in ,

Kış Düğünü Yapacaklara Tavsiyeler, Öneriler, Fikirler

kış düğünü

Eskiden evlenecek çiftler düğün tarihlerini mutlaka yaz aylarına denk getirir ve seçtikleri düğün mekanını kiralayabilmek için aylar öncesinden gün almaya çalışırdı. Oysa şimdi yeni trend soğuk bir kış gününde sıcacık bir ortam oluşturarak, romantizmin ön planda olduğu, kış düğünü yapmak. Eğer siz de loş ışıklar altında, çam ve kozalaklarla dekore edilmiş bir ortamda, kış temalı bir düğün yapmak istiyor, ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru adrestesiniz.

Size vereceğimiz tavsiyelerle hayalini kurduğunuz bir kış gelini olmaya hazır mısınız?

Önce bütçenizi belirleyin

Kış düğünü yapmayı planlıyorsanız, size güzel bir haberimiz var: yaz düğünü yapacaklara göre bütçe açısından 1-0 önde başladınız. Yaz mevsiminin  yoğun dönemlerinde yapacağınız düğün yerine kış aylarını tercih etmekle aynı mekanı daha ekonomik şekilde kiralayabilirsiniz. Tabi ki söz konusu olan aynı mekanın alınan aynı hizmetleri için. Kaç kişilik bir organizasyon yapılacak, ikram olarak neler planlıyorsunuz, davetiye bastıracak mısınız, yoksa kendiniz hazırlayacağınız sade bir davet kartı veya online davetiye seçeneklerini mi değerlendireceksiniz? Bütün bunlar düğün bütçenizi belirlerken teker teker değerlendirilmesi gereken adımlar olmalı. Tabii gelinlik, damatlık, saçınız, makyajınız, el çiçeğiniz, süsleme malzemeleri, arzu ediyorsanız bir organizasyon şirketi ile yapacağınız anlaşma da kış düğün konsepti bütçenizi belirlemede önemli yer tutacak.

kış düğünü

Kış düğünü için mekan seçimi

Herhangi bir hazırlığa başlamadan önce kış düğünü mekanları arasından size en uygununu seçmelisiniz. Kış düğün konseptleri için uygun mekan fikirleri belli aslında. Klasik alışılmış bir mekan olan düğün salonları, şık bir balo salonu veya lezzetli ve şık sunumları olan bir restoran, biraz daha farklı olabilecek köşk, yalı gibi tarihi bir binada yer alan geniş bir salon, yakın çevrenizle sıcacık bir ortam olacak karlar içinde bir dağ evi veya kış bahçeleri. Bu kış düğünü mekanları arasından hangisine karar verirseniz verin, kışa özel hazırlanmış farklı temasıyla davetlileri büyüleyecek bir düğün olmalı diyorsanız, farkınızı öne çıkaracak detaylara dikkat etmelisiniz. Örneğin kış bahçesi seçecekseniz, her tarafı camla kaplı olan, gökyüzünü görebileceğiniz bu ortamın aslında açık havada olduğunuz hissini vermesi gerekir. Mekanı belirlerken bu detaylara önem verin.

kış düğünü dekorasyonu

Kış düğünü süslemeleri

Kış düğünü mekanları arasından içinize en sineni belirlediniz. Şimdi artık, mekana uygun süsleme fikirleri arasından seçim yapmalısınız. Eğer deniz manzarasına hakim, şık bir balık restoranını tercih ettiyseniz, deniz konseptine uygun olarak deniz kabukları, istiridye ve deniz taşları atmosfere uyacak süslemeler kullanabilirsiniz. Ya da düğün mekanı olarak bir kış bahçesine karar verdiyseniz, kar kristalleri, mumlar, çam yaprakları, doğal bitki dalları, kozalaklar, dikenli kestane kabuğu gibi kışı simgeleyen malzemeler kullanabilirsiniz. Bir masaldaymış hissi uyandıracak güzellikte mumlar ve kartopu görünümünde olan cipso çiçeği ile, kış temasına uygun süslemelere karar verebilirsiniz. Sandalyelere alışılagelmiş tüller bağlamak yerine, sırt kısmına kışı simgeleyen ve şık bir kurdeleyle bağlanmış çam dalları ve kozalaklar yerleştirebilirsiniz. Tüm bu ambiyansa uygun sıcak çikolata, salep gibi sıcak içecek ikramları, loş ışık uygulamaları gibi ayrıntılar ile unutulmayacak farklılıkta bir kış düğünü konsept ve organizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Kış düğünü mekanları

Kış gelinlerine gelinlik aksesuarları

Öncelikle takılar ve saçınıza takabileceğiniz toka, çiçek, taş gibi aksesuarlar şıklığınız için özenle düşünülmesi gereken aksesuarların başında gelir. Ayrıca gelinliğiniz dekolte olsun veya olmasın, fotoğraf çekimi sırasında soğuktan ötürü sıkıntı yaşamamak için, kürkler veya yün şallar ile gelinliğinizi tamamlayabilirsiniz. Eskilerde daha sık karşılaşılan zarif eldiven modası, günümüzde yeniden populer. Dantel, kadife, saten veya kürklü bir eldiven ile gelinliğinize aksesuar oluşturabilirsiniz.

kış düğünü fikirleri

Kış çiçeklerinden gelin çiçeği

Gelinler gene kış temasına uygun doğal kurutulmuş dallardan içine minik kozalaklar serpiştirilmiş çam yaprakları olan buketleri tercih edebilirler. Kış çiçeklerinden olan taze çiçekler de diğer bir seçenektir. Renkli çiçeklerle hazırlanmış bir buket de düz renk gelinliğe renk vereceği için tercih edilebilir. Küçük kırmızı yılbaşı çiçekleri buna çok güzel bir örnek olabilir.

kış düğünü fikirleri

Kış düğünü davetiyesi

Kışın gerçekleşecek düğünün davetiyesi de kış konseptini çağrıştırmalı. Davetiyenizi yapılacak düğünün temasına uygun seçmelisiniz. Eğer misafirlerinizi balo salonuna davet ediyorsanız biraz daha sade, klasik altın sarısı veya gümüş gri renklerdeki kış düğün davetiyesi üzerine, kar tanesi motifleri ile küçük dokunuşlar yaparak şık bir düğünün ipuçlarını verebilirsiniz. Aile arasında yakın dostlarınızla karlar içinde bir dağ evinde ya da bir kış bahçesinde yapacağınız düğününüz için davetiyenizi biraz daha samimi yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için de kozalak ve çam yapraklarını ince naturel jüt ipleriyle davetiye üzerine tutturup sıcak bir görüntü elde edebilirsiniz. Farklı bir alternatif de kırmızı yılbaşı çiçekleriyle süslenmiş özel tasarım bir davetiye. Özenle hazırlanan bir davetiye her koşulda saklanmaya değer olacak buna inanın.

kış düğünü fikirleri

Kış düğünü fotoğrafları

Kış mevsiminde evlenen çiftler için en güzel fotoğraf çekimi, dış mekan çekimleridir. Kar taneleri olan doğa konseptli fotoğraflarınız için bakmaya doyamayacağınız farklı kompozisyonlar oluşturabilirsiniz. Kar yağarken üzerinize alacağınız ekoseli bir battaniye ile romantik bir kare oluşturabilir, kış düğünün farkını ortaya koyabilirsiniz.

Ve karar verdiniz, düğününüz için uygun mekanı belirlediniz, düğün konsepti, davetiyeleriniz, müzik, fotoğraf konseptiniz hepsi hazır. Büyük güne yaklaşıyorsunuz. Artık biraz da kendinize vakit ayırmaya başlamalısınız. Gelin saçınız, son gelinlik provası, düğün öncesi cilt bakımı, vermek istediğiniz son bir iki kiloya uygun diyetiniz için de artık biraz kendinize odaklanabilirsiniz.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.