in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım SevmedimSevmedim

Kağıt Telkari: Kağıt Kıvırma Sanatı

kağıt telkari nedir

Kağıt kıvırma sanatı muhteşem bir tutku… Kağıt telkari veya quilling olarak da anılan bu keyifli sanat, pek çok insanın hobilerinden biri. Bu sanat stilinde incecik kağıt şeritler nazikçe kıvrılarak görsel şölene dönüşüyor. Kıvrılan kağıtların güzelliği, insanı bambaşka alemlere sürüklüyor. Peki kağıt telkari nedir? Kemerlerinizi bağlayın. Bu keyifli sanatın derinliğine doğru yolculuğa çıkıyoruz!

kağıt telkari nedir

Kağıt Telkari (Quilling) Nedir?

İnce kağıt şeritler kullanılarak yapılan bir sanat türüdür. Kağıt kıvırma örnekleri Ortaçağ Avrupa’sında 14 -15. yüzyıllarda ortaya çıkmıştır. Quilling sözcüğü İngilizce’de tüy, mızrap veya makaraya sarmak gibi anlamlar taşır. Kağıt telkari sanatında da kağıt, ince şeritler hâlinde kesilir ve rulo yapılır. Kökleri oldukça eski bir tarihe dayanmakta olan bu yöntem, kağıdın niteliğinin artması ile yeniden popüler bir boyut kazandı.

kagit kivirma sanati

Kağıt Telkari (Quilling) Sanatının Yükselişi

Kağıt kıvırma sanatı, son 20 yılda tüm dünyada daha fazla ilgi görmeye başladı. Türkiye’de ise geçtiğimiz birkaç sene içerisinde keşfedildi. Anadolu’da özellikle Midyat bölgesinde yapılan ‘Telkari’ bu işin ruhunu yansıtır. Fakat o yöredeki telkaride genellikle gümüş ve altın kullanılır. Kağıdın gelişmesi sayesinde pahalı madenlerin yerini kağıt almıştır. Böylece kağıt telkari örnekleri yani diğer adıyla quilling örnekleri doğmuştur.

quilling kız modeli

Kağıt Telkari (Quilling) İçin Gereken Malzemeler

  • Renkli kağıt şeritler – Bu şeritler 3, 5, 8, 10 mm ya da daha farklı kalınlıkta ebatlardan oluşur. Bunlar özel üretim quilling kağıtlarıdır. Fakat dilerseniz aynı uzunlukta olmak şartıyla kağıtlarınızı kendiniz de kesebilirsiniz.
  • Makas ya da maket bıçağı
  • Kağıt tutkalı
  • Cetvel
  • İşi daha rahat sürdürebilmeniz için düz bir zemin
  • Tığ, kürdan ya da bambu şiş çubukları

quilling malzemeleri

Kağıt Telkari (Quilling) Nasıl Yapılır?

1. İlk adımda kağıtları kesmeye başlayın. Genelde 3 mm genişliğinde şeritler kullanılır. Fakat yeni başlıyorsanız 6 mm ölçülerinde şeritler ideal olur. Uygulamayı çocuklar yapacaksa 10-20 mm genişlikte şeritler de uygundur. En az yirmi şerit kesmek için makas ya da maket bıçağından faydalanın.

kağıt kıvırma sanatı yapılışı

2. Kağıt kıvırma sanatında 30’u aşkın kıvırma yöntemi mevcut. Bu şekiller genellikle kapalı bir sarım tekniğine dayanır. Baş ve işaret parmağınızı nemlendirin. Ardından kağıt şeridin üst kısmına kürdan ya da tığ koyun ve bobini başlatın.

çocuk etkinlikleri

3. Bobinin kuyruk ucunun iç kısmına kürdan ile hafif bir baskı uygulayın. Bobin gevşek olmalı ve istenilen ebatta genişlemeli. Yapıştırıcı uyguladığınız noktayı bobine bastırın ve iyice yapışması için birkaç saniye basılı tutun.

quilling nasıl yapılır

4. Sıra geldi ruloları şekillendirmeye… Yaprak şekli oluşturmak istiyorsanız ruloları sıkıştırmak şart. Temel hazırlama yöntemlerinin her biri sarım ile başlar. Sonra boyutlandırılırlar ve arzuya göre yapıştırma işlemi uygulanır.

kağıt kıvırma sanatı

5. Telkari figürlerinizi dilediğiniz kağıda ya da kartona yapıştırabilirsiniz. Burası tamamen hayal gücünüze kalmış!

quilling yapılışı

6. Artık istediğiniz resmi ya da süslemeyi oluşturabilirsiniz. Figürlerinizi bir araya getirerek yüzlerce kombinasyon oluşturabilirsiniz.

kağıt kıvırma sanatı modelleri

Göz Alıcı Kağıt Telkari Sanatı Örnekleri

Kağıt telkari sanatı olarak bilinen kağıt kıvırma sanatı, rengarenk kağıtlarla bize yepyeni kapılar aralıyor. Farklı süslemeler yaşamımıza neşe katarken, oldukça zarif bir hediye seçeneği de sunuyor. Yapmak almaktan daha özeldir bazen, öyle değil mi? Kişiye özgü tasarımlar kişinin ruhundan da izler taşıyor.

kağıt kıvırma sanatı horoz

Kağıt kıvırma sanatı göründüğü kadar kolay değil. Zaman, emek ve el becerisi gerektiriyor. Kağıtlar bükülürken hayal gücünün sınırları zorlanıyor. Sadece kağıtları ya da kartonları değil, evleri de bu figürlerle süslemek mümkün.

kağıt telkari tebrik kartı

Anneler günü kartı, çerçeve, defter ya da bir hediye kutusu… Her şey kağıt telkari sanatından doğan figürlere zemin olabiliyor.

kağıt kıvırma modelleri

Sanat ve insan emeği birleşince her şey etkileyici bir form kazanıyor. Siz de bu özel sanatı uygulamak isterseniz, hemen başlayabilirsiniz. Kağıtların rengarenk dünyası sizi bekliyor!

Sevgiyle kalın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.