in

BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım SevdimSevdim

Kolay Patik Örneği: 1 Saatte Bebek Patiği Yapılışı

Kolay patik yapılışı

Kolay patik örneği yapılışı için bebe yünü ve 3 numara tığ temin edelim.

20 zincir çekerek kolay patik örneği yapılışına başlayalım. 3 zincir daha çekelim, 1 dolayalım, 3. zincire batalım, 3’ünü bir alalım. Tekrar 1 dolayalım, yanına batalım, 3’ünü bir alalım. 10 tane yalancı trabzan yapalım. 11.’yi 1 dolayalım, 11.’ye batıralım ve 2 kerede alalım. 7 tane bu şekilde yaptıktan sonra 7.’ye 4 defa daha aynı şekilde batalım. Ve dönüşümüzü tamamlamış oluyoruz. Örgümüzün sol tarafına dönüyoruz ve buradan devam ediyoruz. 6 tane yine 1 dolayıp batıyoruz 2 seferde alalım. 7. sırada 1 dolayıp tek seferde çekiyoruz. 2. sıraya geçiyoruz, 2 zincir çekiyoruz. 1. yalancı trabzanın üstüne batıyoruz. 2 seferde çekiyoruz.

Yandaki 2. sırada dolayıp batıyoruz ve 2 seferde çekiyoruz. Tekrar aynı yere dolayıp batıyoruz, 2 seferde çekiyoruz. Yanına geçiyoruz, yine doluyoruz, batıyoruz, 2 seferde çekiyoruz, aynı yere tekrar doluyoruz, batıyoruz, 2 seferde çekiyoruz. Yana geçiyoruz, doluyoruz, batıyoruz, 2 seferde çekiyoruz, tekrar doluyoruz, aynı yere tekrar batıyoruz, 2 sefer zincir çekiyoruz. Şimdi yanına 10 tane tekli trabzan yapalım. Bundan sonraki 10 trabzan üzerine çifter çifter batarak 20 trabzana çıkarıyoruz. Yani bir boşluğa 2 şer kez 1 doluyoruz, 1 batıyoruz, 2 kerede zincir çekiyoruz. Bundan sonrakinde her boşluğa doluyoruz, 1 kez batıyoruz, 2 kerede zincirimizi çekiyoruz. 14 tane bu şekilde yapalım. 4 tane bu şekilde yapalım. 4 tane boşluk kalınca bu kez her boşluğa 3 tane 2 li trabzan yapacağız.

kolay patik örgüsü

Yanındakine 1 doluyoruz, 1 batıyoruz, 2 seferde çekiyoruz, yanındakine 1 doluyoruz, 1 batıyoruz 2 seferde çekiyoruz. Yine aynı boşluğa tekrar dolayıp batıp 2 kerede çekiyoruz. Yanındakine 1 kez batıyoruz ve 2 seferde çekiyoruz. Onun yanındakine 1 doluyoruz, 1 batıyoruz, 2 seferde çekiyoruz, aynı boşluğa, 1 kez daha dolayıp, batıp 2 seferde çekiyoruz. Yanındaki boşluğa tek, ondan sonraki boşluğa 2 kez batıyoruz. 3 tane iki kez battığımız trabzanlarımız olacak.

Bundan sonra tek sefer batacağız. 10 tane boşluğu doldurmuş oluyoruz. 11. boşluğa çift batıyoruz, bir sonraki tekli trabzan 1 çift, 1 tek olarak 16 boşluğu dolduralım. 15 boşluğu tekli trabzan olarak dolduralım, 9 boşluğu yine 1 çift, 1 tekli trabzan olarak örelim. Sonunda bir sonra gelen boşluğa değil, trabzanın tepesine batalım ve tabanı bitirelim. 2 zincir çekip 1 dolayalım, tığımızı hemen yandaki trabzanın içinden dışa doğru dolaştırıp 1 zincir alıp tekli trabzan yapalım.

kolay bebek patiği

Tüm taban kenarını bu şekilde örelim. İkinci sırada da, 1 dolayalım tığımızı bir trabzanın arasından dışarıdan içeriye doğru geçirip ilmeğimizi bu şekilde alalım. Sonrakini de, içeriden dışarıya doğru dolayıp bu şekilde ipimizi alalım.Taban bölümünde 1 tek, 1 çift trabzan yaptığımız yere kadar örelim. O bölüme geldiğimizde, yine bir içten dıştan alacağız fakat 1 batıp 1 zincir çekip 2 ilmeği tığımızda bırakıp 2. dolayıp batmamızda da 1 ilmek bırakacağız ve 3 ilmeği birden alacağız. 18 tane bu şekilde yapalım tekrar bir içten bir dıştan alarak trabzanları sıra sonuna kadar bitirelim.

2 zincirle yukarı çıkalım. İçeriden olanları içeriden, dışarıdan olanları dışarıdan yaparak bir önceki kesme yerine kadar örelim. Kesmelerimizi yapalım. Diğer yerleri yine bir içten bir dıştan olarak tekli trabzan örerek sırayı bitirelim. Tekrar bir sonraki sıraya devam edelim aynı şekilde ve kesme yerine kadar örelim. Bir önceki sırada yaptığımız gibi kesmelerimizi yapalım. 3 kesim yapmış oluyoruz. Dıştan ve içten örerek sıra sonuna gidelim. Kesimlerimiz bitti. Patiğimizin arka kısmı ve bandını yapacağız.

kolay patik örneği

1 zincir çekelim (bitme yerinde) ve ipimizi keselim. İpliğimizi içine toplayıp sabitleyip düğüm yapalım ve ipimizi keselim. Bant için; 10 zincir çekelim. Patiğin tam arkasından öne doğru 9 trabzan sayalım ve diğer taraftan da 9 trabzan sayarak çengel iğnemizle, işaretleyelim. Patiğin iç tarafına gelecek bant kısmının işaretlendiği yere zincirimizi sabitleyelim ve trabzanları Dış tarafa gelen işaretli çengel iğneye kadar örmeye devam edelim. 2 zincir çekelim ve dönelim trabzanları örelim. Zincire gelelim. İlk zincire batalım 9 trabzan yapalım. 10. zinciri dolamadan batalım. Ve sık iğne yapalım.

Düğme iliği için; 6 tane zincir çekelim ve birleştirelim. Bantımızın içten mi, dıştan mı başlayacağını patiğimizin bant başlangıç yerine kadar sayarak bakalım. Aynı sıra ile devam edecek. Tekrar bantımızın içten ve dıştan alarak, trabzanları yapalım. Sıra sonuna gelince ipimizi keselim ve sabitleyelim.

Patiğimizin ön tarafının da rokoko ile süsleyelim. Patiklerimizin düğmesini dikelim. Seçtiğimiz ipimizi iğnemize geçirelim. Patiğimizi ortalayalım ve alttan batıp iğnemizi çıkaralım. Battığımız yerin alt tarafına batalım ve daha önce battığımız yerden iğnemizi geçirelim ama tam olarak çıkarmadan, ipimizi dışarıdan içeriye doğru 10 kez dolayalım.

İpimizi çevire çevire iğneden çıkaralım. İğnemizi daha önce battığımız yere batalım ve rokoko muzu sabitleyelim. Şimdi iğnemizi rokokomuzu yaptığımız yerin hemen yakınına batalım yine tam olarak çıkarmayalım ve 14 tane dolayalım ve yine çevirerek çıkartalım. Çıktığımız noktadan girip gene yakınından çıkalım ve tekrar batıp iğneyi çıkarmadan 14 kez dolayalım. Tekrar çevire çevire iğneden çıkaralım. Sabitleyelim. Aynı noktadan çıkarıp rokokonun kenarından çıkalım ve tekrar aynı noktaya batalım, 14 tane dolayalım. Çevirerek iğneden çıkaralım ve sabitleyelim.

Kolay patik örneği ile patiğimizi 1 saat gibi kısa bir sürede tamamladık. Hayırlı olsun!

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.