayalım.

Bayan patiği modeli

Timsah Patik Modeli 2. Adım: Yanlar

( Her zincir üzerine 1 trabzan yapalım) ilk trabzanla son trabzanı birleştirelim, 3 zincir çekiyoruz, 1 doluyoruz alttaki ilk trabzanın ortasına dıştan tığımızı geçirip 1 trabzan yapalım. Bir sonraki alttaki trabzanın ortasına bu kez tığımızı içten geçirelim ve trabzan yapalım. Bir içten bir dıştan olarak sırayı tamamlayalım.

(Lastik yapıyoruz) Son trabzan zinciri ile ilk trabzanı birleştirelim. Zincir çekelim. 3. Sıraya geçelim. İçten aldıklarımızı içten, dıştan aldıklarımızı dıştan alarak trabzanı yapalım. Bu sırayı tamamlayalım. Toplam 9 sıra bu şekilde lastik örmeye devam edelim. Elimizden geldiği kadar sıkı örmeye çalışalım.

Timsah Patik Modeli 3. Adım: Eksiltme

9 sıra tamamlanınca dolamadan her zincire 1 tane gelecek şekilde, 6 sık iğne yapalım, bir sonrakine 1 ve 2 zincirlere batalım, tığımızdaki zincirle beraber üçünü bir alalım. Böyle eksiltme yapıyoruz. 6 sık  iğne daha yapalım. Tekrar eksiltme yapalım. 6 sık iğne daha yapalım. 1 eksiltme daha yapalım. 6 sık iğne daha yapalım tekrar eksiltme yapalım.

Bundan sonra patiğin tam ortasında en ince yerine çengelli iğne ile işaret koyalım. Bu işaret yerine gelene kadar sık iğne yapalım.

Patik modelleri

İşaretli yerden 1 eksiltme yapalım. 6 sık iğne yapalım, 1 eksiltme daha yapalım. 3 zincir çekip ipimizi koparalım.

Timsah Patik Modeli 4. Adım: Ön Yüz

12 zincir çekelim,1 dolayalım 4. zincire batalım, 3 kerede çekelim.

2 zincir çekelim, 1 dolayalım, 3. zincire batalım, yine 3 kerede çekelim. 2 zincir çekelim dolayalım. Yine 3. zincire batalım 3 kerede çekelim. 1 dolayalım, aynı yere batalım. 3 kere çekelim.

3 zincir çekelim, dolayalım 2’ li trabzanın 2 zincire yakın tarafına 5 tane 2’li trabzan yapalım, 1 zincir çekelim dolayalım, trabzanın diğer tarafına yine 5 tane 2’ li trabzan yapalım.

1 zincir çekelim, dolayalım trabzanın diğer tarafına yine 5 tane 2’li trabzan yapalım. Yandaki tekli trabzana, dolamadan batalım. 1 dolayalım, en baştaki 2’ li trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım, 1 zincir çekelim, trabzanın dibindeki trabzana da yine 5 tane 2’li trabzan yapalım.

Son trabzanı yaptıktan sonra 4 zincir çekelim, dolayalım dibine 3 kere çekerek trabzan yapalım. 2 zincir çekelim. 2 krokodil arasına batalım. 3 defa çekelim. Aynı yere 1 trabzan daha yapalım. 2 zincir dolayalım, 1 trabzan yapalım (krokodilin arasına) 2 zincir çekelim, dolayalım, krokodilin bittiği üst kenara 1 trabzan yapalım.

Aynı yere 1 trabzan daha yapalım, 3 zincir çekelim, dolayalım, 2’li ilk trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım. Yine 1 zincir çekip dolayalım, hemen dibindeki trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım.1 zincir çekelim, dolamadadan yanındaki trabzana batalım, dolayalım, 2 trabzana yine 5 tane 2’li trabzan 1 zincir çekip dolayıp 5 tane 2’li trabzan yapalım.

timsah sırtı patik modeli

Yandaki trabzana batalım 1 dolayalım. En baştaki 2’ li trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım, 1 zincir dolayalım ve dibindeki trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım. 3 zincir çekelim, dolamadan ilk krokodilin ortasına batalım, 5 zincir çekelim, dolayalım, 2 krokodil arasına 3 defa çekelim, trabzan yapalım, aynı yere 1 trabzan daha yapalım.

2 zincir çekelim, 1 trabzan yapalım. Zincir çekelim, dolayalım, 2 krokodil arasına 1 trabzan, 2 zincir, aynı yere 1 trabzan daha yapalım 2 zincir 1 dolayalım, son krodil ortasına 1 trabzan yapalım, dolayalım bize yakın 2’li trabzanın ilkine 5 tane 2’li trabzan yapalım.

1 zincir, 1 dola dibindeki 2. trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım. Bir sonraki trabzana batalım, dolayalım, yine 2′ li trabzanın bize yakın olanına 5 tane 2’li trabzan yapalım, yandaki zincire köşe olacak şekilde batalım.

4 zincir çekelim, dolayalım, 4 zincir dibine batalım, 2 zincir çekelim, dolayalım,krokodil ortasına 1 trabzan yapalım, 2 zincir dolayalım, 2 krokodil arasına 1 trabzan, 2 zincir dolayalım, aynı yere 1 trabzan daha yapalım, 2 zincir dolayalım, krokodil ortasına 1 trabzan, 2 zincir,dolayalım, krokodilin üst köşesine 1 trabzan yapalım, aynı yere 1 trabzan daha yapalım, 3 zincir çekelim, dolayalım 2’li trabzanın ilkine 5 tane 2’li trabzan yapalım, 1 zincir çekelim, 1 dolayalım, dibindeki trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım, yanındaki tek trabzana batalım, dolayalım, yanındaki 2’li trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım.

1 zincir dolayalım, dibindeki trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım, yanındaki tek trabzana batalım, dolayalım, yanındaki 2 tane olan trabzana 5 tane 2’li trabzan yapalım, 1 zincir çekelim, dolayalım, dibindekine 5 tane 2’li trabzan yapalım.

3 zincir çekelim, krokodilin ortasına batalım 5 zincir çekelim, dolayalım, 2 krokodil arasına trabzan yapalım, aynı yere 1 trabzan daha yapalım.

2 zincir, dola krokodilin ortasına 1 trabzan yapalım 2 zincir, 2 krokodil arasına trabzan yapalım, aynı yere 1 trabzan yapalım, 2 zincir, dolayalım krokodilin ortasına 1 trabzan yapalım.

Dolayalım dip dibe 2 trabzanın ilkine 5 tane 2’li trabzan yapalım, dibindekine de 5 tane 2’li trabzan yapalım, yanındaki trabzana batalım, dolayalım dip dibe 2 trabzanın ilkine 5 ikincisine 5 tane 2’li trabzan yapalım son zincirin köşesine batalım, 4 zincir, dola 1 trabzan, aynı yere 1 trabzan daha yapalım, 2 zincir krokodilin ortasına trabzan, 2 zincir, 2 krokodil arasına trabzan, dibine 1 trabzan daha, 2 zincir, dolayalım, krokodilin üst köşesine trabzan dolayalım, aynı yere 1 trabzan daha yapalım.

3 zincir çekelim, dolayalım, ilk trabzana 5, ikincisine 5 trabzan yapalım, yanındaki trabzana batalım, dolayalım, 2’ litrabzanların ilkine 5, ikincisine 5 trabzan yapalım, yandaki trabzana batalım, yandaki 2 tane dip dibe trabzanın ilkine 5, ikincisine 5 trabzan yapalım.

İpimizi koparmayalım, 3 zincir çekelim krokodil ortasına batalım, 4 zincir çekelim, arkasına dikmek için yuva hazırlayalım, aralara batıp, 4’ er zincir çekerek oval bir şekil verelim. İpimizi keselim.

Timsah Patik Modelini Tamamlıyoruz: Birleştirme

Çengelli iğnemizi patiğimizin burun kısmına denk gelen trabzana takalım, krokodillerin tam ortasına denk getirerek birbirine tutturalım.

Timsah sırtı örgü

Orta trabzanı saymadan krokodil ve trabzanları sayarak, çengelli iğneleri tutturalım, 2 yandan aynı mesafede ayarlayalım ve iğne, iplik yardımı ile taban ile üst kısmı krokodilin alt tarafına yaptığımız zincirlere sabitleyelim. Düğümleri atıp ipimizi keselim. Timsah patik modeli ile ördüğümüz krokodil patiğimiz hazır.

İyi günlerde kullanınız.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.