in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım SevmedimSevmedim

Örgü Kırlent Yapımı: Tığ İşi Motifli Kırlent

Örgü Kırlent Yapımı

Örgü kırlent yapımı için anlatacağım bu motif modeli ile kırlente ek olarak dilerseniz, masa örtüsü, yatak örtüsü veya bebek battaniyesi de yapabilirsiniz. Ben bu kırlent modelini pamuklu bebe yünü ile yaptım. 2 numara tığ ile ördüm. Şimdi hep beraber örgü kırlent yapımı için kolları sıvayalım, keyifli örgüler.

5 zincir çekelim, dolamadan batalım. 5 zincir çekelim, 2 defada çektiğimiz trabzan yapalım. Yani bir halka oluşturduk. Şimdi etrafına 8 tane trabzan yapıyoruz. 8 trabzan olunca birleştiriyoruz. Üzerine 1 dolayalım, 2 defada çektiğimiz 3 trabzan yapıyoruz. 3 trabzandan sonra dolamadan 1 kez batıyoruz, 1 zincir çekiyoruz. 2 defa çektiğimiz 3 trabzan daha yapıyoruz ve dolamadan sık iğne ile kapatıyoruz. Böylece bu sırayı tamamlıyoruz. Elimizi çok sıkmadan çiçeğimizi yapalım. 1 kat tamamlandı şimdi ikinci katı yapıyoruz.

Örgü Kırlent Yapımı

4 zincir çekelim, yapmış olduğumuz 2 yaprağı öne doğru alalım ve arkasındaki 2 tane yaptığımız sık iğneye batıyoruz. Aynı şekilde bu sırayı tamamlıyoruz. 1 zincir çekiyoruz, doluyoruz, 2 tane çektiğimiz 4 trabzan yapıyoruz. Elimizi geniş tutuyoruz yaprak büyük olsun diye. 1 zincir çekiyoruz, trabzan sonunda 1 tane dolamadan sık iğne yapıyoruz. Yine 1 zincir çekiyoruz. 4 tane trabzan yaparak sıra sonuna kadar örüyoruz. 5 zincir çekelim, yine arkadaki 2 sık iğneye batıyoruz. Sıra sonuna kadar tamamlayalım. 1 Zincir çekelim, dolayalım, 5 tane trabzan yapalım. 1 zincir çekelim, dolamadan batalım. Bu şekilde sırayı tamamlayalım.

Örgü Kırlent Yapımı

6 zincir çekelim. Arkadaki 2 sık iğneye batalım. Bu şekilde sırayı tamamlayalım ve birleştirelim. 1 tane dolamadan batalım, 3 zincir çekelim, dolayalım, 2 li trabzan yapıyoruz. 5 trabzan yapalım. Bir sonraki yuvaya geçelim. 3 tane 2 li trabzan yapalım. 2 zincir çekelim, 3 tane 2 li trabzan yapalım. Bu bölüm köşe olacak. Dolayalım, 5 tane ikili trabzan yapalım ve dolayalım. Tekrar köşe yapalım. Yani 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yapalım. Bu şekilde sırayı tamamlayalım.

Sıra tamamlanınca, son trabzan ile ilk trabzanı birleştirelim. 3 zincir çekelim, dolayalım, her trabzanın üzerine 1 trabzan yapalım. köşeye gelince, 2 zincirin içine 2 trabzan yapalım, 2 zincir çekelim. Aynı yere 2 trabzan daha yapalım. Yine dolayalım, her trabzana 1 trabzan yaparak devam edelim. Sırayı yine köşeleri anlattığımız gibi yapalım ve sıra sonunda birleştirelim.

3 zincir çekelim ve dolayalım. Alttaki sırada işlemlerin aynısını tekrarlıyoruz. Sıra sonunda birleştirip 2 zincir çekelim ve ipimizi keselim. 4 motif 1 kırlent için yeterlidir. Şimdi ön yüzden iğne ve ip yardımı ile birleştirme yapalım. Birleştirmeden sonra 1 sıra trabzan yaparsak, kenarlar daha düzgün oluyor. Kenar içinse istediğiniz bir kenar süsü yapabilirsiniz.

Arka bölümünü ise ben 1 boş bir dolu kutucuklar yaparak ördüm.

Örgü Kırlent Yapımı

Örgü kırlent yapımı ile gerçekten çok şık bir yastık kılıfımız oldu. İyi günlerde kullanın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.