in ,

YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım SevdimSevdim


Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir, Faydaları Nelerdir?

kalkan balığı hakkında bilgi

Yassı şekliyle pek sevimli, dip balıklarının en lezizi… Kalkan balığı sıklıkla Karadeniz’de görülür ve beyaz eti en lezzetli olan balıklar arasındadır. Kalkan balığı mevsimi Şubat ve Nisan ayları arasıdır. Pulsuz bir derisi olan bu nefis balığın ağırlığı 20 kiloya kadar ulaşabilir. Deniz dibinde yaşayan ve etobur olan kalkan balığı yengeçlerle ve küçük balıklarla beslenir. Peki onunla ilgili bilmeniz gerekenler bu kadar mı? Elbette hayır! Kalkan balığı faydaları nelerdir, kalkan balığı nasıl temizlenir, kalkan balığı nasıl pişirilir buyrun birlikte keşfedelim…

tezgahta kalkan balıkları

Kalkan Balığı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Leziz bir balık yemenin ilk yolu doğru kalkan balığı seçiminden geçer. Nefis bir balık şöleni yaşamak istiyorsanız, tercihiniz dişi değil erkek kalkan balıkları olmalı. Çünkü dişi kalkan balıklarının üreme dönemlerinde lezzetleri değişebilir. Bu da damak tadınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Kalkan balığı nasıl temizlenir? Bu konuda hamsi ve istavrit gibi küçük balıklara kıyasla daha zahmetli olduğunu söylemek mümkün. Temizlik işlemini yapmak gözünüzü korkutuyorsa, bunu balıkçınızdan rica edebilirsiniz. Böylece hem balığınız ziyan olmaz hem de zamandan tasarruf etmeniz kolaylaşır.

kalkan balığı nasıl temizlenir

Peki balığınız ne şekilde pişecek? Kızartma mı, şiş mi, ızgara mı? İştahınız fena hâlde açılmış olsa bile detayları unutmayın. Balığınızı nasıl pişirecekseniz, ona uygun olarak dilimletin. Yağda ya da ızgarada pişirmeyi tercih ediyorsanız 3’er cm enlere sahip dilimler ideal olacaktır.

Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir?

Kalkan balığının tavası çok lezzetli olur. Ayrıca kağıt kebabı ve buğulaması da yapılabilir. Özellikle ilkbahardan Ağustos’a uzanan süreçte tüketilen kalkan balıklarının tavası oldukça lezizdir. En sık uygulanan pişirme yöntemi ise tavada kızartmaktır. Çünkü kalkan balığı iyice kızarmış yağın içinde usulca piştiğinde lezzetin doruğuna ulaşır.

Daha farklı bir lezzet arıyorsanız fırında pişirebilir ya da buğulama yapabilirsiniz. Haşlama seçeneği de alternatif bir yöntem olabilir. Tüketme kısmında kalkan balığını nasıl pişireceğiniz tamamen damak tadınıza bağlıdır. Yanına yapacağınız nefis bir mevsim salatası keyfinizi ikiye katlayabilir!

kalkan balığı pişirme önerileri

Kalkan Balığı Faydaları

– Kalkan balığı kalp damar hastalıklarının önlenmesi konusunda oldukça etkilidir.

– Şeker hastalığından mı muzdaripsiniz? Öyleyse çözüm kalkan balığı! Bu nefis besinin bünyeyi kuvvetlendirdiğini de unutmayın.

– Kalkan balığı içerdiği Omega 3 yağları sayesinde tümör ve metastaz oluşumunu yavaşlatır. Prostat kanserini önler.

– Süt ve peynir gibi balıktan da kalsiyum alabileceğinizi biliyor muydunuz? Kalkan balığı kemikler için son derece faydalıdır.

– Çocukların zihinsel gelişimini pas geçemeyiz… Hamilelik esnasında balık tüketimi çocukların zekasını olumlu yönde etkiler. Kalkan balığı son derece doğru bir tercih!

– Güzelliğin yolu denizden geçer. Kalkan balığı ciltteki kırışıklıklara karşı etkilidir.

kalkan balığı satın alırken

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.