in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür?

Bayan eldiven modeli

Bu yazımda size parmaksız eldiven nasıl örülür adım adım anlatacağım. Ben bu örgüde Nako Paris yün ve 4 numara şiş ile başladım.

Püf Noktası

Bu eldiveni örerken, her zaman için tek sayı ile başlayalım.

Parmaksız eldiven modeli

Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür? Sağ Tekin Örülmesi

41 ilmek ile başlayalım. 20 sıra 2 ters, 2 düz olarak örelim. 21. sırada 6 ilmek yine 2 düz, 2 ters olarak devam edelim. 8 ilmek düz örelim sonraki 6 ilmeği yine 2 ters, 2 düz olarak ilmekleri geldiği yöne örelim. Sonraki ilk ilmeği de 3 ilmek olarak örelim, yani gizli 2 ilmek örelim. Bu ilmeğin sağ dibinden 1 ilmek çıkartıp, düz örüyoruz sonra ilmeğin kendisini düz örüyoruz sonra da sol dibinden yine ilmek çıkartıp yine düz örüyoruz. Böylece 1 ilmekten 3 ilmeğimiz oluyor. Bu bölüm, eldivenimizin baş parmak bölümü oluyor. Bundan sonra gelen ilmeklerimizi 2 ters, 2 düz olarak yine geldiği yöne doğru örüp sıramızı bitiriyoruz.

Arka yüzde bütün ilmekleri geldikleri yöne örüyoruz. Ön yüzde yine geldikleri yöne örerek devam ediyoruz. Bundan sonra, baş parmak bölümünde 4 sırada bir yine ilk yaptığımız işlem gibi, gizli arttırma yaparak baş parmak bölümünde düz örgü ilmek sayımızı 10’a kadar çıkarıyoruz.

Bu arada 8 ilmek düz ördüğümüz bölümde ise her 6 sırada bir 4 er ilmeğimizin yerlerini değiştirerek burgumuzu yapıyoruz. Bu bölümde de toplam 5 burgumuz olacak. 4. burguyu yaptığımız sıramızda baş parmak olacak bölümünü 10 ilmek keselim ve örgümüzü sıra sonuna kadar 2 çift, 2 ters örelim.

Şimdi eldivenimizin arkaya gelecek bölümünü örüyoruz. Toplam 15 sıra örüp keselim. Eldivenimizin burgulu ön yüzüne gelelim ve ipimizi sıra başına takalım. Ve kalan sıralarımızı tamamlayalım. Bunun için 10 sıra daha örelim. Bu arada, aradaki burguları da tamamlıyoruz. 11. sırada tekrar 2 ters, 2 düz olarak örmeye başlıyoruz. Bu şekilde kalan sıralarımızı tamamlıyoruz. 6 sıra daha örüp kesiyoruz.

Parmaksız eldiven nasıl örülür

Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür? Sol Tekin Örülmesi

Bu ördüğümüz eldivenin sağ tekiydi. Şimdi sol tekini de, 20 ilmek için 2 ters, 2 düz olarak başlıyoruz ve 21. ilmekte 1 ilmeği 3 ilmek olarak örüyoruz, bu ilmek düz örülüyor. Sonraki 6 ilmek 2 ters, 2 düz, 2 ters örülüyor ve 8 ilmek düz, 2 ters, 2 düz, 2 ters olarak örüyor ve arka yüz ilmekler geldiği yöne örülüyor. Yani bu sol teki örerken önce eldivenimizin arka tarafını sonra baş parmak bölümünü ve en son ön yüzünü örüyoruz. Yine baş parmak bölümünde arttırma yaparak sayımızı 10’ a çıkarıyoruz, 5 tane burgu yapıyoruz. Yani tüm sayılar aynı şekilde örülecek.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.