in ,

SevdimSevdim


Probiyotik Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

probiyotik nedir

Probiyotik Nedir?

Probiyotik nedir sorusunun cevabı ne yazık ki birçok kişi tarafından yanlış bilinmekte ve probiyotikler ile prebiyotikler karıştırılmaktadır. Probiyotikler bağırsak florasını düzenleyen, bağışıklığı güçlendiren dost bakterilerdir. Her yaş grubunda sağlığa faydalı etkileri oldukça fazladır. Prebiyotikler ise dost bakteriler olan probiyotiklerin artmasını sağlayan besinler olarak tanımlanır.

Probiyotikler Nedir, Yoksa İlaç Mıdır?

İlaç değildir. Probiyotikleri, bireyin fizyolojik özelliklerine fayda sağlayan gıda bileşenleri olarak görmeliyiz.

prebiyotik içeren besinler

Probiyotik Zengini Besinler Nelerdir?

Ev yoğurdu, ev yapımı kefir, tarhana, boza, sirke örnek olarak gösterilebilir.

Probiyotik Bakteriler

Vücudumuzda 100 trilyon adete kadar probiyotik bakteri bulunur. Probiyotik bakterilerinin sayısını arttırmak için prebiyotik besinleri diyetimizde tüketmemiz ve gereksiz ilaç kullanımından uzak durmamız gerekmektedir. Prebiyotik besinleri diyet ile ne kadar çok alırsak bağırsaklarımızdaki probiyotik bakterileri de sayıca arttırmış oluruz. Olumlu etkisi için her gün 1 porsiyon prebiyotik besin diyetinizde yer almalıdır.

prebiyotik besinler

Probiyotik Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

  • Bağırsak florası antibiyotik kullanımı ve sağlıksız beslenme ile bozulur. Probiyotikler bağırsak florasını olumlu etkileyerek sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturur. Gaz, kabızlık, ishal, hazımsızlık, mide rahatsızlıkları, şişkinlik gibi durumlarda probiyotik kullanımı önemli bir yere sahiptir.
  • Besin alerjilerinin iyileştirilmesinde kullanılır.
  • Patojen yani düşman bakterilerin artmasını engeller. Böylece bağırsakta oluşan rahatsızlıkları engeller.
  • Probiyotikler tiamin, riboflavin, piridoksin gibi B vitaminleri türevi vitaminlerin ve minerallerin emilimini arttırır.
  • Chron ve ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıkların tedavisinde olumlu etkileri görülmüştür.
  • Probiyotik tedavisi, bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek obezitenin önlenmesine yardımcı olur. Obez insanların bağırsaklarında probiyotik bakteri sayısı daha az görülmüştür.
  • Yapılan çalışmalar, diyabet riski taşıyan kişilerde probiyotik kullanımının insülin duyarlılığını arttırarak diyabet gelişme riskini azalttığını göstermektedir.
  • İmmün sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
  • Kan şekeri regülasyonunda probiyotikler işlev görür.
  • Probiyotik olarak görev yapan bakteriler bifidobacterium ve lactobacillus türleridir. Lactobacillus acidolphillus ve Sactharomyces Boulardi ince bağırsak florasını düzenler. Bifidobacterium Bifidum ise kalın bağırsak florasının aktivitesini düzenler.

probiyotik içeren gıdalar

Probiyotik Ürünler Kullanılmalı mı? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kapsül formlarda dual teknoloji ile probiyotikler bağırsaklara ulaşır. Bakanlık tarafından onaylı olan eczanede satılan ürünleri kullanmak doğru olacaktır. Ürünleri alırken son kullanma tarihine bakılmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş probiyotikler etki göstermemektedir.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.