in ,

YapacağımYapacağım ŞaşırdımŞaşırdım


Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Evde Tedavisi Nasıldır?

koltuk altı kararması

Her ne kadar çoğu zaman ciddi bir sorunun belirteci olmasa da, koltuk altında koyu lekeler ya da kararma olması özellikle kadınlar için bir kabus olabilir. Elbette koltuk altı kararması nasıl geçer sorusunun bir değil, pek çok cevabı vardır. Medikal tedaviler, alternatif tıp uygulamaları gibi bir çok farklı yöntemle koltuk altı kararmasının tedavisi mümkündür. Tabii öncelikle bu sorunun ortaya çıkmasının engellenmesi ile ilgili tedbirlerin gözden geçirilmesi daha doğru olacaktır.

Koltuk Altı Kararması Nedir?

Üst derinin renk pigmentlerinin nitelik değiştirmesi neticesinde ortaya çıkan bir sorun olan kararma, yalnız koltuk altında değil, ense, kasık ve dirseklerde meydana gelebilir. Bu sorunun çoğu zaman somut bir sebebi yoktur. Kimi tıbbi kaynaklar bu sorunu kan akışı ile ilişkilendirirken, diyabet ve hatta kanser ile ilgili veriler de dile getirilir. Ancak değindiğimiz gibi, bu sorunun çok büyük bir oranda yaşamsal bir nedeni yoktur.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Değindiğimiz gibi, koltuk altında ortaya çıkan kararma bir anomalidir ve kaynağının tespit edilebilmesi oldukça güçtür. Kimi zaman genetik faktörler nedeniyle kaçınılmaz olarak ortaya çıkabilen bu sorun, kimi zaman yanlış epilasyon ve kullanılan giysilerin kusurları nedeniyle ortaya çıkabilir. Koltuk altında gerçekleşen kararmaların nedenlerinin en önemlisi, ölü deri hücrelerinin atılmaması durumudur. Zaten bu nedenle kapalı alanların renginin kararması söz konusu olmaktadır. Bu sorun kimi zaman elbette hijyen eksikliğinden de meydana gelebilir.

koltuk altı kararması nasıl geçer

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması nasıl geçer? Sorusunun ilk cevabı, koltuk altı hijyeninin sağlanmasıdır. En basit tedbir olmasının yanı sıra, kararmanın en yaygın sebebi olan hijyen eksikliği problemi çözülmelidir. Bu şekilde makul bir süre içerisinde sonuç alınamazsa, bir dermatolog hekim kontrolüne başvurabilirsiniz.

Evde Koltuk Altı Kararması Tedavisi

Koltuk altı kararması nasıl geçer? Sorusunun tıbbi çözümler dışında elbette alternatif çözümleri de vardır. Ağır bir sağlık sorunu olmamasından ötürü, bu soruna evde kendi hazırlayacağınız ürünlerle çözüm arayabilirsiniz. Öncelikle aleo vera bazlı ürünlerin, tüm vücuttaki kararmalar için oldukça faydalı olduğundan bahsetmek gerekir. Gerek ağızdan tüketim, gerekse topikal kremler biçiminde aleo vera kullanımı koltuk altınızda gerçekleşen kararmalar üzerinde etkilidir.

Koltuk Altı Kararması İçin Doğal Kürler

Koltuk altı kararması nasıl geçer sorusuna verebileceğimiz en net cevap, karbonat ve limon uygulamasıdır. Limon bir miktar yanma hissi uyandırıyor olsa da, cildin mükemmel biçimde soyulması ve yenilenmesi için etkili bir üründür. Karbonat limon ile tam ters etkiye sahip bir üründür ancak, tüm vücutta yenilenmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, badem yağı, şeker ve zeytinyağı karışımı, çiğ patates ezmesi gibi doğal kürleri de koltuk altlarınıza uygulayarak çözüm elde edebilirsiniz.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.