in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Kastırmalı Bebek Yeleği Yapılışı

bebek için yelek

2-3 Yaş İçin Kastırmalı Bebek Yeleği

Kastırmalı bebek yeleği modelimize 4 numara şiş ile kartopu bebe yünü, 70 ilmek olarak başlayalım. Yakadan başlayacağız.

3 sıra haroşa örerek kastırmalı bebek yeleği modelimize başlıyoruz. Yanlardan 8’er ilmek haroşa ilik ve düğme bandı ayıralım. Bu bantları iki taraftan düz örgü olarak örebiliriz.

4. Sırada yine 8 ilmek bantımızı örelim. 9.ilmeği 1 dolayalım, 1 düz örelim. Son 8.ilmeğe kadar bu işleme devam edelim. 8.ilmeğe yine kenar bantımızı örelim.

kastırmalı-bebek-yeleği

Kastırmalı bebek yeleği arka yüzünde, arttırdığımız ilmekleri ters olarak, düzleri düz olarak örelim. Yani bu sıra ve sonrasında lastik öreceğiz. 8 sıra kenar bandı örüp bitirene kadar aynı şekilde örmeye devam edelim. (3.kenar bandına başlarken 4.ve 5.ilmeği bir alalım ve 1 dolayalım). Böylece ilk iliğimizi, yeleğimizin, sağ tarafına açmış oluyoruz.

Kenar bandımız 8 diş olana kadar örgümüze devam edelim. Yine kenar bandımızı örelim. 9.ilmekten itibaren 1 düz, 1 dola, 1 ters, Sıra sonuna kadar böyle örmeye devam edelim. Örgümüzün diğer yüzüne  geldiğimizde yine, kenar bandımızı örelim.

9. ilmekte düzün önündeki ilmeği düz, tersin önündeki arttırma ilmeğini ters olarak örelim. Yani bu sırada, 2 düz ve 2 ters olarak devam edecek, son 8 ilmekte yine kenar ilmekleri olarak örülecek. 17 sıra kenar ilmek ve 2 ters, 2 düz olarak örelim. 17.sırada yine 4. ve 5.ilmekleri bir alalım ve 1 dolayalım. 18. Sırada 3 diş haroşa örelim. Haroşaları 2 yönden de düz örme şeklinde uygulayalım.

Haroşalardan sonra kol kesimine geçelim. 44 tane düz ilmek örelim. Ve ayırmak için 2 ilmeği örüp bir önceki ilmeklerin üzerinden atlatalım. Sonra 34 ilmeği keselim. 2 ilmeği birbirinin üzerinden atlatalım. 74 ilmek de arka için örelim. 74 ilmekten sonra 2 ilmeği örelim birbirinin üzerinden atlatalım. Ve tekrar 34 ilmeği keselim. Sonra 2 ilmeği örüp birbirinin üzerinden atlatalım. Sayılar eksik çıkarsa aralarda arttırma yapabiliriz. Sayılar fazla ise eksiltme yapabiliriz.

bebek-yeleği

Arka sırada bant kısımlarını düz örelim. Bant kısmından sonraki bölümü ters örelim. Ta ki, kesme yerine gelene kadar. Kesme yerine gelince 4 ilmek ekliyoruz ve yine arka bölümü ters örüyoruz. 2.koltuk altına gelene kadar 2.koltuk altında yine 4 ilmek atalım ve örgümüzü ters olarak örelim. Kenar bandını yine düz örelim.

Ön yüzden 10 sıra düz olana kadar örmeye devam edelim. 11. Sıra düz örgüden sonra kasma işlemine başlayalım. 8 sıra kenar ilmeğini örelim. 6 ilmek ters örelim. 7.ve 6.ilmeğin altındaki düz örgüden önceki 2 sıra haroşaya ait 2 ilmeği sağdaki şişimize geçirelim. 7.ilmeği düz örelim ve aldığımız ilmeklerin altından geçirelim.

Aynı işlemi yandaki 8.ilmeğin yine altındaki alt alta olan 2 haroşa ilmeği sağ şişimize alalım ve 8.ilmeği düz örüp sağ şişimize aldığımız 2 ilmeğin altından geçirelim. 12 ilmek ters örelim. Yine 2 tane kastırma işlemi yapalım. 12 ilmek ters örelim. Yine yanyana 2 kastırma işlemi yapalım. İlmekler eksik gelirse arttırarak tamamlayalım.

İlmekler 12 nin katları olmalıdır. Fazla ise eksiltelim. (İki ilmeği bir alarak). Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim. Sonda kalan 6 ilmeği ters örüp haroşaları örüp sırayı bitiriyoruz.

Ters yüzü ise düz örüyoruz. Kastırma işleminden sonraki arka yüzler her zaman düz örülecek, ön yüze gelince yine kenar bantlar düz ve diğer ilmeklerde düz örülecek arka yüz ise yine kenar bantlar düz ve diğer ilmekler ters örülecek yine düz örgüler 10 sıra olana kadar devam edilecek. 13 haroşa ara ile de düğme için ilik açılacak.

11. sırada yine kenar ilmeklerimizi örelim. Bu kez kenar ilmeğinden hemen sonraki ilk ilmekte kasma işlemine başlıyoruz. İlk ve son ilmeklerde kasma işlemi yaptığımızda tek kasma yapıyoruz. 12 ilmek ters örüyoruz ve 2 kasma yapıyoruz.

Sıra sonuna kadar 12 ters ve 2 kasma ve en son kasmayı da 1 defa yapıyoruz. Kenar ilmeği örüyoruz. Kasmadan sonraki ters yüzü de düz olarak örüyoruz.

bebek için yelek

Yine 10 sıra düz olana kadar daha önceki gibi örelim. 11.sırada 8 kenar ilmeği örüp 6 ters örelim. 2 kasma örelim. Diğer ilmekleri 12 ters 2 kasma olarak devam edelim. Kenar ilmekleri örelim.

Arka yüzde yine kasma sırasından sonra düz örelim. Diğer ilmekleri yine 10 sıra düz ve aynı şekilde bu kez kenara ilmeklerinden sonra ilk ilmekte kasma yapalım. Tek kasma olacak. Sonra 12 ters ve 2 kasma olarak sıra sonuna kadar örelim. Sıra sonundaki kasma yine tek olacak. Böylece kastırmalı bebek yeleği bitene kadar artık hep aynı şekilde örgümüz devam edecek.

Son kasma sırasını yaparken, kasmaya ilk ilmekten başlıyoruz. Sonraki ilmekleri 12 ilmek düz örüyoruz. Kasma yapıyoruz, tekrar  12 ilmek düz, tekrar 2 ilmek kasma işlemi yapıyoruz. Sıra sonuna kadar da kasmadan sonraki bütün ilmekleri düz örüyoruz. Arka sırada da ondan sonraki ön yüz veya arka yüzde de hep düz örüyoruz.

5 diş haroşa örüyoruz. Haroşalardan 5 diş olunca kesiyoruz. Kastırmalı bebek yeleği örgümüz tamamlandı. Hayırlı olsun.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.