in ,

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım


Gripten Korunmanın En Etkili 7 Yolu

gripten korunma

Soğuk havaların etkisini gösterdiği ve mevsim değişikliklerinin yaşandığı dönemlerde gribe yakalanma riskimiz de artıyor. En kötüsü de hastalığın girdiği evi kolay kolay terk etmemesi. Aile fertlerinin sırayla birbirlerine hastalığı bulaştıra bulaştıra davetsiz grip hastalığından aylarca kurtulamamaları ne yazık ki yabancı olmadığımız bir durum. Peki bu grip hastalığı nasıl bulaşır, ilk belirtileri nelerdir? Ve daha da önemlisi gripten korunmanın yolları nelerdir?

Grip Nasıl Bulaşır ve İlk Belirtileri Nelerdir?

İnfluenza denilen virüsün neden olduğu grip hastalığı, hastalığa yakalanan kişilerin öksürme sırasında etrafa saçtıkları virüslü zerreciklerin solunması ve bu zerreciklerin bulaştıkları yüzeylere temas edilmesi sonucunda hastalık kolayca bulaşabilir. Bu nedenle virüsü taşıyan kişinin, öksürüp hapşurduğunda ağız ve burnunu bir mendille veya kolunun iç tarafı ile kapatması, kişilerle yakın temas halinde olmaması, kişisel eşyalarını kimseyle paylaşmaması gerekir. Ellerin bol sabun ve su ile sıkça yıkanması hastalığın yayılmasına engel olmak için önemlidir.

Bir anda yükselen ateş, kas ağrısı, halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve kuru öksürük gribin belirtileri arasında sayılabilir. Grip ortalama olarak bir hafta kadar sürer. Eğer belirtiler hissedilmeye başladığında C vitamini ve çinko alınırsa daha hızlı iyileşme mümkün olabilir. Güçlü bir antioksidan sağlayan C vitamininin vücuda düzenli alınması hasta olma riskini yarı yarıya azaltır.

Gripten korunmanın yolları nelerdir?

  1. Grip aşısı olun

Gripten korunmanın yolları arasında ilk akla gelen önlemlerden biri grip aşısı olmaktır. Özellikle risk grubunda olanların doktor kontrolünde grip mevsimi boyunca aşı yaptırmaları gripten korunmaya yardımcı olur.

gripten korunma

  1. Hijyene Önem Verin

Gripten korunmanın yolları arasında en önemlilerinden biri hijyene önem vermektir. Kişisel temizlik, ellerin sık yıkanması, kişisel eşyaların ortak kullanımının sınırlandırılması, toplu taşıtlarda gerektiğinde maske takmak gibi önlemler gripten korunmaya yardımcı olur.

  1. Dengeli Beslenin

Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudumuzu gripten korur ve hastalığın başlaması durumunda kolayca atlatılmasını sağlar. Bağışıklık sistemi vücudun direnç mekanizmasıdır. Bu mekanizmaya hayat veren de vücudun aldığı gıdalardır. Bağışıklık sisteminin daha verimli çalışması için onu etkinleştirmek gerekir. Bunun yolu da sağlıklı beslenmedir. Günlük kalori ihtiyacının çeşitli besin gruplarından yeterli miktarda alınması dengeli beslenme anlamına gelir. Doğru beslenme, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve su olmak üzere 6 temel besin grubundan besinlerin vücuda dengeli bir şekilde alınması ile mümkündür. Yetersiz ve dengesiz beslenme çeşitli hastalıkların oluşmasına ve grip gibi hastalıkların kolayca vücuda yerleşmesine neden olur.

grip nedir

  1. Günlük C Vitamini İhtiyacını Karşılayın

Vücudun bağışıklık kazanmasını sağlayan önemli vitaminlerden biridir. C vitamini suda çözünen vitaminlerdir. Vücut C vitaminini depolamaz, fazlasını vücuttan atar. Bu sebeple her gün yeniden alınması gerekir. Portakal, limon, greyfurt, dolmalık biber, taze fasulye, brokoli, karnabahar, kivi, kara lahana, ıspanak C vitamini içeren sebze ve meyvelerdir. 1 adet portakal ile  günlük C vitamini ihtiyacı karşılanır. Günlük C vitamini ihtiyacı kişilerin sağlık durumlarına, hastalık durumlarına göre farklılık gösterebilir. Astımı, diyabeti olanlar ve özellikle sigara tüketenler için C vitamini ihtiyacı fazla olabilir.

grip belirtileri

  1. Sindirim Sistemini Düzenleyen Gıdaları İhmal Etmeyin

Bağışıklık sistemimizin yarıdan fazlası sindirim sistemi ile ilgilidir. Sindirim sisteminin düzgün çalışması bağışıklık sistemini de olumlu yönde etkileyecektir. Bazı katkı maddeleri, şeker, boya içeren yiyecekler bağırsak iltihabına neden olabilir. Bağırsaklar için en faydalı beslenme Akdeniz diyetidir. Yapraklı salatalar, meyveler, bakliyatlar, zeytinyağı, yağı alınmış et gibi gıdalar, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayacaktır.  Probiyotik açıdan zengin olan kefir, yoğurt, lahana turşusu gibi gıdalar da bağırsakları sağlıklı bakterilerle doldurmuş olur. Ayrıca siyah çay, yaban mersini, kırmızı üzüm, kızılcık suyu da bağırsakları düzenleyen dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında sayılır.

  1. Düzenli Egzersiz Yapın

Gripten korunmanın yolları arasında düzenli egzersiz yapmak da önemli bir yer tutuyor. Egzersiz yapmak kasların, bağışıklık sistemi hücrelerinin güçlenmesini sağlar. Egzersiz yapmak gribe yakalanma riskini azaltır. Düzenli yapılan egzersiz akut solunum yolları enfeksiyon ihtimalini yarıya yarıya azaltır. Grip için kasların kuvvetlenmesini sağlayan egzersizler çok faydalıdır.

grip nedir

  1. Stresten Uzak Durun

Stres vücuda zarar veren, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Stresli bir dönemden sonra kendinizi hasta hissetmeniz ya da grip gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinizin artması bu nedenledir. Bunun en iyi çözümü düzenli gece uykusudur. 5 saat ve altında uyumak ve uykusuz kalmak bağışıklık sistemini hassaslaştırır. Farklı fiziksel ve zihinsel aktiviteler ile stresin üstesinden gelmenin yolları bulunmalıdır. Örneğin düzenli meditasyon yapmak stresi azaltmanın yollarından biridir.

gripten korunma

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.