in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım SevmedimSevmedim GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım


Evde Rahatlıkla Uygulanabilecek Kolay Yoga Hareketleri

yeni başlayanlar için yoga

Sporun insan sağlığına faydaları herkesin malumudur. Fakat yoğun şehir yaşamında düzenli bir spor aktivitesi gerçekleştirmek de her zaman kolay değildir. Yeni başlayanlar için yoga pozları ise bu durumu değiştirebilir. Kolay yoga hareketleri sayesinde hem zihninizi hem de bedeninizi sağlığa ve huzura kavuşturabilirsiniz. Peki evde kendi kendinize yapabileceğiniz temel yoga hareketleri nelerdir? Yoga yapma sürecine nasıl hazırlanmak gerekir?

Kolay yoga hareketleri dosyamızı açıyoruz!

Evde Yoga Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

  1. Her ne kadar kolay hareketler ile başlayacak olsanız da, yogaya başlamadan önceki son 1 saat yemek yememeye özen göstermelisiniz.
  2. Uygulama öncesi sindirimi kolay yiyecekleri tercih edebilirsiniz.
  3. Yoga esnasında mide ağrısı, ekşimesi ya da kramp yaşamamak için asitli içeceklerden mümkün mertebe kaçınmalısınız.
  4. Yogaya başlamadan önce evde uygun bir alan belirlemelisiniz. Bu alanda fazla obje olmamalı. Aynı zamanda geniş ve ferah bir ortam olması fayda sağlar.
  5. Yoga hareketlerinizi kolayca yapabilmeniz için üzerinize rahat ve spor kıyafetler giymelisiniz. Kıyafetler hareket kabiliyetinizi kısıtlamamalı.
  6. Kolay yoga hareketleri yoga matınız yoksa mat görevi görecek bir örtü ya da bez üzerinde de yapılabilir.

Evde Yapabileceğiniz Kolay Yoga Hareketleri

1. Çocuk Pozu – Child Pose – Balasana

yoga çocuk pozu

Matın üzerine gelin ve dizlerinizin üzerine çökün. Ardından altınınızı yoga matına dayayın. Kollarınızı başınızın ilerisine doğru uzatın. Odaklanmak için zihninizi boşaltın.

2. Köprü Pozu – Bridge Pose – Setu Bandha Sarvangasana

köprü pozu

Köprü hareketi için sırtüstü uzanın. Ayaklarınız arasındaki mesafeyi omuz genişliğinize göre ayarladıktan sonra ayaklarınızı kendinize göre çekin. Ellerinizle yerden destek alın. Ardından kalçanızı havaya kaldırın. Dengenizi korumaya özen gösterin.

3. Ayakta Öne Eğilme Duruşu – Standing Forward Bend – Uttanasana

ayakta öne eğilme duruşu

Bu hareket için yavaşça ayağa kalkın. Öne eğilin, fakat dizlerinizi bükmediğinizden emin olun. Başınızı mümkün olduğunca bacaklarınıza yaklaştırmaya çalışın. Aynı zamanda ayak bileklerinizi ellerinizle arkadan tutmayı deneyin.

4. Kobra Pozu – Cobra Pose – Bhujangasana

kolay yoga hareketleri

Matın üzerine yüzüstü olacak şekilde yatın ve ellerinizi omuz hizasında yere koyun. Başınızı, göğsünüzü ve son olarak ellerinizi kaldırırken derin bir nefes alın. Omuzlarınızı yukarı doğru çekmeye gayret edin. Kısa bir süre bu pozisyonda bekleyin. Ardından nefesinizi verin. Kendinizi yavaşça yere bırakın.

5. Sandalye Pozu Yoga Hareketleri – Chair Pose – Utkatasana

sandalye duruşu

Bedeninizi dikleştirerek ayakta durun. Ayaklarınızı hafifçe açarken kollarınızı başınızın üzerinden ileriye uzatın. Altınızda bir sandalye varmış gibi düşünün ve hafifçe çömelmeye çalışın. Üst bacağınız yere paralel bir noktaya gelinceye dek çömelmeye devam edin.

6. Savaşçı 2 Pozu Yoga Hareketleri – Warrior Pose 2 – Virabhadrasana II

evde yapılabilecek kolay yoga hareketleri

Matın üzerinde bir ayağınız önde, diğer ayağınız ise arkada olacak şekilde durun. Kollarınızı yana açarken dik durmaya özen gösterin. Bedeninizi öndeki ayağınıza doğru taşıyın. Bu esnada arka bacağınızın dizden bükülmesine müsaade edin.

7. Ölü Duruşu Yoga Hareketleri – Corpse Pose – Shavasana

kolay yoga hareketleri ve pozları

Son aşamada bedeninizi dinlendirmek için sırt üstü şekilde yere uzanın. Tamamladığınız yoga hareketleri için teşekkür etmek adına kollarınızı iki yana bırakın ve gevşeyin. Ağırlığınızı yere verirken gözlerinizi kapatın ve dinlenin.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.