in

SevmedimSevmedim SevdimSevdim ŞaşırdımŞaşırdım YapacağımYapacağım

Sırt Çantası Nasıl Yapılır?

sırt çantası nasıl yapılır

Sevgili arkadaşlar merhabalar, Bugün sizlere biraz abartarak ‘’hayat kurtarıcı’’ diyebileceğim çok severek kullandığım sırt çantasının yapımını anlatmak istedim. Aranızda sırt çantası nasıl yapılır merak edenler için faydalı olmasını umuyorum. 

Hayat kurtarıcı derken abarttım ama özellikle çocuklu hanımlar gereksiz kol çantaları yüzünden çocuklarının ellerini tutmakta zorlanırlar ve sırt çantası sayesinde hem kol çantasına sığmayan eşyaları da rahatlıkla koyabileceği bir çantaları olur hem de çocuklarını güvenle koruyabilirler.

Sırt çantamızın içine diktiğim cep sayesinde de en gerekli zamanlarda çantanın içinde bir türlü bulamadığımız anahtar cüzdan gibi küçük objelerimizi rahatça buluruz.

Okula, spora, kursa veya plaja giderken her yerde her alanda kullanabileceğimiz ve farklı materyallerle yapıp yine çok farklı şekillerde süsleyebileceğimiz çantamızı ben keçeden çalıştım. Haydi yapımı anlatamaya başlayalım.

Sırt Çantası Nasıl Yapılır?

Önce keçemizi istediğimiz renkte hobi marketlerden veya Eminönü’nden alalım. Büyük bir kare şeklindeki bu keçeyi ben 10 tl ye aldım ama daha ucuza da bulunabilir. 1 keçeden 1 çanta çıkıyor. Yine keçeyi aldığımız yerden kol askılarını ve halkalarını da alalım. Bunlar da 1 tl. deri parçalarını da pazarlardan 1 tl ye veya kocaman parçaları 5 tl ye alabiliriz.

Ben süslemek için üzerine ayrı bir deri parça kullanmak istedim. İsteğe göre bu parça kullanılmadan da direkt keçenin üzerine stikır veya gençlerin kullandığı arkası iğneli slogan broşlarıyla da süslenebilir.

sırt çantası nasıl yapılır

Kalıbımızı keçeye yerleştirip kestikten sonra iç kısmına cep dikiyoruz. Keçeyi ev tipi makineler dikmekte zorlanabilir, ben sanayi makinesi kullandım ve deri parçalarda da deri ayağını kullandım. Hatta deri ayağıyla bile sürtünmeden dolayı bir aşınma olduğu için deriyi vazelinle yağladım. Bu şekilde seri bir şekilde zarar vermeden diktim. Sonra arka sırt parçamızı kaygan bir kumaşla kaplıyoruz. Sebebi ise sırtımıza sürtünmeden dolayı keçede tüylenme olabilir.

sırt çantası yapımı

Önce cebi dikiyoruz ve sonra arka kısmını deriyle kaplıyoruz ki cebin dikişi arkadan deri parçayla kapansın. Sonra körük kısmını orta parçanın en alt kısmının tam ortasına yerleştirip tabanı dikiyoruz ve alt yana askı parçasını ekliyoruz. Bunları halkalara geçirip dikiyoruz ve askının naylon ipini çakmakla yakarak sökülmesini engelliyoruz.

Yan parçalardan birine 50 cm uzunluğunda mont fermuarı yani kalın dişli fermuar dikiyoruz. Fermuarın ön yüzünü körük dediğim, yan parça diye işaretlediğim keçenin tam ortasına denk gelecek şekilde yerleştirip arkasından sıkı şekilde dikip, keçenin arkasını çevirip ucu keskin bir makasla kesiyoruz ve fermuarın tertemiz bir şekilde ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Bu yüzü çantanın üst kısmına eklenecek. Diğer yan parça taban kısmına dikilecek.

İki yandan yukarı kadar dikip en tepeye askıların diğer ucunu ve ortaya da tutma parçasını dikiyoruz. Ön süslemesini ben ayrı parçada işledim ve ekledim. Siz isterseniz etamin ipiyle nakış şeklinde de veya aplikelerle de süsleyebilirsiniz.

Bu yazımda “sırt çantası nasıl yapılır” diye merak edenlere yardımcı olmaya çalıştım. İyi günlerde kullanın ve kullanırken beni hatırlayın…

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.