in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım

Isı Yastığı Dikimi Adımları

ısı yastığı

Kış aylarının soğuğu iyice hissettirdiği bu günlerde, sizlere sıcacık bir fikir vereceğim. Üşüdüğünüzde ısınmanıza yardımcı olacak ya da romatizmal hastalıklarda sıcak kompres yapabileceğiniz ısı yastığı yapılışını anlatacağım.

Püf noktası: Bu ısı yastığı buzdolabına konulup, soğutulduktan sonra, soğuk kompres yapmak için de kullanılabilir.

Bu tarifte tam bir ölçü vermeyeceğim. Yastığı istediğiniz ölçülerde yapabilirsiniz. Benim ısı yastığım takriben 15 x 40 cm ölçülerinde oldu.

Ben boyun bölgesinde rahatça kullanılması için yarım daire şeklinde yaptım. Bir de daha temiz kullanılabilmesi için yıkanabilen bir kılıf diktim.

Isı yastığı dikimi için gereken malzemeler:

  • 1 kg. pirinç
  • Lavanta
  • Pamuklu kumaş

ısı yastığı için malzemelerBirbirine paralel olacak şekilde 2 yarım daire keselim. Kılıf için ise bu kestiğimiz yarım dairelerden her taraftan 1’er cm daha geniş olacak şekilde 2 yarım daire daha keselim.

ısı yastığı dikimi

Kumaşlarımızın kenarları atacak gibiyse sürfile dikiş yapalım. Daha sonra yastık olacak olan 2 kumaş parçasını birbirlerine tersten düzgünce dikelim. Yalnız dikerken içine pirinç dolduracağımız için, rahatlıkla pirinç dolduracak kadar dikilmeyen kısımlar bırakmamız lazım. Isı yastığına ben eşit aralıklarla 5 zigzag dikiş yaptım. Böylece yastığımın 6 eşit bölümü oldu ki bu bölümlere pirinç doldurduğumda, bu dikişler sayesinde düzgün durdu. Yani tek bir yerde toplanmadı ve eklediğim pirinç taneleri eşit dağılmış oldu.

ısı yastığı nasıl dikilir

Pirinç tanelerini ve hem güzel kokması hem de rahatlatıcı etkisi için lavantalarımı da ekledikten sonra, açık olan kısımları da dikerek kapadım.

ısı yastığı nasıl dikilir

Bu arada daha geniş olan ve kılıf yapacağımız kumaşlarımızın içe oyuk kenarını da dikmiyoruz. Bu kısım yastığımızı kullanırken, yastığı kılıfın içine yerleştireceğimiz kısım olacak.

ısı yastığı nasıl dikilir

Bu işlem de bittikten sonra ısı yastığımız hazır.

ısı yastığı

İyi günlerde kullanın.

.

1 Yorum

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.