in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim GüldümGüldüm SevmedimSevmedim BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım


Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası Nasıl Olmalıdır?

makyaj uygulama sırası

Piyasada birçok kozmetik ürünü var. Her birinin kullanım amacı ve kullanım şekli farklı. Peki, hangi ürünü, hangi üründen önce/sonra kullanmalıyız ve makyaj malzemeleri kullanım sırası nasıl olmalı?

Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası

  • Cildi Makyaja Hazırlamak

Cildin makyaja hazır olması çok önemli. Eğer cilt kuruysa, kullanılan ürünleri kusabilir. Öncelikle cildinizi bir temizleme jeli ya da tonik yardımı ile temizleyin. Ardından cilt tipinize uygun nemlendirici kremle nemlendirin. 10-15 dakika sonra yaptığınız makyajın cildinize tutunabilmesi için gözeneklerinizin olduğu bölgelere primer uygulayın.

 

makyaj malzemeleri kullanım sırası

  • Göz Makyajı

Çoğu kadın, makyajına ilk olarak fondöten sürerek başlar. Yapılan en yaygın makyaj malzemeleri kullanım sırası hatası budur. Ancak göz makyajı yapılırken kullanılan ürünlerin, fondötenin ya da göz altı kapatıcısının üstüne gelerek kirli bir görüntüye neden olacağı göz ardı edilir. Bu nedenle, siz ilk önce göz makyajı ile başlayın. Kaşlarınızı tarayın. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız bir kaş kalemi ya da kaş farı ile kaşlarınızı doldurun. Dilerseniz bir kaş jeli ile kaşlarınızı sabitleyebilirsiniz. Ardından göz kapaklarınıza far bazınızı uygulayın. Far bazı, farınızın göz kapaklarınıza tutunmasını ve daha pigmentli görünmesini sağlayacaktır. Far uygulamasının ardından eyeliner ve göz kaleminizi uygulayın. Gözlerinizi ön plana çıkarmak için rimeli iki kat sürün.

makyaj sırası nasıl olmalı

  • Ten Makyajı

Kullandığınız ten ürününü, fondöten ya da bb/cc krem, sünger ya da fırça yardımı ile tüm yüzünüze uygulayın. Bütünlük sağlaması adına fondöteninizi çenenizin alt tarafına, boyun bölgenize de uygulayın. Açılı bir fırça ile elmacık kemiklerinizin altına bronzer, yanaklarınızdan elmacık kemiklerinizin üzerine doğru da allık sürün. Elmacık kemiklerinize, şakaklarınıza, burun ucunuza ve kaşlarınızın altına uygun miktarda aydınlatıcı sürün. Ten makyajını yaparken, likit ürünlerin toz ürünlerden evvel uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

makyaj yapma sırası

  • Dudak Makyajı

Rujunuzu uygulamadan evvel, rujunuzla aynı renk bir dudak kalemi ile dudağınızı çerçeveleyin. Dilerseniz dudak kalemini, rujunuzun kalıcılığını arttırmak amacıyla, tüm dudağınıza uygulayabilirsiniz. Ardından likit ya da stick olan rujunuzu uygulayın.

Makyaj yaparken her zaman az ürün kullanmak avantajlıdır. Fırçaya az ürün alarak, kademe kademe uygulama yapın. Zaman içerisinde hem hangi üründen ne kadar kullanmanız gerektiğine hem de makyaj malzemeleri kullanım sırası nasıl olması gerektiğine alışacaksınız.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.