in

YapacağımYapacağım SevdimSevdim BayıldımBayıldım


Evde Dip Boya Nasıl Yapılır? Evde Dip Boyası Yapımı

evde dip boya nasıl yapılır

Boyalı saçlar çok güzel ancak düzenli bakım ve yeniden boya işlemi istemesi biraz zahmetli. Özellikle pandemi süreci ile birlikte uzun süre kuaförlerin kapalı kalması tüm kadınlara evde kendi kuaförleri olmayı öğretti diyebiliriz. Diğer işlemler iyi hoş da, boya işlemi evde nasıl yapılır derseniz bu konu biraz dikkat ve özen gerektiriyor. Peki dip boyanız geldiğinde evde dip boya nasıl yapılır? Evde dip boyası yapmak kolay mı? Evde dip boyası yapmanın püf noktaları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtı sizin için bu yazıda toplandı. Hadi, boyalarınız hazırsa başlayalım mı?

Öncelikle saçlarınızı boyama sıklığınızın en azından 3 haftada bir olması önemli. Daha sık yapılan bir boya işlemi saçlarınıza çok fazla zarar verebilir. Diyelim ki saçlarınıza bir renk açma işlemi uyguladınız, bu işlem üzerinden bir ay geçmeden saçlarınızı yeniden boyamamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde saçlarınızda geri dönüşü zor renk ton farklıları oluşabilir ve saçlarınız zarar görebilir. Eğer sadece dipteki beyazları kapatmak için bir boya işlemi uyguluyorsanız boya sürenizi 5 haftaya kadar çıkarabilirsiniz.

Evde Dip Boya Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim evde dip boya nasıl yapılır konusuna. İlk adım olarak boyanızı hazırlayarak işe başlamalısınız. Tüm malzemelerin elinizin altında olduğundan emin olmalısınız. Boyanızı hazırladıktan sonra saçlarınızı tarayın ve toka yardımı ile parçalara ayırın. Ardından ilk olarak yeni çıkan bebek saçlar dediğimiz saçlarınızdan başlayarak boyayı eşit miktarda uygulayın. Ortalama 20 dakika bekledikten sonra kalan boyanızı saç uçlarınıza sürerek 10 dakika daha bekleyin.
İşte boyama işlemi bu kadar! Saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Peki, evde dip boyası yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları neler derseniz;

Saçlarınızın diplerine uyguladığınız renk saç uçlarınız ile uyuşmayabilir, bu durumda saç diplerinizde boyayı daha uzun süre bekletmeniz gerekebilir.

Evde saç boyama işlemine başlamadan önce özellikle alın bölgenize ve kulaklarınıza vazelin sürmeniz hem boyanın akmasına engel olacak hem de boyanın kolayca temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Şunu unutmamalısınız; saç boyası kimyasal bir uygulamadır ve saçlarınızda uzun süre bekletmeniz saçlarınızın yanmasına ve aşırı yıpranmasına neden olur.

Eğer kıvırcık bir saç yapınız varsa; boya işlemine başlamadan önce saçlarınızı düzleştirmeniz boyanın eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olacaktır.

Boya uygulaması yapılacak olan saçın yeni yıkanmış olması pek önerilmez. Çünkü yeni yıkanmış saç derisinde gözenekler açık olur ve saç derisine boya değdiğinde tahriş ve yanmaya sebep olabilir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.