İçeriğe geç

Nohuttan Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

Nohuttan Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?
Hazırlama Süresi
15 dakika
Pişirme Süresi
15 dakika
Kaç Kişilik?
-

Evinizde yoğurt yapmak istiyorsanız “ilk yoğurt mayası” son derece önemli.  Yoğurdunuzun ilk mayası doğal probiyotik bir maya olmalı. Peki böyle bir mayayı evde nasıl hazırlayabilirsiniz? Uzmanların tavsiye ettiği yöntemle nohuttan yoğurt mayası nasıl yapılır?

Son yıllarda uzmanlar vücudumuzun doğal probiyotik mayalara ne kadar ihtiyacı olduğunu, her zamankinden çok daha fazla vurguluyor. Dolayısıyla evde yoğurt mayalarken kullanacağımız mayanın da doğal ve probiyotik bir maya olması çok önemli. Peki hazır maya ya da hazır yoğurt kullanarak yoğurt mayalamak sağlıklı mı? Maalesef değil. Bu tür mayalar doğal ve probiyotik olmamaları nedeniyle besin değeri sağlamadıkları gibi, sağlığımız için zararlı da. Endüstriyel maya olarak sınıflandırılan bu mayalar yerine, ilk mayamızı evde doğal yollarla hazırlayabiliriz.

Kendimiz ve ailemizin sağlığı için ilk yoğurt mayamızı en sağlıklı şekilde oluşturmaya hazır mısınız? O zaman hadi başlayalım ve “nohuttan yoğurt mayası nasıl yapılır” hep beraber görelim.

Malzemeler

  • 7 – 8 adet kuru nohut
  • 1 su bardağı doğal süt

Nohuttan Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

1. 1 su bardağı doğal sütü 15 dakika kaynatın.

2. Kaynattığınız sütü, yoğurt mayaladığınız ısıya yani 37 – 38 dereceye gelene dek soğutun.

3. Bir kavanoza önce nohutları ve üzerine kaynatıp mayalama ısısına getirdiğiniz 1 su bardağı sütü ekleyin.

4. Kavanozun kapağını kapatmadan üzeri açık olacak şekilde fırının içine yerleştirin. Ancak fırını çalıştırmayın. Fırını ısıtmadan kavanozu fırında 24 saat bekletin.

5. 24 saatin sonunda kavanozu fırından alın ve bir tülbent ya da çok ince telli süzgeçten geçirerek içindeki sütü süzün.

6. Süzme işleminin sonunda tülbent ya da süzgecin üzerinde nohut taneleri ve kesilmiş süt görüntüsünde minik tortular kaldığını göreceksiniz. Nohutları bu minik tortulardan ayırın. Artık nohutları kullanmayacağız.

7. Kalan tortular mayanın başlangıcıdır ama miktar olarak çok az olduğu için mayalama işlemini tekrarlamanız gerekir. Bu tortuları tekrar kavanoza koyun ve yeniden mayalama ısında 1 su bardağı süt ile fırında 24 saat bekletin.

8. Beklettiğiniz sütü yine süzdürün ve aynı şekilde oluşan tortuları kullanarak mayalama işlemini yineleyin.

9. Takriben 4 ya da 5 kez aynı işlemleri tekrarladığınızda, 4. ya da 5. günün sonunda doğal probiyotik yoğurt mayasını elde edeceksiniz.

Püf Noktaları

  • Kullanacağınız sütün kaliteli doğal bir süt olması önemli.
  • Kullanacağınız nohutun yerli tohum olmasına, tarım ilacı içermemesine ve en fazla 1 yıllık yeni hasat olmasına dikkat edin.
  • Nohutların üzerine eklediğiniz sütün ısısını serçe parmağınız ile test ettiğinizde, ısıyı hissedebiliyor olmanız gerekir. Ancak parmağınızı yakmayan bir ısı olmalı.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.