in

SevdimSevdim

Manto Nasıl Dikilir? Her Mevsime Uygun Manto Dikimi

manto nasıl dikilir

Sevgili arkadaşlar, bugün aynı kalıptan elde edeceğimiz ve farklı kumaşlarla dikerek her mevsim giyebileceğimiz  bir mantonun hikayesini anlatmak istedim. Gelin manto nasıl dikilir, hep beraber keşfedelim.

Manto Nasıl Dikilir?

İlk aşamamız tabi ki kumaş seçimi. Ben 2 farklı kumaşla çalıştım ve birini baharlık diğerini kışlık düşündüm. Ama kışlık olan mantoma cep ve kol süslemesi yapmayı uygun görüp kürk ekledim. Baharlık mantomun ise astarını gömleklik şifondan çalıştım ve kol manşetlerini ters çevirerek şık astarımın görünmesini sağladım. Böylece değişik bir görüntü elde ettim.

manto nasıl dikilir

Yetti mi yetmedi! Çünkü martın sonu gelip de 1 Nisan şakalarıyla bahara merhaba derken kürk mantolu Madonna şeklinde sokağa çıkamazdım. Ve kürklerimi söküp yerine payet ekledim. Aslında sade olarak da kullanılabilen bir model. Ama ruh halinize göre istediğiniz değişikliği birkaç saat içinde gerçekleştirebileceğiniz çok amaçlı ya da çok kullanışlı bir model.

manto kalıpları

Burda dergisi 2016/1 özel  vintage sayısındaki kalıplarımızı önce parşömen kağıdımıza aktarırız. Sonra kumaşın düz boy ipine dikkat ederek en uygun yerleştirme planıyla biçeriz.  Bu mantonun dikkat edilmesi gereken bir noktası kollarının truvakar (fakir) kol olması. Ben kol boyunu 4 parmak kadar uzatarak kol bileğime kadar gelmesini sağladım.

manto dikimi

Bu modeli Jackie Kennedy eldivenle kullanmış ve küçük bir şapkayla da kombinlemiş. Dergide arzu ederseniz içine de giymek için benzer model ve uzunlukta elbise kalıbı da verilmiş. Ben çok sade ve sıradan buldum ve dikmedim. Ama bir bütün olarak değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Astar seçerken kumaşımızlar ters köşe yaparak aynı tonda değil de zıt renklerde veya desenli seçmemiz çok daha şık bir görüntü elde etmemizi sağlar.

Dikerken de giyerken de zevk alacağınız bu mantoyu iyi günlerde giyin ve size şans getirmesini dilerim.

manto nasıl dikilir

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.