in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Örgü Bebek Beresi Modeli

Örgü Bebek Beresi Modeli
Örgü bebek beresi modeli için bebe yünü ve 3,5 numara şiş ile örgümüze başlayalım.

Örgü Bebek Beresi Modelinin Kurulumu

43 ilmeği kuralım. Toplam 84 ilmek üzerine kurulu bir örgü bebek beresi örneği.

Her bir ördüğümüz ilmeğin arkasından arttırma yapacağız. 1 düz, 1 arttırma olarak sıra sonuna kadar örelim. Sonraki ilmekler için ilk ilmeği örmeden alalım. 2.ilmekten itibaren, 2 ters, 2 düz, 10 ilmek örelim. 8 tane düz örelim. 4 ters, tekrar 8 tane düz örelim. Tersle başlayarak, 2 ters, 2 düz, toplamda 22 ilmek örelim. Tekrar 8 düz örelim. 2 ters, 2 düz olarak sıra sonuna kadar gidelim. Bir sonraki sırada; terslerin üstüne ters, düzlerin üstüne düz öreceğiz. İlk 11 ilmeği örelim.

Sonraki 8 ilmekten 7’sini de örelim. 1 tane ters ile sonraki 2 ilmek düzü yer değiştirelim. 2 düzü önce örelim, 1 ters ilmeği sonra örelim. Sonraki 2 düz ile yanlarındaki terslerden ilkini alıyoruz yine yer değiştiriyoruz. Yer değiştirirken tersleri arkadan yer değiştiriyoruz. Önce tersi örüyoruz, sonra 2 düz ilmeği örüyoruz. Sonra kalan 7 ters ilmeği ve devamından gelen 22 ilmek 2 düz, 2 ters ilmekleri örüyoruz. 7 ters ilmeği örüyoruz. 8.ters ilmekten sonra gelen 2 düz ilmekle, ters ilmeğin yerini değiştiriyoruz.

Önce düz ilmekleri sonra ters ilmeği örüyoruz. Arkasından gelen 2 düz ilmekle, 1 ters ilmeği yer değiştirelim önce tersi sonra düz ilmekleri örelim. Kalan 7 ters ilmeği ve kalan 2 ters, 2 düz ilmekleri örerek sırayı tamamlayalım. Arka sırada ters ilmekler ters, düz ilmekler düz örülecek sonraki sırada ilk 11 ilmeği yine geldiği yöne öreceğiz. 7 ters ilmekten 6’sını örüyoruz. 7.ilmekle yanındaki 2 düz ilmeğin yerini değiştiriyoruz. Önce 2 düz ilmeği sonra ters ilmeği örüyoruz. Yanındaki 2 tersi örüyoruz. Yanındaki 2 düz ile 2 düzün yanındaki ters ilmeğin yerini değiştiriyoruz. Önce ters ilmeği, sonra 2 düz ilmeği örüyoruz. (Yan yana 4 ters ilmek oldu). 6 ters ilmeği örüyoruz sonra 2 ters 2 düz ilmekleri örüyoruz. 6 ters ilmeği örüyoruz. 7. ters ilmek ile yanındaki 2 düz ilmeğin yerini değiştiriyoruz.

Bebek Beresi ModeliÖnce düz 2 ilmeği sonra ters ilmeği ve yanındaki 2 ters ilmeği örüyoruz. Yanındaki 2 düz ilmek ile 2 düz ilmeğin yanındaki 7 ilmek tersten, 1 tersin yerini değiştiriyoruz. Yine yan yana 4 ilmek ters oluyor. Yanındaki 2 ilmek düz ve 6 ilmek ters örüyoruz. Kalan 2 ters, 2 düz ilmekleri örelim. Arka sırada, tersleri ters, düzleri düz olarak örelim. Sonraki sırada çift lastikleri ve 5 ilmek tersleri örelim. 6.ters ile 2 düzü yer değiştirip örelim. 5 tersimiz oldu. Terslerden sonraki 2 düz ile ondan sonraki ilk tersi yer değiştirip örelim. 2 düzden sonra 5 tersi örelim. Çift lastikleri örelim. Yine 5 ilmek ters örelim. 6.ters ilmek ile sonraki 2 düzün yerini değiştirip örelim. 5 ilmek ters örelim, sonraki 2 düz ile yanındaki ilk tersi yer değiştirip örelim. Sonraki 5 ters ilmeği ve yanındaki çift lastikleri örüp sırayı tamamlayalım.

Arka sırada tersler ters, düzler düz örülecek, sonraki sırada, çift lastikler ve 4 ters örülecek, sonraki 1 ters ile sonraki 2 düz yer değişip örülecek tersler örülecek, sonraki 2 düz ile düzlerin yanındaki ters yer değiştirecek ve örülecek, 4 ters örülecek, çift lastikler ve sıra başında yaptığımız işlemler aynı şekilde uygulanacak. Arka sırada ilmekler geldiği yöne örülecek. Bir sonraki sırada çift lastikler örülecek 3 ilmek ters ve yanındaki 2 ilmek düz ve sonraki ters ilmek yer değiştirerek örülecek. Sonraki 3 ilmek ters örülecek. Çift lastikler ve yine sol tarafta, aynı işlemler yapılarak sıra tamamlanacak. Arka sırada ilmekler geldiği yöne örülecek.

Sonraki sırada çift lastikler örülecek, 3 ters örülecek. Ve artık şimdiye kadar yaptığımız işlemin tersini yapacağız. 2 düz ilmeğin önündeki 1 ilmek ve 2 düz ilmeğin yerlerini değiştirip öreceğiz. Önce ters sonra 2 düz örülecek, ters ilmekler 8 ilmek örülecek ve 9.ilmek ile önündeki 2 düz ilmek yer değiştirip örülecek. Baklava dilimlerinin dışında 4’er ilmek ters oldu. Bu şekilde diğer yandaki baklava dilimini örelim ve sırayı sonuna kadar örelim. Arka sırada düz ilmekler düz, ters ilmekler ters örülecek. Örgü bebek beresi modelimiz ortaya çıkmaya başladı. Şimdi anlattığımız şekilde, birkaç sıra örelim. Baklava dilimini kapatmaya başlayalım.

Örgü Bebek BeresiBaklava dilimini tamamen kapatalım. İçinde hiç ters ilmek kalmasın. Arka sırayı örelim. Tekrar ön yüze gelelim. Lastik bölümünü ve 8 ilmek ters örelim. Baklava diliminin bittiği, 4 düze gelelim. 4 düz ilmeği 2’şer 2’şer yer değiştirip örüyoruz. 8 ters ilmek, çift lastik ilmekleri, 8 ters ilmeği örelim. Yine 4 düz ilmeği 2’şer 2’şer yer değiştirelim. Bu şekilde örelim. 8 ters ve çift lastik ilmekleri örelim. Arka sıra yine ilmekler geldiği yöne örülecek. Ön sırada, çift lastikler ve 7 ters örüyoruz. Kalan 1 ters ile yanındaki 2 düzü yer değiştirip örüyoruz. Sonraki 2 düz ve bir sonraki ters ilmeği yer değiştirip örüyoruz. Altta yaptığımız işlemlerin aynısını yeniden tekrar edeceğiz.

2. baklava dilimlerini daha önce anlattığımız gibi tekrar edelim. 2. baklava dilimlerini örelim. Ön yüzde modeli tekrar edeceğiz. Baklava diliminin üzerindeki 4 düz ilmeği yer değiştirip örelim, 8 ilmek tersi ve 1 düzü örüp geri dönelim. İlk ilmeği örmeden devam edelim. Baklava dilimini örmeye başlayalım. 7 ilmek tersi ve 1 düz ilmeği örelim. Geri dönelim ilk ilmeği örelim. Sonraki 2 ilmeği bir alıp örmeye devam edelim. Arka yüzü örelim. Ön yüzü örelim tekrar döndüğümüzde ilk ilmeği örelim. 2.ve 3.ilmeği birlikte alıp örelim. Tekrar ön yüze gelelim. Ön yüzde baklava dilimini içe doğru döndürelim. Yani sağ taraftan kalan 5 ilmeği tekrar 6 ilmeğe çıkaralım. Yine dönelim ve 2.ve 3.ilmeği birlikte alalım. Sırayı örelim.

Ön yüzde kesmeye başlıyoruz. Baklava diliminin başlangıcındaki düz ilmekten önce 3 ilmek kalana kadar kesiyoruz ve kalan ilmekleri örmeye devam ediyoruz. Arka sırada yine ilk ilmeği örüp diğer 2 ilmeği birlikte alıyoruz. Arka sırayı örüp ön sıraya geliyoruz. İlk sırayı örüp 2. ve 3. ilmeği birlikte alıyoruz. Ön sırayı örüp, arkayı kesmeden örüyoruz. Bundan sonra kulak kısmını örüyoruz.

Örgü Bebek Beresi Modeli Kulak Kısmı

Baştan itibaren ölçtüğümüzde 23 cm. olunca, ön yüzde ilk ilmeği örelim sonraki ilmekleri 2’şer 2’şer alalım. Toplamda 7 ilmeğimiz kalsın. Sıra sonunda, 7 ilmeği sol şişimize alalım. Tekrar sıkı bir şekilde, baş taraftan örelim.

Örgü Bebek Beresi Kordon Kısmı

Her sıra sonunda, tekrar ilmekleri sol şişe alıp örmeye ön yüzden devam edelim. Bu bölüm berenin kordon kısmı olacak. Ben kordon kısmını 16 cm. ördüm ve önce 2’şer 2’şer, sonra yanlardan 1’er ilmek olarak kestim. Ortada kalan çift lastik kısmında 21 ilmek kalmıştı, şimdi ipimizi, ilk ilmeğe takalım ve 20 ilmek olarak 3-4 cm. olana kadar örelim ve keselim. İpimizi şimdi, kalan 31 ilmeğin ilkine takalım ve ilk ördüğümüz kulak kısmının diğer kulak, boyun ve kordon kısmını da örelim ve örgümüzü bitirelim.

Örgü Bebek Beresi Birleştirme

Örgü bebek beresi modelimizin yapımı bitince 2 yan kısmı birbirine dikelim. Tepe kısmına ipimizi takalım ve 1 düğüm atalım. Tepeden ipimizle çepeçevre dikelim ve ipimizi çekelim. Tepe kısmı büzülünce ipimizi düğüm yapalım ve sabitleyelim. Alın kısmına denk gelen çift lastik kısmını da katlayalım ve yukarıdan dikerek tutturalım.

Son olarak arzu ederseniz örgü bebek beresi modelimize ponpon ve püskül yapabilirsiniz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.