in ,

Tatlı Krizleri Neden Olur, Tatlı Krizleri Nedenleri Nelerdir?

Çoğumuz tatlının müptelasıyız. ‘’Tatlı mı asla hayır diyemem’’  ya da ‘’gün içinde kendimi birden tatlı yerken buluyorum’’ dediğinizi duyar gibiyim. Pekii… Neden tatlıya bu kadar düşkünüz? Tatlı krizlerine sürüklenmemizin sebepleri neler? Sizler için yazımda tatlı krizleri neden olur sorusunun cevaplarına değindim.

Başımızın “tatlı” Belası Tatlı Krizleri Neden Olur?

UZUN SÜRELİ AÇLIK MI YAŞIYORSUNUZ?

Sağlıklı beslenebilmek için tüm besin gruplarını tüketmek gerekir.Eğer gün içerisinde bütün besin gruplarını yeterli tüketmiyor, uzun süreli açlık yaşıyorsanız tatlı krizleri yaşayabilirsiniz. Çünkü vücut boşalan depoları doldurabilmek  için yoğun karbonhidratlı besinlere ihtiyaç duyar.

KAN ŞEKERİNİZ DÜŞÜK OLABİLİR

İş veriminiz düşük mü? Gece yarısı aniden uyanıp zor uyuyor musunuz? Devamlı bir yorgunluk haliniz var mı? Öğleden sonra canınız tatlı mı çekiyor? Elinizde birden çikolata mı görüyorsunuz? O zaman dengesiz besleniyor ve fazla karbonhidratlı ve nişastalı gıdalar tüketiyor olabilirsiniz.Bu durumda kan şekeriniz hızlı yükselmekte, sonrasında ise hızlı düşmektedir.

tatlı krizleri neden olur

İŞTAH CANAVARI: İNSÜLİN

İnsülin, pankreasta üretilen, glikozun hücre içine girmesini sağlayan ve kan şekerini düşürmeye yarayan bir hormondur.İnsülin metabolizmasındaki bozukluk sonucunda insülin kontrolsüz salınır ve tatlı krizleri belirebilir. Bir diğer neden ise insülin direnci. Eğer insülin direnciniz varsa ,insüline karşı yanıtsızlık  söz konusudur.İnsülin daha çok salınır,kandaki seviyesi artar. Ancak işlevini gerçekleştiremediği için glukozu hücre içine sokamaz ve hücreler enerji sağlayamaz.Bu durum açlık hissine, daha çok yeme ve atıştırmaya neden olarak bir döngü oluşturur.ABD’deki Southern California Üniversitesi’nden bilim insanları güncel(2015) yılında yaptıkları bir araştırma sonucunda MOTS-c adını verdikleri hormonu keşfettiklerini açıkladı.Bu hormon obez hale getirilmiş fareler üzerinde enjekte edilmiş.Sonucunda insülin hormonuna duyarlılığın arttığı ve kan şekerinin düştüğü görülmüş.

MUTLULUK VE KEYİF HORMONU: SERATONİN

Şeker, mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin salgılanmasını tetikler.Böylece şekerli yiyecekler seratonin salınımını arttırırak,keyif verici bir işlev görür.Bu nedenle üzüntü, stres, depresyon gibi duygusal durumlarda tatlı yeme isteği artar.

Tatlı krizleri neden olur sorusuna yanıt verdik ama peki ya çözüm ne, bu krizlerin ortaya çıkmaması için neler yapmalıyız?

“Peki Çözüm Ne?” Diyenler: Tatlı Krizleri İle Yüzleşin

Kan şekerinizin hızlı düşmesine sebep olan hipolisemiyi önlemek için kahvaltı ve ara öğün alışkanlığı mutlaka edinmelisiniz. Öğünler arası en fazla 3 saat olacak şekilde günde 6-7 öğün tüketmelisiniz.

  • Basit karbonhidratlar kan şekerinin daha çabuk yükselip, çok ani düşmesine neden olur. Kompleks karbonhidratlar ise kana daha yavaş geçerek, kan şekerini daha yavaş yükseltip, uzun süre aynı seviyede kalmasını sağlar. Bu nedenlerden dolayı en iyi seçim, kompleks karbonhidratlardır. Kompleks karbonhidratlara en iyi örnek, bulgur, kepekli ekmek, kurubaklagillerdir, kepekli ürünlerdir.
  • Meyve içeriğindeki fruktoz adı verilen şeker içeriği nedeniyle kan şekerini çabuk yükseltip kısa sürede düşürebileceği için yanında protein içeriği yüksek süt, yoğurt gibi besinlerle tüketilerek kan şekerinin düşmesi engellenebilir.

tatlı krizleri için atıştırmalıklar TATLI KRİZLERİ İÇİN HURMA TOPLARI TARİFİ

Malzemeler (4 kişilik)

  • 10 adet büyük kuru hurma
  • 1.5 su bardağı kuru ceviz
  • ½ su bardağı toz kakao
  • 1 tatlı kaşığı toz vanilya
  • ½ su bardağı süt

Yapılışı

Hurmanın çekirdeğini çıkartıp blender’dan geçirin ve içerisine bir bardak cevizi ekleyin. Kakaoyu, vanilyayı ve sütü ekleyip karıştırın. Karışımı elinizde bir-iki dakika yoğurun. Cevizi kırıp bu karışıma ekleyin, bir dakika daha yoğurun. Cam kabın içerisine presleyin

YAPILAN ARAŞTIRMA:

http://www.laborwelt.de/aktuelles/nachrichten/2015-01/hormon-macht-fit.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25738459

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir