in

SevdimSevdim

Sümbül Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır, Nasıl Çoğaltılır?

sümbül çiçeği bakımı

Sümbül bitkisi, Doğu Akdeniz kökenli, soğanlı bir bitkidir. Çiçekleri uzun süre dayanır ve hoş kokuludur. Bu nedenle genellikle evlerde yetiştirilir. Bu yazımızda sümbül çiçeği bakımı ve nasıl çoğaltılması gerektiğini anlatıyoruz.

Sümbül Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Sümbül çiçeği doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz, dolaylı ışık da onun için yeterli olur. Sümbül çiçeğinin illa cam önüne konulmasına gerek yoktur. Hatta sümbül çok fazla sıcağı ve çok fazla soğuğu sevmez. Kış aylarında ortam sıcaklığı 15 derecenin altında olmamalıdır. Ortam ılık olmalıdır. Rüzgar gibi hava akımlarından çok fazla etkilenen bir bitkidir. Cereyan olmayan bir yerde tutmak gerekir. Çok sıcak olmayan, güneş değmeyen gölge bir alanda sümbül yetiştirebilirsiniz.

sümbül çiçeği yetiştirme

 

Sümbül çiçeği bakımı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken konulardan biri de çiçeğin sulanması ile ilgili püf noktalarıdır. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında sümbül bitkisi susuz bırakılmamalıdır. Yazın haftada en az iki kez sulanmalıdır. Su, bitkinin saksısına eşit bir şekilde dökülmeli, toprakta kuru alan kalmamalıdır. Sulamadan sonra, bitkinin saksının tabağında su kalmamalıdır. Ayrıca bitki ne az ne de çok sulanmalıdır; sulama hep aynı miktarda yapılmalıdır. Sümbül çiçeğine verilen su oda sıcaklığından daha sıcak ya da daha soğuk olmamalıdır. Bunların yanı sıra sümbül çiçeği, toprağının hep nemli kalmasını isteyen bir çiçektir. Onu susuz bırakmamalısınız.

sümbül çiçeği çoğaltma

Sümbül Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Sümbül çiçeği bakımı ile ilgili püf noktaları arasında çiçeğin çoğaltılmasına yönelik dikkat etmeniz gerkenler de yer alır. Sümbül çiçeğinizi iki yöntemle çoğaltabilirsiniz. Birinci yöntem, köklerinden ayırma yönetimidir. Sümbül çiçeğini kökünden ayırarak çiçeğin uzantılarını başka bir saksıya dikebilirsiniz. Bunun için çiçeklerin solmasını beklemeli ve solan çiçekleri budamalı / kesmelisiniz. Ayrıca sümbül soğanının büyüklüğünün 2-3 katı kadar derinlikte toprağa dikilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Sümbül çiçeğini çoğaltmak için en basit ve hızlı yöntem budur.

Sümbül çiçeği bakımı nasıl yapılır

Sümbül çiçeğini çoğaltmak için bir diğer yöntem ise tohum ile çoğaltmaktır. Ancak bu uzun süren bir yöntemdir. İyi ve tam bakıma rağmen sümbülün çiçek açması en az 3 yıl alır. Tohumları ekmek için en iyi zaman yaz mevsiminin sonu, yani Ağustos ayının son günleridir. Bunun nedeni tohumların çimlenebilmek için serin bir ortama ihtiyaç duymasıdır. Tohumları, toprağın yaklaşık bir santimetre altına gömmeli ve can suyu vermelisiniz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.