in

YapacağımYapacağım SevdimSevdim SevmedimSevmedim BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım GüldümGüldüm

Quilling Örnekleri: Kelebekler, Çiçekler ve Daha Fazlası

kalpli çiçekli quilling

Kağıt kıvırma sanatı olarak bilinen quilling, en renkli hobiler listesinde yer alıyor. Kağıt şeritler kıvrılırken ortaya çıkan sonuçlar unutulmaz bir karnaval hissi yaşatıyor. Quilling örnekleri ya da quilling desenleri ile ilgili yeterince bilginiz var mı? Bu özel sanat nasıl doğdu, ne zaman popülerlik kazandı? Hazırsanız başlıyoruz.

Quilling Nedir?

En temel tanımıyla kağıt kıvırma sanatıdır. Kağıt telkari sanatı olarak da bilinir. Doğuşu Ortaçağ Avrupa’sına dayanır. Bu özel sanat 14. ve 15. yüzyıllardan günümüze uzanmıştır. Midyat bölgesinde altın ve gümüş gibi madenlerle telkari yapılır. Kağıt telkari olan quilling ise kağıdın kalitesinin artması ile popülerlik kazanmıştır. Quilling örnekleri son 20 yılda yaygınlaşmaya başlarken, ülkemizde popüler hâle gelmesi geçtiğimiz birkaç yıla dayanmaktadır.

kağıt kıvırma sanatı kadın Quilling Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Renkli kağıt şeritler – Farklı ebatlarda olabilir. Dilerseniz kendiniz de kesebilirsiniz.
  • Makas ya da maket bıçağı
  • Cetvel
  • Tığ, kürdan ya da bambu şiş çubukları
  • İşi daha rahat sürdürebilmeniz için düz bir zemin

Quilling Yapılışı

1. Kağıt şeritleri alın ya da kendiniz kesin.
2. Quilling alanında 30’u aşkın kıvırma yöntemi mevcut. Kapalı bir sarım tekniği uygulamak için baş ve işaret parmağınızı nemlendirerek kağıdın ucundan tutun. Kağıt şeridin üst kısmına kürdan ya da tığ koyduktan sonra bobini başlatın.
3. Bobinin iç kısmına kürdan ile hafifçe baskı uygulayın. Bobin gevşek olmalı. Yapıştırıcı uyguladığınız kısmı bobine bastırın ve iyice yapışması için birkaç saniye bekletin.
4. Ruloları dilediğiniz gibi şekillendirin. Farklı şekillerde farklı esneklikler gerekir. Boyutlandırdığınız quilling desenleri ya da quilling figürleri ile dilediğiniz dekoru oluşturabilirsiniz.

Birbirinden Kolay ve Güzel Quilling Örnekleri

Basit quilling modelleri sayesinde çok keyifli sonuçlar elde edebilirsiniz. Quilling şekilleri konusunda zaman içerisinde gelişerek çok daha kreatif tasarımlar oluşturabilirsiniz.

1. Quilling Örnekleri: Quilling Çiçek Yapımı

Quilling çiçek yapımıÇiçeklerin görüntüsü bile ortamın atmosferini değiştirir. Öyleyse bu eşsiz renkleri quilling ile canlandırabiliriz. Quilling çiçek yapımı sayesinde yaşam alanlarınız çiçek bahçesine dönüşecek!

kağıt telkari çiçek modeli

2. Quilling Örnekleri: Quilling Kalp Deseni

quilling kalp örneği

Sevgilinize sıra dışı bir hediye sunmak iyi bir fikir olmaz mı? Cevabınız evetse, kolay ve güzel quilling desenleri tam size göre! Renkli kağıt şeritlerin dünyasına dalın ve aşkınızı kağıtlarla anlatın.
kağıt kıvırma kalp şekilleri

3. Quilling Örnekleri: Quilling Hayvan Yapımı

kağıt kıvırma horoz örneğiHayvan dostlarımızı da renkli dünyanıza davet edebilirsiniz. Quilling hayvan yapımı yöntemleri ile kağıt şeritleri birbirinden sevimli hayvan figürlerine dönüştürmeniz mümkün.
quilling hayvan yapımı

4. Quilling Örnekleri: Quilling Kelebek Yapımı

Quilling kelebek yapımı sayesinde kelebeklerin dünyasına uzanan rüya gibi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kelebeklerin bir ressamın fırçasından çıkmış gibi muhteşem desenleri ve renkleri quilling çalışmanız için büyük bir ilham kaynağı olacak. Kelebeklerin bu renkli dünyasına uzanmaya hazırsanız işte kelebek quilling örnekleri.

kelebek

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.