in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım

Motifmatik Şal Örneği ve Yapılışı

Motifmatik şal

Bugün sizlerle çok şık bir motifmatik şal örneği ve yapılışını paylaşacağım.

Angora simli ip ile şal yapımına başlayalım.

Öncelikle başlarken 1 düğüm atalım. Tekli kesik yere düğümü takarak ipimizi, motifin dışındaki çubuktan başlayarak, karşılıklı 4 kez saralım. Sağa doğru sarmaya devam edeceğiz. Saat yönünde sarmamız gerekiyor. Çubukların tam karşısına gelen çubuklarla sarılması gerekiyor. Bütün çubukları sardıktan sonra iç taraftaki küçük çubukları sarıyoruz. Yine tam karşılıklı sarmamız gerekiyor. İç teki çubukları sardıktan sonra, ipimizi 2-3 karış kadar boşluk bırakıp keselim. Motifmatiğin iğnesine ipimizi geçirelim. Motifimizin boşluğuna batalım bir sonraki boşluktan çıkalım. Tekrar geriye doğru batalım şimdi 2 ileriden çıkalım. 1 gerisine batalım, 2 gerisinden çıkıp, 1 geriye batarak tüm boşluklar bitince ipimizi alt tarafa alalım. Motifimizi iğne yardımı ile motifmatikten çıkaralım. Düğüm attığımız ip ile aşağı aldığımız ipi birbirine bağlayıp birkaç düğüm atalım ve ipimizin fazlasını keselim.

Motifmatik şal modeli

Motifmatik Şal Birleştirme 

Enini 4 çiçek alarak ayarladım. Boyunu ise 120 cm yapalım. 1 zincir çekelim, 4 yaprağı birleştirecek şekilde dolamadan batalım. 1 zincir çekelim. Dörtgenimizin köşesi için ipimizi uzatalım ve 2 örümcek yapalım. Bir sonraki 4 tel yaprağı alalım batalım ve 2 küçük örümcek yapalım. Bir sonraki yaprağa batalım. 2 küçük örümcek daha yapalım. 1 zincir çekelim. Yine köşesi için 2  büyük örümcek yapalım. Yandaki yaprağa batalım. 2 küçük örümcek, bir sonraki yaprağa 2 küçük örümcek, yine köşesine 2 büyük örümcek, tekrar sonraki yaprağa, 2 küçük örümcek, yanındakine 2 küçük örümcek daha yapalım. 2 Zincir çekelim ve ipimizi keselim. Böylece çiçeğimiz kare şeklini aldı.

Diğer çiçeği alalım, 1 zincir çekelim. Yaprağına batalım. 1 zincir çekelim büyük örümcek yapalım. İlk yaptığımız çiçeğin köşesine 2 büyük örümceğin ortasına batalım. İlmeği içinden çıkaralım. 1 Büyük örümcek yaparak bir sonraki yaprağın tepesine batalım. 1 küçük örümcek yapalım. İlk çiçeğin ilk battığımız yerin yanındaki 2 küçük örümceğin ortasına batalım. Kapatıp 1 örümcek yapalım. 2 çiçeğin tepesine dolamadan batalım 1 zincir çekelim. 1 küçük örümcek yapalım ilk çiçeğin battığımız örümceklerin yanındaki 2 küçük örümceğin ortasına batalım. 1 Küçük örümcek yapalım. 2 çiçeğin bir sonraki yaprağının tepesine batalım. İlmeği içinden geçirip büyük örümcek yapalım. İkinci çiçeğin yaprağın tepesinden batalım. 2 küçük örümcek yapalım. Bir sonraki yaprağın tepesine batalım. 2 küçük örümcek yapalım.1 sonraki yaprağın tepesine batalım. 2 büyük örümcek yapalım. Sonra 2 küçük örümcek tekrar 2 küçük örümcek ve büyük örümceğin baş tarafına batıp ipimizi koparalım.

Şimdi ekleyeceğimiz çiçeğimizi, çiçeklerimizin sol alt köşedeki 2 büyük örümceğin ortasına batarak büyük örümceklerle başlıyoruz. Ortada 2 küçük örümcekler, birleşme yerinde yine büyük örümcekler yapıp kalan yaprakları 2 küçük örümcek, tekrar 2 küçük örümcek, sonra 2 büyük örümcek ve bu şekilde çevreleyip ipimizi keselim. Böylece bütün çiçekleri ekleyelim.

Şal Kenarı Yapımı

Etol şalımızın başlangıç tarafına ve bitiş tarafına, kenar yapmaya başlayalım. İlk sıramızdaki ilk kenarımızın olduğu yere, 2 büyük örümceğin ortasına batalım. 1 zincir çekelim. Orta büyüklükte örümcek yapalım. 1 zincir çekelim orta büyüklükte 1 örümcek daha yapalım. Bir sonraki 2 küçük örümcek arasına batalım. 1 zincir çekelim. 2 orta örümcek yapalım. Sonraki 2 küçük örümcek arasına batalım 1 zincir çekelim. 2 orta örümcek yapalım. 2 çiçek ayrımı olan köşeye batalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim. Dönelim 1 örümcek yapalım. 1 örümcek daha yapalım. Bundan sonrasında, 2 örümcek arasına batarak devam edelim.  4 veya 5 sıra böyle örelim. En son sıra bitince, 1 zincir, 1 örümcek yapalım. Üzerine 4 defa batarak 1 fıstık yaparak kapatalım. Üzerine 4 defa batıp 1 fıstık daha yapalım kapatalım. İlk fıstığın başlangıç yerine batalım. 1 zincir çekelim. 1 örümcek yapalım. Sonraki 2 örümcek arasına batalım. 1 zincir, 1 örümcek üzerine, 1 fıstık, kapatıp 1 fıstık daha yapalım. İlk fıstığın dibine batalım, 1 örümcek yaparak, sonraki 2 örümcek arasına 1 örümcek yapalım. Bu şekilde sıra sonuna gelelim ve ipimizi koparalım.

İyi günlerde kullanın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.