in

SevdimSevdim SevmedimSevmedim YapacağımYapacağım


Evde Manikür Nasıl Yapılır?

evde manikür nasıl yapılır

Bakımlı görünen eller ve tırnakları kim istemez? Bunun için işin püf noktası düzenli nemlendirme, bakım ve manikür yapmaktan geçiyor desek kimse buna itiraz etmez. Peki, kuaföre gitmeden evde manikür nasıl yapılır merak edenler için bilinmesi gerekenleri bu yazıda topladık desek? Öyleyse manikür malzemeleri hazırlansın, şimdi evde manikür zamanı!

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Eski Ojeleri Çıkararak İşe Başla

Evde manikür uygulamasına başlamadan önce tırnaklarınızda eski bir oje varsa onu tamamen temizlemelisiniz. Hatta temizleme işleminde kullandığınız asetonun besleyici ve nemlendirici özellikte olmasına da dikkat etmelisiniz. Tırnaklarınıza bakım yapmak ve nemlendirmek için bu adım şart, bizden söylemesi.

Şekilli ve Güzel Tırnaklar

Gelelim ikinci adıma. Bu aşamada ihtiyacınız olan tek şey törpü. Bizim önerimiz cam bir törpü tercih etmenizden yana; bu şekilde tırnaklarınızı kolayca şekillendirerek manikürünüze devam edebilirsiniz.

Ölü Derilerden Kurtulalım

Tırnaklarınızın çevresindeki ölü deriler görüntü olarak hiç hoş gözükmüyor değil mi? Öyleyse evde manikür yaparken en önemli adımlardan birisi de bu ölü derilerden yani kütiküllerden kurtulmak olmalı. Bunun için öncelikle manikür suyunu hazırlayın. Bu çok basit bir işlem aslında;  sıcak bir suyun içerisine likit el sabunu koyun ve hazırladığınız karışıma parmaklarınızı sokarak bir miktar bekletin. Tırnak etlerinin yumuşadığını göreceksiniz. Bu işlemi aynı zamanda duştan sonra yumuşayan tırnak etlerinde de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tırnak etleriniz yumuşadıktan sonra ahşap ölü deri temizleme çubukları ile tırnak etlerini geriye doğru iterek manikür işlemine devam edebilirsiniz. Eğer bu ahşap çubuklardan yoksa törpünün sivri tarafını da kullanabilirsiniz, hangisi sizin için kolaysa.

Bu aşamada isterseniz bir tırnak bakım yağı ile tırnaklarınızı besleyebilirsiniz ya da manikür pensi kullanarak herhangi bir ölü deri kaldıysa onları daha detaylı temizleyebilirsiniz. Unutmayın; eğer pens ile keserseniz bu işlemi sürekli yapmanız gerekecek, ama tırnak etlerini iterseniz böyle bir zorunluluğunuz olmayacak.

Oje Bazı, Oje ve Top Coat

Manikür işlemi bitti ve tırnaklarınız hem temiz, hem de oldukça güzel bir hale geldi. Şimdi istediğiniz ojeyi sürebilirsiniz, ancak öncesinde önemli bir püf noktası daha var: oje bazı. Oje bazı; tırnak ile oje arasında bir baz oluşturarak tırnakların hem daha bakımlı olmasını, hem de daha parlak görünmesini sağlıyor.

Oje bazını uyguladıktan sonra istediğiniz renk ojeyi sürebilirsiniz. Ojeyi sürdükten sonra size küçük bir önerimiz daha var; ojenizin üzerine mutlaka bir top coat uygulamanız. Top coat; ojenin rengini daha parlak gösteren ve aynı zamanda ojenin daha hızlı kurumasını sağlayan şeffaf renkli bir son kat uygulaması. Bunu yaparak ojenizin hem daha güzel gözükmesini, hem de daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız, aklınızda olsun.

Peki, evde manikür ne sıklıkla yapılmalı? Eğer bunu düzenli bir bakım rutini haline getirmek istiyorsanız önerimiz iki haftada bir yapmanızdan yana. Sizin de önerileriniz varsa yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Daha güzel ve sağlıklı tırnaklar için beslenmenizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Tırnakları güçlendiren besinleri anlattığımız yazımızı da okumadan geçmeyin.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.